Bu sayfayı paylaş

Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Merkezinden 2 DuyuruVEKAM’ın “Yeni Romanların Eski Kahramanı: Ankara” konulu konferans ve “Ankara Araştırmaları” için ödül duyurusu var.

Koç Üniversitesi, Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) Etkinlikleri

VEKAM, Ankara konulu akademik çalışmalar yapmak, Ankara üzerine araştırma yapanlara bilgi ve belge sunmak üzere, bağ evinden dönüştürülerek 1994’te açılmıştı. Kapsamlı kütüphanesi ve arşivi ile Ankara konulu çalışmaların en önemli başvuru merkezi olan VEKAM’da çok önemli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Bu Şubat “Edebiyat ve Ankara” çerçevesinde önemli bir konferans var. İlgi ya da çalışma alanınıza giriyorsa kaçırmayın.

Yeni Romanların Eski Kahramanı: Ankara

Düzenli olarak “Ankara” konulu panel, konferans, atölye, eğitim vb. etkinlikler gerçekleştiren VEKAM’da, 18 Şubat 2016 Perşembe günü Yrd. Doç. Dr. Hakan Kaynar’ın vereceği konferansı dinleyebilirsiniz.

Konferans 14:00-15:30 saatleri arasında, Yapı Kredi konferans salonunda (Atatürk Bulvarı No. 93 Kızılay) yapılacak.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında Refik Halit Karay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Memduh Şevket Esendal gibi sanatçılarla birlikte Türk Edebiyatında yer edinmeye başlayan Ankara, son yıllarda tekrar edebiyatçıların “gözde kenti” oldu. Edebiyat ve Ankara arasındaki bağ tekrar güçlendi.

Yrd. Doç. Dr. Hakan Kaynar, Ankara’nın yakın tarihini “edebiyat yapıtları üzerinden” ele alacak. Ankara’nın son 15 yıldır romanlardaki gölgesini takip edecek. Ankara’nın edebiyata yansımasını; yazarların, senaristlerin, şairlerin yapıtlarında kurguladığı Ankara’yı değerlendirecek.

Bu konudaki araştırma, sunum ve paylaşımların azlığı dikkate alındığında, konferansın Ankaralılar için bir şans olduğu görülebilir.

VEKAM Araştırma Ödülü Çağrısı

Kapsamlı kütüphanesi ve arşivi ile Ankara konulu çalışmaların en önemli başvuru merkezi olan “kentimizin belleği” VEKAM, Ankara üzerine yapılan araştırmaları ödüllendiriyor.

VEKAM, Sosyal ve İnsani Bilimler alanında yapılan;

• Ankara’nın kentsel gelişimi,

• Ankara ve çevresinin toplumsal, kurumsal ve ekonomik tarihi, kültürü ve kültürel mirası,

• Ankara ve çevresiyle ilgili halkbilim ve somut olmayan kültürel mirası

konularındaki bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla “araştırma ödülü” verecek.

Ödül kapsamında en az 5 araştırmanın her birine, en fazla 10.000 TL olmak üzere, maddi destek sağlanacak.

Başvurular en geç 15 Mart 2016 tarihine kadar yapılacak.

Başvuru şartları, başvuru dosyası, değerlendirme süreci ve diğer ayrıntıları VEKAM’ın web sitesinden okuyabilirsiniz.

Yeni araştırmalar yapılmasını teşvik edecek bu ödüller kuşkusuz Ankara için çok önemli. Tarih, sosyoloji, edebiyat ve ilgili diğer alanlar için değerli birer kazanım.

Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi

Ankara arşivine sürekli yeni belgeler kazandıran; araştırmacıların Ankara’ya dair her türlü bilgiyi bulabileceği; yaşadığımız kent Ankara’yı tarihi, kültürü, coğrafi yapısı, ekonomisi ve mimarisiyle daha iyi tanımamıza ve değerlendirmemize katkıda bulunan VEKAM, Pınarbaşı Mah. Şehit Hakan Turan Sok. No. 9 Keçiören’de. Telefon numarası 0312. 355 20 27

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.