Bu sayfayı paylaş

Yeni Trend Artık Kat Yüksekliklerinde m3 mü?Bir evin m2 olarak yeterince büyük olması, o evin ferah olması anlamına gelmiyor. Ferahlık m2 ile ilgili değil m3 ile ilgilidir.

Eni 6 metre boyu 5 metre ve kat yüksekliği 2,5 metre olan bir odanın hacmi 6mx5mx2,5 m=75 m3’tür. Yine aynı ebatlarda bir odanın kat yüksekliği 3 metre olduğunda, odanın hacmi 6mx5mx3m=90 m3’tür. Görüldüğü gibi kat yüksekliği büyük olan odalar, aynı m2 olmasına rağmen, hacimsel olarak daha büyüktür.

Tek ve az katlı yapılarda kültürel, ekonomik, nüfus, sosyal ve geleneksel yaşam alışkanlıklarımızın değişmesi ile artık yaşam alanlarımız çok katlı, iç içe büyük binalara veya sitelere dönmeye başladı. Binalarda katların 8 kat ve üzeri şeklinde çok artması ve çoğunlukla kalın döşeme sistemi olan asmolen döşemeye geçilmesi, dairelerin kat yüksekliklerinin iyice küçülmesine; hatta 2,5 metrelere kadar inmesine neden oldu.

Bunun için belediyelerimiz ve mimarlarımız kat yükseklik değerlerini yeniden gözden geçirmeli, net 3 metrenin altındaki yüksekliklere müsaade etmemelidirler. Bu konu önemsenmeli, özellikle yeni ruhsat verilirken dikkat edilmelidir.

Araştırma ve incelemelerimde görülüyor ki 1970’li yıllara kadar ülkemizde kat yükseklikleri 3 metrenin altında yapılan konutlar pek azdır.

Özellikle 1970-2010 yılları arasındaki yapılarda kat yükseklikleri 2,65 m civarında yoğunlaşmaya başladı. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde bu durum çok yaygın kullanıldı.

Ancak 2010 yılından itibaren müşterisine “konforlu, prestijli, sağlıklı ve farklı projeler” sunmak isteyen inşaat firmaları, yeni trend olarak m3’ü büyük olan konutlara yöneldiler.

Belediyeler imar planı hazırlarken kat sayısına göre değil, kat yüksekliklerine göre planlama yapıyorlar. Arsa maliyet nedeniyle firmalar doğal olarak kat yüksekliklerini alt sınırda tutarak maksimum bina yüksekliğinde daha çok katlı bina yapmayı tercih ediyorlar. Bir örnekleyelim.

• Yüksekliği 30 metre ile sınırlı ve taban oturumları aynı olan bir arsa için;

1. Alternatif 3 metre kat yüksekliğinde 30/3=10 katlı bir bina yapılabilir. (Burada net kat yüksekliği 2,60 m civarında olur.)

2. Alternatif 3,75 metre kat yüksekliğinde 30/3,75= 8 katlı bir bina yapılabilir. (Burada net kat yüksekliğimiz 3,35 m civarında olur.)

Yüksek maliyet nedeniyle tercih 8 katlı değil, 10 katlı bina için oluyor. Fakat bununla beraber m3’ü büyük olan daireler için pek çok avantaj söyleyebiliriz.

• Örneğin daha yüksek fiyattan ve daha hızlı satılabilmektedir, satış avantajı vardır.

• Gün ışığından daha fazla faydalanılıyor demektir. Bu da sağlıklı yaşam için önemli ve gereklidir.

• Yüksek tavanlı evler daha ferah ve huzurludur, mutluluk verir.

• Ses yalıtımı açısından daha avantajlıdır, eviniz sessiz olur.

• Mimari ve estetik açıdan daha güzel görünür, tercih sebebi olur.

• İşyeri olarak kullanılırsak iş verimliliğimiz artar. İşyerinde kendimizi sıkışmış olarak hissetmeyiz, huzurlu ve rahat hareket ederiz.

Huzur, sağlık, konfor ve yalıtım bir ev için en önemli özelliklerdir. Onun içindir ki artık m3’lü daireler tercih edilmelidir. Belediyelerimiz bu avantajların sağlanmasında yardımcı olmalıdır ve bazı yönetmenlik ve standartlarda değişikliğe gitmelidir.

Ekonomik gücü iyi olanların, prestijli ve sağlıklı binalarda oturmak isteyenlerin tercihi artık yeni nesil olan m3’lü yapılardır.

Aynı ebatlarda ferah ve huzurlu bir evde oturmak için sizin de tercihiniz neden m3‘lü daireler olmasın?


Battal Yıldız / İnşaat Mühendisi

Ankara Mühendislik Ltd Şti - Genel Müdür

Arabul Ankara / Ankara Mühendislik

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.