Bu sayfayı paylaş

Tohumun geleceği Ankara’da konuşuldu.“Tohum geleceğimizdir” paneli ATO’da yapıldı.

Ankara Ticaret Odası ve Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği “Tohum Geleceğimizdir” konulu bir panel düzenledi. Panelin açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, “Tohumculuk sektörüne yönelik yapılan çalışmaların temel amacı, nihai tüketici olan çiftçilerimizin standartlara uygun tohumluk kullanımını tespit etmek, böylece bitkisel üretimde verim ve kaliteyi artırmaktır. Bu amaçla başlattığımız mevzuat çalışmaları ve denetim faaliyetleri hız kesmeden devam edecektir." dedi.

Tohum hayattır!

ATO Yönetim Kurulu Üyesi M. Ülkü Karakuş da yaptığı konuşmada, bitkisel üretimde hayatın tohumla başladığını belirtti ve “Tohum olmazsa hiçbir şey olmaz. Toprak anadır, tohum hayattır. Tohum olmazsa hiçbir şey üretilemez.” dedi. Dünya üzerindeki bütün devletlerin vatandaşlarının refah seviyesini artırabilmek için uğraştığını kaydeden Karakuş, bu kapsamda bütün devletlerin tarıma ve tohumculuğa önem verdiğini söyledi.

Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, tohumun tarım için en hayatî konu olduğunu belirterek, "Tohumculuk noktasında ülkemize karşı sorumluluğumuz var. Tohum en hayatî mesele; ekmek, varlık meselesi. Bundan sonra petrol devri biteceği için mücadele, savaşlar ve göçler ‘gıdaya erişim’ için olacak. Tohum teknolojisi olan ülkeler, toplumlar en önde olacak ve bu ülkeler kendini garanti altına almış olacak." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen; Prof. Dr. Celal Er’in yönettiği “Tohumculuk Geleceğimizdir” konulu panelde, Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Kamil Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut Akdamar, Selçuk Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Seydi Ahmet Bağcı, Dr. Ali Üstün konuşmacı olarak yer aldı.

Kaynak: ATO Basın

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.