Bu sayfayı paylaş

Tüketici Akademisi Ankara’da tanıtıldıTüketici Akademisi tanıtım toplantısı Ankara’da yapıldı.

TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda yürütülen Tüketici Akademisi projesinin resmi tanıtım toplantısı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımı ile yapıldı.

Tüketici Hakem Heyetleri yeniden düzenleniyor.

Özel sektör, kamu ve STK’lerden, yerli ve yabancı yaklaşık 500 katılımcı ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan Tüfenkci, “Tüketici hakem heyetlerinin sayılarının ve niteliklerinin yeniden düzenlenmesi için hazırlığımız var; yakında hayata geçireceğiz.” dedi ve üretimden itibaren kalitenin yükseltilmesi için aktif politikaları hayata geçereceklerini vurguladı.

Bilinçli tüketicinin firmaların rekabet gücünü artıracağını söyleyen Tüfenkci, “Aldatan bizden değildir.” anlayışının tüketici hakları konusunda nerede durmamız gerektiğini gösterdiğini belirtti ve şunları ekledi: Tüketicinin korunması için yasal altyapıyı oluşturduk. Tüketicinin korunması hakkında kanun 2014’te yürürlüğe girdi. Tüketicilerin mahkeme dışı çözüm organları aracılığıyla haklarını etkin, hızlı ve masrafsız arayabilmelerinin önünü açtık. Sürdürülebilir kalkınma, bilinçli tüketim anlayışı ile mümkündür.

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ramazan Ersoy tüketici haklarının korunması için gereken önlemlerin alındığını vurguladı, önemli yasal düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

Tüketici Akademisi projesi, 31 Ağustos 2016’da resmi olarak tamamlanacak.


Tüketici Akademisi nedir?

Tüketicinin bilinçlendirilmesi için hazırlanan çevrimiçi (online) eğitim platformudur.

Türkçe, Macarca, İngilizce, Lehçe dillerinde hazırlanan Tüketici Akademisi’nde tüketicinin her gün karşılaştığı sorunlar ile, bu sorunların işlendiği yasal çerçeve en kolay biçimde birleştirerek bilinçi tüketim toplumunun oluşmasına katkı sağlanıyor.

www.tuketiciakademisi.gov.tr ‘de merak ettiğiniz konularda arama yapabilir, kaynaklara erişebilir, tüketicinin korunması alanında ders formatında hazırlanmış olan içeriklerden yararlanabilir, bu dersler için düzenlenmiş sınavlarda kendinizi test edebilir, şikayetlerinizi nereye ve ne şekilde yapabileceğinizi öğrenip başvuruda bulunabilir, ücretsiz olarak hizmet verilmekte olan platforma kaydınızı yaptırarak tüm içerikten hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Portalda yer alan;

• Ayıplı mal ve hizmetlerde haklarınız

• Abonelik sözleşmeleri ve haklarınız

• Tüketici sözleşmelerindeki haksız şartlar ve haklarınız

• Tüketici kredisi sözleşmeleri ve konut finansmanı sözleşmeleri

• Ön ödemeli konut satışları ve haklarınız

• Paket tur ve haklarınız

gibi pekçok konu / yazı sizin de sorunlarınızın çözümünü içeriyor olabilir. Okumanızda yarar var.

Portaldaki “örnek karar metinlerinden dilekçeye pek çok içerik; ilgili kanunlar, yönetmelikler, genelgeler, bilimsel yayınlar” tüketici olarak yasal haklarınızı açık ve doğru bir şekilde öğrenmenize ve bu hakları nasıl kullanacağınızı bilmenize katkı sağlayacaktır.

Tüketici Ödülleri verilecek

TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bir diğer çalışması olan Tüketici Ödülleri;

1. Bilinçli tüketici ödülü

2. Yazılı basın tüketici ödülü

3. Radyo-Televizyon programı ödülü

4. Tüketici memnuniyetini ilke edinen firma ödülü

5. Bilimsel çalışma ödülü

6. Tüketici özel ödülü dallarında verilecek.

Bilinçli tüketici ödülü verilecek tüketicinin,

• Mağduriyetine neden olan bir konuda yasal haklarını kullanması

• Bir yönüyle diğer tüketicilere örnek olması

• Başvuru hakkında verilen kararın kesinleşmiş olması gerekiyor.

Tüketici memnuniyetini ilke edinen firma ödülü verilecek firmanın,

• Tüketici memnuniyetini firma politikası olarak benimsemesi ve buna uygun faliyetlerde bulunması,

• Mevzuatla tüketicilere tanınan haklardan daha ileri haklar tanıması,

• Tüketicilere yönelik telefon ya da elektronik ortamda hizmet veren çağrı merkezi, tüketici danışma masası veya danışma hattı kurmuş ve bunları fiilen işletir olması gerekiyor. Yarışmanın ayrıntıları TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sitesinde ve gazetelerde Aralık ayında yayınlanacak. İlgileniyorsanız takip ediniz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.