Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Yalıtım Bizde Doğru Yapılıyor mu?''Yalıtım binanın dışını bir şeyle sarmak sarmalamak, kapatmak değildir!'' ClimateActivePaint Türkiye Genel Müdürü Aytaç Patoğlu'nun yalıtım yaptıracak olanlar için önerileri.

Yalıtım bizde doğru yapılıyor mu?

Dünyada yalıtım bizde olduğu gibi yapılmıyor. Batı dünyasında yalıtım yaptırmak için önce binanızda tespit yaptırıyorsunuz. Bu sayede binanın neresinde kaçak olduğunu görebiliyorsunuz. Ve bu tespite uygun yalıtım yapılıyor. Yoksa binanın dışını bir şeyle sarmak sarmalamak, kapatmak değil yalıtım. Yapının kaçağı nerede; dışında mı, çatısında mı, temelinde mi; neresini yapılması gereklidir diye bakılması lazım. Bu raporu hazırlayan mimarlık firmaları var. Aynı yasalar bizde de geçerli. Program var, bu programa girdiğiniz zaman size 60 sayfalık bir rapor çıkarır. Bu binada ne yaparsanız ne olur, sonuçları vardır. Yalıtım niçin yapılır, yakıt sarfiyatını azaltmak için. Yalıtım yaptırmadan önce ev sahiplerinin raporlandırma yaptırması lazım. Yalıtımı analize göre yaptırmalılar. İnsanlar şunu da bilmeli; mantolama yaptırdık %100 yalıtım sağlıyacağız diye birşey söz konusu değil. Raporlandırma ile yüzde kaç oranında fayda sağlayacaklarını görebilirler.

Yalıtım yaptıracak olan bina/site yöneticilerine neler önerirsiniz?

Birincisi, merdivenaltı malzeme kullanımına dikkat etsinler. Birtakım yalıtım firmaları bir kamyon malzemeyi getiriyor. Onlar orada duruyor, diğer merdivenaltı malzemelerle iş yapılıyor.

İkincisi yanan malzemelerden, petrol türevi malzemelerden uzak durmalılar. Yurtdışında geçenlerde 16 katlı bir bina yandı ve dış cephesini yapan adamı hapse attılar. Ama bizde böyle bir şey de yok, yakan yaktığıyla kalıyor.

Mesele marka değil, bakın markaların bir çoğunda yanıcı malzemeler var. Yalıtım yaptıracak olan yöneticiler tercihlerini yanmayan ve çevreyi kirletmeyen malzemelerden yana kullansınlar. Kyoto Protokolü 2017 yılında devreye girdiğinde karbon salınımı yapan, çevreyi kirleten malzemeler için ceza ödeyeceğiz. Bu cezalar bizden alınacak. Arabalarda Kyoto Protokolüne göre düzenleme yapılıyor, çıkardıklar karbondioksit oranında bir vergi ödeyecekler; aynı şekilde bina sahipleri de ceza ödeyecek. Bununla ilgili altyapı çalışmaları yapıldı. Yalıtım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilmiş malzemelerle ve belediyeden ruhsat alınarak yapılmalıdır.Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.