Bu sayfayı paylaş

Yargılamalar Sincan’da yapılacak.Darbe yargılamaları Ankara’nın Sincan ilçesinde yapılacak.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı ve darbe duruşmalarının Ankara, Sincan’da yapılacağını söyledi. Bozdağ, davanın Ankara’daki duruşma salonlarında görülme olanağının olmadığını belirtti ve darbe duruşmalarının Sincan ilçesindeki F Tipi Cezaevi’nin yakınında yapılacağını söyleyerek şu bilgileri verdi:

Yargılamanın yeri Sincan!

“Şu anda çok ciddi sayıda gözaltılar var, tutuklamalar var; İstanbul, Ankara ve başka yerlerde. Tabii bu davaların görülmesi ve bunlara ilişkin duruşma salonlarını şimdiden bizim düşünmemiz gerekiyor. Yani bu kadar sanıklı davanın Ankara’daki duruşma salonlarında görülme imkanı yok. Bir yandan sanıklar için bir alan, öte yandan avukatlar için bir alan, gelen dinleyiciler için bir alan, yakınlar için bir alan... Tabii bizim çok büyük bir alana ihtiyacımız olduğu çok açıktır. Bakanlık olarak bu açıdan tedbir aldık, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yargılamaların yeri Sincan tarafında olacak, Sincan ilçesi sınırları içerisinde olacak. Yargılamaların sağlıklı yapılabileceği bir mekan oluşturmaya ihtiyacımız var.

Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampusü

Yenikent Sincan’daki Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampusünde;

Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu,

Sincan T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu,

Sincan 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu,

Sincan 2 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu,

Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu,

Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu,

Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu,

Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

bulunuyor ve kampuse Metro ve otobüs ile de ulaşılabiliyor.

Sincan ilçemizi tanıyalım:

• Sincan’da ilk yerleşimler MÖ 5500 yılına, Kalkolitik çağa kadar uzanmakta; Sincan’da Roma ve Bizans dönemlerine ait kaya yerleşimleri bulunmaktadır.

• Sincan ile ilgili ilk belge 1892’de İstanbul-Bağdat tren yolunun Sincan köyünden geçmesiyle başlar. Belgede 8-10 hanelik bir köy olarak geçer.

• Cumhuriyet döneminde 1926‘da Polatlı ilçesi kurulmuş Zir köyü ise bucak yapılmış. O dönemde Sincan, Zir’in bir köyü iken; 1928’de Etimesgut bucak olunca Sincan Etimesgut’a bağlanmış. Cumhuriyetin ilk yıllarında Romanya ve Bulgaristan’dan gelen göçmenler Sincan’a yerleştirilmiş. İstanbul-Ankara tren yolu ve Ankara-Beypazarı-Ayaş karayolu üzerinde olan Sincan hızla gelişmiş ve 1956’da Yenimahalle ilçesine bağlı bucak olmuş. 1983’te ilçe olmuş ve 1988’de Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içine alınmış. 57 mahallesi olan Sincan’ın beldesi ve köyü bulunmuyor.

• Sincan laleleriyle tanınıyor ve her yıl nisan ayında Sincan’da Lale Günleri kapsamında sergiler, konserler, söyleşiler yarışmalar düzenleniyor.

Sincan Yağlı Güreş Karşılaşmaları ise temmuz ayında yapılıyor.

• Ankara Sanayi Odası’nın 1978’de temelini attığı, 1990’da üretime başladığı ASO 1. Organize Sanayı Bölgesi Ayaş yolu 25. km Sincan’da bulunuyor.

• TÜİK verilerine göre Sincan’ın 2010 yılı nüfusu 456.420

Sincan Kaymakamlığı

Sincan Kaymakamı Salim Demir

Tel: 0312 270 2780

Sincan Belediyesi

Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna

Tandoğan Mah. Billur Sok. No. 8 Tel: 444 4 762

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.