Bu sayfayı paylaş

Yaşayan Köy’de hazırlıklar sürüyorAkyurt’ta kurulmakta olan Yaşayan Köy’de sona yaklaşılıyor.

Temmuz’da tanıtımı yapılan ve Akyurt’ta kurulmakta olan Yaşayan Köy projesi için hızla yol alınıyor. Bölge halkı eğitim alarak proje için hazırlanıyor; Akyurt Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortak yürütülen çalışmalar kapsamında bahçecilik ve tarım teknolojileri, gıda ve yiyecek-içecek teknolojileri ile elsanatları kursları devam ediyor.

Kurslar çerçevesinde kış için üretim yapılıyor; reçel, marmelat, pestil, turşular hazırlanıyor. Akyurt köylüsünden alınan doğal sebze-meyvelerle yapılan bu ürünler, yapımı tamamlanmak üzere olan ürün satış standlarının raflarında olacak.Yaşayan Köy, Ankaralılar için doğal yaşam alanı olacak

Yaşayan Köy, kent merkezindeki kalabalık, gürültü ve stresten uzaklaşmak isteyen Ankaralılar için doğal yaşam alanı olacak. Günübirlik ziyaretler için ideal bir ortam sağlanacak.

Akyurt Belediyesi’nin projelendirdiği Akyurt Güzelhisar Mahallesindeki Yaşayan Köy de Ankaralılar ve Ankara’ya gelen konuklar için mükemmel bir kırsal turizm seçeneği olacak.

Ankara’nın yorucu havasından uzaklaşmak isteyenler Yaşayan Köy’ü ziyaret ederek toprakla uğraşabilecek; sebze, meyve toplayabilecek, süt sağabilecek; kuş sesleri içinde doğal köy kahvaltısı yapabilecekler. Atlı Doğa Gezginleri Derneği bünyesinde gerçekleştirilecek atlı safari turlarına çıkabilecek, köy fırınında ekmek yapabilecek, kilim dokuyabilecekler. Yöresel ürünler satış standlarından, doğal malzemeler ve geleneksel yöntemlerle yapılmış gıda ürünleri ya da el sanatları örneği hediyelik eşyalar alabilecekler.

Yaşayan Köy; bisiklet turu, yürüyüş, fotoğraf ya da film çekimi için de tercih edilen bir bölge olacak.Akyurt’un Güzelhisar Mahallesinde kurulmakta olan Yaşayan Köy, bölgedeki kırsal turizmi canlandıracak. Güzelhisar Mahallesi ile başlayıp bölgedeki tarihi, kültürel ve doğa yaşamının tanıtımı yapılacak. Yeni istihdam alanları açılacak, özellikle kadınların yaptığı yöresel ürünlerle ekonomiye katkı sağlanacak. Bölgenin tarımsal ve kültürel ürünlerine katma değer kazandırılacak. Yaşayan Köy’de 5 dönümlük alanda 12 ay boyunca tarım, kültür, turizm ve eğitim faaliyetleri yürütülecek.Başkentin kuzey bahçesi: Yaşayan Köy

“Başkentin kuzey bahçesi” olarak tanımlanan Yaşayan Köy, Akyurt Belediyesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Atlı Doğa Gezginleri Derneğinin ortak çalışması, Ankara Kalkınma Ajansının desteğiyle kuruluyor.

Akyurt’a ulaşım

488 numaralı EGO otobüsü, Sıhhiye-Ulus-Altınova-Akyurt hattında çalışıyor. Mesafe 41 km, süre 1 saat. Ayrıca, Akyurt-Ulus arasında halk otobüsleri seferleri de mevcut. Yaşayan Köy’ün açılmasını beklemeden de Akyurt’a gidebilir; bu güzel ilçemizi ve köylerini gezebilir, doğal ürünlerinden satın alabilirsiniz. Akyurt-Çubuk arasında dolmuş seferleri de yapılıyor; Akyurt’tan Çubuk’a geçebilir, günlerden perşembe ise üretici pazarını gezebilirsiniz.


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.