Bu sayfayı paylaş

Üniversiteyi Ankara’da okumanın anlamı nedir?Türkiye’nin lisans ve yüksek lisans mezunu en fazla olan kenti Ankara, bu yıl yeni öğrencilerini kucaklayacak. Üniversiteyi “eğitimin başkentinde” bilimin ve sanatın merkezinde okuyacak gençleri kutluyoruz.

TÜİK’in 2013 eğitim istatistiklerine göre %17.87‘lik oranla ülkemizde üniversite mezunu en fazla olan il Ankara’dır. Bu oran Türkiye genelinde % 10.79‘dur. Bu yıl Ankara’da bir üniversiteyi kazanan ve Ankara’da okuyacak öğrenciler... Şimdi sizinle bir fazlayız. Türkiye genelinin neredeyse iki katı üniversite mezununa sahip Ankara’da okuyacaksınız. 4 yıl değerli bir kentte, değerinizi anlayacak insanlarla yaşayacaksınız.

Ülkemizde en fazla üniversite de Ankara’dadır; dolayısıyla akademik kariyer sahibi hoca sayısı da çoktur. Hem öğrencisi, hem üniversite mezunu, hem de hocası çok olunca Ankara da olgundur, disiplinlidir, çalışkandır, eğlencelidir. Bilinenin aksine Ankara atmosferini siyasetçiler, bürokratlar, memurlar belirlemez. Sadece kafe, bar, tiyatro, galeri, konser salonu vb. eğlence-sanat-kültür mekanlarının sayısı bile, Ankara’daki hem okuyan, hem de eğlenen insanların ne çok olduğunu kanıtlar.

Bugünlerde Ankara’ya gelecek öğrenciler, öncelikli konunuz barınma olacak. ODTÜ, Bilkent, Hacettepe gibi kampusü olan değerli ve köklü üniversitelerin yurtları ilk tercihiniz olsun. Kent merkezinden bu kampuslere her gün gidip gelmek zor. Ankara’nın kışı ağır geçer, yol parası da cabası. Ankara Üniversitesi, TED Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi, Gazi Üniversitesi kent merkezdedir; fakültenize en yakın devlet yurdu, özel yurt ya da eve yerleşeceksiniz doğal olarak. Fakültelere yakın semtlerde öğrenciye verilen evlerin kiraları ortalama 800-1.500 TL arasında değişiyor. Ev konusundaki asıl sorun, iyi tanımadığınız insanlarla aynı evde yaşamak olacaktır. İlk ayları ya da ilk yılı yurtta deneyimleyip Ankara’yı ve arkadaşlarınızı tanıdıktan sonra eve çıkmanız daha doğru olabilir. Sonuçta bir şekilde bir yerde barınırsınız, asıl önemli olan okuduğunuz yerdir.

Yerleşme sorununu çözdükten sonra Ankara ve üniversite hayatı başlayacak. Anne-baba disiplininden kurtulan her genç ilk zamanlarda biraz dağılır, normaldir. Siz fazla dağılmayın, toparlanması zor olur :) Liselerin formal yapısı, dersanelerde geçen sıkıcı aylardan sonra ilk yıl genellikle öğrenciler ders çalışmaz. Üniversiteyi kazanmayı üniversite diploması almak olarak görür. Dersleri boşlar. Üniversitede hocalar “derse gel, ders çalış, yayılmadan otur” demez. Sizi kimse toparlamaya kalkışmaz. Üç günlük traşla gelin, yayılıp oturun amfide. Ölçüt, bilimsel ya da sanatsal becerilerinizin düzeyidir. Üretiminiz, yaratıcılığınız, çalışkanlığınız, idealleriniz, hayalleriniz, kişiliğinizdir önemli olan. Üniversitenizin, hocalarınızın değerini bilin; onlardan alabileceğininiz her şeyi alın. Arkadaşlıklar, dostluklar kurun. Sevgiler yaşayın, yaşayacaklarınızın en güzeli olabilir.


Sloganlarla yetinmeyin; o sözcüklerin içini dolduran işleriniz, çalışmalarınız, üretiminiz, diplomanız yoksa, boş. Aynı slogan altında toplandığınız insanlarla kuşatılmak üniversite hayatınızı sınırlandırır. Özgür olun. Araştırın. Düşünün. Yaşayın. Okuyun. Yazın. Üretin. Çalışın. Üniversitede ders dışı etkinliklere katılın. Alanınız dışındaki alanlarda da bilgilenin. Disiplinlerarası ilişkilendirmelerle, birkaç alanda birden yürüyün; hatta koşun.

Ankara’da olmak önemlidir. Devlet Tiyatroları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi sizi bekliyor. Sanat galerilerindeki sergiler, güzel sanatlar fakültelerindeki etkinlikler, konserler, oyunlar, konferanslar, paneller, sivil toplum kuruluşları, mitingler, spor karşılaşmaları, geziler sizi bekliyor. Kitapçılar, müzeler sizi bekliyor. Değerlendirin.

Ankara’da üniversite okumanın anlamı nedir? Bunu belirleyecek olan sizsiniz! Eğer isterseniz Ankara size çok şey verir. Yeter ki ne istediğinizi Ankara’ya fısıldayın...

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.