Bu sayfayı paylaş

Tunalı Hilmi Caddesi VaadiAnkara AVM’lerle kuşatılmaya başladığında, bir dönem yalnızlaşmıştı Tunalı Hilmi Caddesi; ama şimdi yine eski güzelliğinde. Kafeleri, pastaneleri, restoranları, pasajları ve mağazalarıyla dinlenmek ve alışveriş yapmak için Ankara’nın en ideal caddelerinden hala.

VEGA’nın Ankara şarkısındadır Tunalı Hilmi Caddesi:

“sokaklar dolusu / şekerli kar kokusu / tunalı’da gezinirken / bizde bir kahvaltı tutkusu / acıkanlardan biri ben / arkada bıraktığım sen / kim olduğunu biliyorsan söylesen”

Yılmaz Erdoğan’ın Yaşayabilme İhtimali’nde:

“sana şiirler biriktiriyordum fen bilgisi defterimde, ama sen yoktun

ben, senin beni sevebilme ihtimalini seviyordum, suni teneffüs saatlerinde

okul servisi seni hep zamansız, acımasızca bir lojman griliğine götürüyordu

ben, senin benimle Tunalı Hilmi Caddesine gelebilme ihtimalini seviyordum

ben, senin beni sevebilme ihtimalini seviyordum.”

Yılmaz Erdoğan’ın liseyi Ankara’da okuduğu yılların Tunalı Hilmi Caddesi neredeyse aynı. Tunalı’da hep sevgili ile el ele dolaşılır, bir mekanda kahve içilir, Kuğulu’da kuğulara simit atılır.

Kuğulu Park’tan başlayıp Olgunlar Caddesi’ne uzanır Tunalı. Civarındaki diğer cadde ve sokaklar Tunalı Hilmi’yi zenginleştirir. Arjantin Caddesi, Tunus Caddesi, Kennedy Caddesi, Esat Caddesi, Bestekar Sokak. Bülten Sokak ve Büklüm Sokak da ayrı güzeldir.Kışın karda yürümek, yazın cadde üzerinde bir pastanede dondurma yemek isteyenler Tunalı’yı seçer genellikle. Kavaklıdere semtindeki konsoloslukların fazlalığı nedeniyle Tunalı Hilmi’de yabancı çoktur. Hem Ankaralılar, hem de yabancılar için hoş bir gezme, dinlenme, alışveriş yapma ortamıdır. Özellikle kuşatılmışlık hissi yaratan AVM’lerden hoşlanmayanlar için. Tunalı’yı özel yapan Kuğulu Park’tır. Kuğulu Park’ın yerinde odun deposu, Sheraton ve Karum’un olduğu yerde Kavaklıdere Şarap Fabrikası, Tuna Pasajı’nın olduğu yerde Batı Sineması varmış eskiden.

Adını, Meclis-i Mebusan üyesi ve TBMM 1. 2. 3. dönem milletvekili olan; siyasetçi, diplomat ve yazar Tunalı Hilmi Bey’den alır cadde. Tüm hayatını toplumun aydınlanması ve ilerlemesine adayan Tunalı Hilmi Bey’in adı bu caddede yaşar.

Bu caddede Cumhuriyet’in ilk yılları yaşar. Bugünü ve yarını yaşar. Kuğular, ömürlük ağaçlar, sokak müzisyenleri, kahve kokusu, hayaller, umutlar, sevebilme ihtimali yaşar. Tunalı Hilmi hep canlıdır. Yaşamaya ve yaşatmaya gönüllüdür. Sürekli yenilenir. Hep özgürdür, hep özgürlük vadeder.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.