Bu sayfayı paylaş

Yaşama ve Ulus’a müdahale sanat ile sorgulanıyorPersonaNonGrata etkinlikleri Ulus’ta başlıyor.

AsiKeçi Ankara Sanat İnisiyatifi, 15-20 Ekim tarihleri arasında, Ulus tarihi kent merkezinde “disiplinlerarası ve uluslararası kamusal sanat etkinliği” gerçekleştirecek.

Ankara’nın tarihi, mimari ve sanatsal değerlerini barındıran; yıkımına karar verilmiş kamusal ve tarihi alanlar olan Anafartalar Çarşısı, Ulus İşhanı ve Zafer Anıtı çevresinde gerçekleştirilecek PersonaNonGrata temalı etkinlikler kapsamında, Ankara ve İstanbul’dan sanatçılar ile Belgradlı sanatçı kolektifi KURS, Ankaralı sanatseverlerle buluşacak.

Duvar resmi, enstalasyon (yerleştirme sanatı), fotoğraf, video art, performans disiplinlerinde yaratıcı üretim süreçlerini deneyimleyen sanatçılar Ulus’ta olacak ve “PersonaNonGrata” teması ile istenmeyen kişiler, istenmeyen hayatlar, istenmeyen yapılar, istenmeyen sanatlar ekseninde dönerek toplumsal güç odaklarının gündelik yaşama müdahalesini sorgulayacak. Ankara kenti özelinde, kentsel yaşamın yoğunluğunda ve dayatmalar arasında sıkışıp kalan kentli insanın farklı yaşam pratikleri incelenecek. Kapalı mekanlarda sahiplenilmiş yaratıcılıklar kamusal alanlarla buluşacak.Ulus’taki kültürel mirasa dikkat!

Tarihi, Ankara’nın tarihiyle koşut ve uluslararası boyutlarda önemli değerlere sahip olan Ulus’un kültürel mirasına ilişkin farkındalık yaratmayı; kentle “sanat aracılığıyla” etkileşime geçmeyi amaçlayan PersonaNonGrata 15 Ekim 2017, Pazar günü başlayacak. Sanatçıların konuşmaları, paneller, sergiler, performanslar, sergiler ile 20 Ekim’e kadar devam edecek. Etkinliklere katılım ücretsiz olacak.

Augustus Tapınağı, Julien Sütunu, Roma Hamamı, Antik Roma Tiyatrosu, Hacı Bayram Veli Külliyesi, Ankara Kalesi, Anafartalar Caddesi, Selçuklu ve Osmanlı Camileri, Osmanlı Hanları, Hamamlar, Müzeler, I. ve II TBMM, Ankara Palas ve İş Bankası binasından Salt Ulus’a onlarca tarihi yapıt var Ulus’ta. Ulus, Ankara’nın belleği... O belleği yitirirsek yarını göremeyiz. İşte sanat, sanatçının yaratıcı ve eleştirel bakışı bizi yaşamımıza, yaşadığımız kent Ankara’ya ve anılarını sakladığı Ulus’a bir kez daha bakmaya, düşünmeye, anlamaya davet ediyor.

Yapıt: Özgür Ceren Can “Melûn Fayans”

* Persona non grata: Latince “istenmeyen kişi”

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.