Bu sayfayı paylaş

Taş Değirmenlerin HikayesiBir Ankara markası olan Flakefest’ten taş değirmenlerin hikayesi.

Tarihte bilinen en eski tahıl öğütme araçları öğütme taşı ve eyer taşıdır. Bulgur ya da aşurelik buğday gibi tahıllar dibek taşlarında döğülerek öğütülürdü. Bu dibek taşları halen köylerde tek tük görülebilir. Ankara köylerinden bazılarında halen düğün yemeği olarak baş köşeye kurulan “keşkek aşı” için buğday, düğün gelenekleri içerisinde erkekler tarafından ahşap tokmaklarla eğlenceli bir havada döğülerek öğütülürdü.

Zamanla bunların yerini taş el değirmenleri almış.

Taşın dairesel dönme hareketiyle öğütme gerçekleşiyor. Kol gücüyle çalıştırılan bu sert taşlar, yaklaşık 50 cm çapında daire şeklinde. Alttaki taş sabit kalıyor, onun üstündeki taş bir ahşap kol tutularak elle döndürülüyor. Ortadaki çukura avuç avuç buğday taneleri atılıyor. Dönmenin etkisi ile iki taş arasında kalan buğday taneleri ezilerek öğütülüyor.

Buğday önce yıkanır, kurutulur; sonra elekten geçirilir ve taş değirmende öğütülürdü. Köylerde genellikle kadınlar tarafından yapılırdı bu iş. İki kadın karşılıklı oturur, biri yorulunca diğeri çevirirdi kolu. İşte bu taş el değirmenlerinde öğütülen un, tüm besin değerlerini koruyan kepekli undur. Zamanla bu el taş değirmenleri yerini daha gelişmiş taş değirmelere bırakmıştır. Rüzgarla, suyla ve elektrikle çalışan taş değirmenlere. Her köyde bir değirmen olurdu eskiden. İnsanlar ihtiyaç duydukları kadar buğdayı bir çuvala doldurur değirmene götürür, öğüttürürlerdi. Değirmenci kazanır, insanlar tam tahıllı un tüketerek sağlıklı yaşardı.

Bir masal havasında anlattığımız değirmenler sonradan geliştirilen modern un fabrikalarının karşısında yok olmayla yüz yüze kaldı. Tabi sağlıklı, kepekli, tam tahıllı un da öyle. Tarihte en eski sanayi kollarından biri sayılan değirmencilik bitmeye, değirmenciler kazanamamaya başladılar. Ama mücadeleye devam ettiler. Yok olmadılar. İyi ki olmadılar.

Şirketimiz Merkay Grup Gıda’nın Genel Müdürü, Gıda Mühendisi Peruze Ayhan Eşiyok da dahil, uzmanların tam tahıllı gıdalar konusundaki tavsiyeleri, binlerce yıllık taş değirmencileri haklı çıkardı. En iyi, en sağlıklı un, onların öğüttüğü undu. İşte bizim de böyle başlıyor üretimdeki hikayemiz. Biz Merkay Grup Gıda olarak Flakefest markasıyla tam tahıllı gevrekler üretiyoruz. Ülkemizde yetiştirilen buğdaylar, yine ülkemizin taş değirmenlerinde öğütülerek bizim Ankara Şaşmaz’da bulunan üretim sürecimize giriyor. Tüm ürünlerimizde kullanılan tahıllar taş değirmende öğütülüyor. İşte bu yüzden tam tahıl özelliğini koruyabiliyor, bir de %100 yerli malı özelliğini.

Yeri gelmişken... 12-18 Aralık eski adıyla Yerli Malı Haftası, yeni adıyla Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası şimdiden kutlu olsun. Yerli malı tercihiniz ile ülkemiz kazansın, sağlıklı nesiller yetişsin.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.