Bu sayfayı paylaş

Yalıtım ŞartYalıtım konusunda ne kadar bilinçliyiz?

Yalıtım, izolasyon, ısı yalıtımı, mantolama, cephe kaplaması, enerji kimlik belgesi, enerji verimliliği... Bu sözcükler her ne kadar yapı, inşaat terimleri olsa da artık hepimizin bildiği, sık sık kullandığı sözcükler. Peki yalıtım konusunda ne kadar bilinçliyiz? Yalıtım konusunda bilgi sahibi olmak için bu sektörde olmamız ya da yalıtım yaptıracak bir binanın, yapının sahibi olmamız mı gerekiyor? Birey olarak yalıtım konusunda bilinçlenmemiz neden gerekiyor?

Yalıtım şart, ama bu konuda eğitim de şart

Çünkü dünyamız her geçen gün daha çok kirleniyor, doğal kaynaklar azalıyor. Doğa hızla yaralanıyor, tükeniyor. Bir şey yapmalı. Çok şey yapmalıyız; yaşadığımız bu dünyanın doğal kaynaklarını hızla, fütursuzca harcamamalı, gereksiz yere yaşam alanlarımızı küçültmemeli, bencil olmamalı gelecek nesillere, yeryüzündeki tüm canlılara yaşayacak yer bırakmalıyız. Çevreyi korumalı, çevreci bir anlayışla yaşamalıyız. Çevreyi koruyarak yaşamak karakterimiz olmalı. Herkes bu konuda üstüne düşeni yapmalı. Birileri kirletiyor diye biz temiz yaşamaktan vazgeçmemeliyiz.

Çevreyi korumak için enerji verimliliği şart

Çevreyi korumak, doğal kaynakları korumak en başta enerji verimliliğinin sağlamasıyla mümkün. Kaybedilen enerjiyi geri getirmek mümkün değil. Bizler her ne kadar birey olarak doğayı kirletmemeye, müsrif olmamaya çalışarak yaşasak da bu konuda en büyük görev ilgili sektörlere ve kamu kurumlarına düşüyor.

Yapılan araştırmalara göre en çok enerji harcanan alanlardan biri, yaşadığımız binalar. Isınmak için, serinlemek için, aydınlanmak için, çalışmak için, üretmek için harcadığımız enerjiden yeni teknolojileri kullanarak, gerekli tedbirleri alarak tasarruf sağlayabiliriz. Ama biliyoruz ki bir toplumda iyi bir şeylerin yapılabilmesi için o toplumu oluşturan bireylerin büyük çoğunluğunun bu konuda bilinçli bir şekilde hareket etmesi, bu iyi şeylerin olmasını sağlar ve çabuklaştırır. İşte bu yüzden yalıtım konusunda toplumsal olarak bilinçlenmeli, yanlış yapılan eylemleri eleştirebilmeli, doğru yapılan işleri destekleyebilmeliyiz. Daha az enerji ile daha kaliteli bir yaşam için tüm toplum olarak bu konuda bilgi sahibi olmalı ve yapılan uygulamalara eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmalıyız.

Çevreci yapı ve yalıtım malzemeleri konusunda faaliyet gösteren Teknolojik Yapı Merkezi, yalıtım konusunda kamuoyunun bilinçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla "yalıtım şart" adlı bir sosyal sorumluluk kampanyası başlattı. Bizim de Arabul Ankara olarak iletişim sponsorluğunu üstlenerek desteklediğimiz bu kampanyayı Alman SICC Coatings firması da destekliyor. SICC Coatings firması yalıtım konusuna çevreye duyarlı teknolojiler üzerinde faaliyet gösteren bir firma. Nanoteknoloji yalıtım ürünleri üreten firmanın ürünleri bütün dünyada tercih ediliyor.

SICC Coatings ve Tecnova Group kampanyayı destekliyor

SICC Coatings Genel Müdürü Waldemar Walczok aynı zamanda Elektrik Elektronik Mühendisi. Kampanya çalışmaları esnasında ofisimizi ziyaretinde “Size şimdiye değin uzmanlarımız tarafından yapılmış pek çok araştırma sonucunu getirdim. Teknolojik Yapı Merkezi’nin bu kampanyasını destekliyoruz. Siz de her türlü soruyu bize iletin, biz detaylı olarak yanıtlayalım. Zaten distribütör firmamızın Türkiye’de organize ettiği etkinliklere katılıyor, her fırsatta eğitim çalışmalarına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Onlar bize Türkiye’de karşılaştıkları sektörel sorunları iletiyor biz de çözümler geliştiriyoruz. Bu kampanya çok önemli. Çünkü yalıtım konusunda halkın gereksinim duyduğu bilgileri kolaylıkla bulabilmesi gerek. Tüm sorularının, sorunlarının yanıt bulması gerekir. Ben kampanyaya bilgi aktarımı konusunda bizzat ilgileneceğim” dedi.

Sayın Waldemar Walzcok’tan aldığımız bilgileri size yayın akışımızda ileteceğiz. Kampanyayı düzenleyen firma Teknolojjik Yapı Merkezi aynı zamanda SICC Cotings’in Türkiye Distribütörü. Kampanyanın koordinasyonunu Metalurji ve Malzeme Mühendisi Mahir Can Patoğlu yürütüyor. Yalıtım Şart kampanyasını destekleyen bir diğer firma İtalyan Tecnova Group. Firma’nın Evercem Beton Sızdırmazlık ürünleri ve Genie Elektronik Su Yalıtımı ürünleri Türkiye yalıtım piyasasında bulunuyor.

Yalıtım Şart kampanyası kapsamındaki yayınları okumak isterseniz :

Yalıtım Yaptırmadan Önce

Binalarda Isı Yalıtım Kuralları

Doğru Yalıtımı Nasıl Yaptıracağız?


Siz de katılabilirsiniz

Siz de bu kampanyaya katılabilirsiniz. Kampanya duyurularını, yayınlarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak yalıtım konusunda toplumumuzun bilinçlendirilmesine katkıda bulunabilirsiniz. Yalıtım konusunda soru, sorun ve önerilerinizi aşağıdaki adreslere mail atabilirsiniz.

Teknolojik Yapı Merkezi'ne Mesaj Gönder

info@arabulankara.com

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.