Bu sayfayı paylaş

Tandoğan Yerleşkesi için önemli gelişme!Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi, 2 yıllık çaba sonunda 3. derece doğal sit alanı ilan edildi.

Ankara Üniversitesi 2014’te Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı çizerek merkez yerleşkesinin (kampusünün) “kentsel sit alanı” ilan edilmesi için, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurmuş; fakat kurul isteği kabul etmemişti.

Yerleşkenin doğal, tarihi ve kültürel çevreyi oluşturan karakteristik özellikleriyle kentsel mekan oluşturduğu, arboretum ve botanik bahçesi özellikleri barındırdığı, Friglerden Doğu Roma’ya (şimdiki Ulus’tan, Tandoğan Yerleşkesini de içine alan kentin batısına) Ankara’nın eski nekropol alanı olma olasılığı bulunduğunu belirten uzmanlar kararın yeniden değerlendirilmesinin gerekliliğini vurgulamıştı.

İki yıl süren çabanın ardından Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından 3. derece doğal sit alanı ilan edildi. Gelişmeden memnun olanlarla birlikte, 3. derece sit kararını “ilke kararı, genel karar” olarak değerlendirerek yetersiz bulduklarını belirten uzmanlar da var.
Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesinin korunması neden önemli?

  • Ankara’nın saklı cenneti, gizli hazinesi kabul edilen “yemyeşil” yerleşke, dünyanın farklı yerlerinden getirilip dikilmiş olan 134 çeşit ağaç ve çalı çeşidini barındırıyor. Yerleşkedeki her bir ağacın adı tabela ile belirtilmiş durumda. Arizona servisi, Kalem servisi, Himalaya çamı gibi ağaçlar ise “anıt ağaç” niteliği taşıyor.
  • Yerleşkede 39 tür mantar bulunuyor.
  • Yerleşke 216 çeşit hayvana evsahipliği yapıyor. Ayrıca, Tandoğan Yerleşkesi geçen kıştan bu yana Afrika papağanlarının da yuvası olmuştu. Bu papağanlar bir süredir Tandoğan yerleşkesine çok yakın olan ve hâlâ “yeşil barındıran” Anıtkabir ve Anıttepe civarında da görülüyor.
  • Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinin araştırma seraları bu yerleşkede bulunuyor.
  • 1933’te kurulan, 7,500 tür ve 200.000’den fazla bitki örneği içeren Türkiye’nin en büyük herbaryumu Herbaryum Ank da Tandoğan Yerleşkesinde bulunuyor.
  • Tandoğan Yerleşkesinin bir önemi de tarihi bir zenginliğin üzerinde bulunma olasılığından kaynaklanıyor. MÖ 12. yy’da Anadolu’ya giren, MÖ 10. yy’da “Ankyra”yı kuran Friglerden “Ulus’taki Augustus Tapınağında, Sıhhiye’deki Türk Tarih Kurumu temellerinde, Ankara Tren Garı civarında, Anıt Kabir temellerinde, Bahçelievler’de” kalıntılar bulunduğundan ve Bahçelievler-Anıtkabir-Atatürk Orman Çiftliği arasında 20 kadar Frig nekropolünü (mezarlık, toplu mezar yerleri) oluşturan tümülüs bulunduğundan, Tandoğan Yerleşkesi de büyük olasılıkla tarihi bir zenginliği koruyor.
  • Tandoğan Yerleşkesi Ankara’nın merkezinde, 62.809 m2‘si kapalı olmak üzere toplam 196.000 m2 gibi büyük bir alana sahip.
  • Yerleşkede bulunan Fen Fakültesi binaları tarihi önem taşıyor.


Tandoğan Yerleşkesinde Ankara Üniversitesi’nin hangi birimleri var?

Yerleşke, Dögol Caddesinden Konya yoluna, Beşevler’den Tandoğan’a uzanıyor. Yerleşkede; Rektörlük, Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, TÖMER, Erasmus Ofisi, Kapalı Spor Salonu, Biyoteknoloji Enstitüsü, Nükleer Bilimler Enstitüsü, Araştırma Seraları, Rekreasyon Alanı, Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Fitnes Solonu, Herbaryum Ank / Herbarium Turcicum, Kütüphane, Yemekhane, Kantin, Büfeler, Halı Saha, Basketbol ve Voleybol sahaları, Tenis Kortları, Yüzme Havuzu, Akademi Restoran bulunuyor.Tandoğan Yerleşkesinden siz nasıl yararlanabilirsiniz?

Her yerleşke gibi Tandoğan yerleşkesine de kimlik bırakıp ziyaretçi kartı alarak girebilirsiniz. Akademi restorandan ve eğer üye iseniz yüzme havuzundan yaralanabilirsiniz. Öğrenci ve öğretim üyelerinin, personelin daha az olduğu hafta sonu gitmenizi öneririz. Fotoğraf çekebilir, yürüyüş yapabilir, 70 yıllık ağaçlar altında ya da nilüfer çiçekleriyle bezeli havuz başında ahşap banklarında dinlenebilirsiniz. Konferans salonunda bilim ve sanat dünyasından isimler ağırlanıyor. Üniversitenin bahar şenliklerini de unutmamak gerek, çok iyi konserler veriliyor. Akademi Restoran Üniversite hocalarının yemek yediği, ekonomik sayılabilecek, mütevazı bir restorandır. Yazın ağaçlar altında keyiflidir. Kediler yemeğinizden pay ister, arılar vızıldar, kuşlar uçuşur, restoran bitişiğindeki küçük oyun parkında çocuklarınız oynar... Sakin, dinlendirici, Ankara’nın dışına çıktığınızı düşündürecek bir ortam kısacası. Tercihiniz lüks değil, “doğal ve gerçek” ise, öneririz. Menüsünde ızgara çeşitleri, tava, balık ve soğuk meze çeşitleri var. Haftanın yedi günü açık, pazar günleri köy kahvaltısı çıkarıyor ve otopark sorunu yok.Ankara Üniversitesi’nin tarihi fakülte binaları 2014’te tescil edilmişti.

Cumhuriyetimizin ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesi’nin tarihi fakülte binaları 2014‘te tescillenerek yasalarla güvence altına alınmıştı. Bu fakülteler şunlar:

Veteriner Fakültesi ve Ziraat Fakültesi: 1930’da Ankara Yüksek Ziraat Okulu açılmış, 1933’te Yüksek Ziraat Enstitüsü’ne dönüştürülmüş. Yüksek Ziraat Enstitüsünde; Ziraat, Orman, Veteriner, Tabii İlimler ve Ziraat Sanatları fakülteleri yer almış.

Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi: Adını bizzat Gazi M. Kemal Atatürk’ün verdiği DTCF, 1935’te kurulmuş; mevcut binası Alman mimar Brunod J. F. Taut tarafından 1937-1938’de projelendirilmiş ve Kasım 1940’ta öğretime açılmış.

Fen Fakültesi: 1943’te, fen ve mühendislik alanlarında ülkenin ihtiyacı olan beyin gücünün yetiştirilmesi, yeni bir sanayinin oluşturulması ve geliştirilmesi için kurulmuş.

Hukuk Fakültesi: 1925’te Gazi M. Kemal Atatürk tarafından açılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yüksek öğretim kurumu olan “Ankara Adliye Hukuk Mektebi”ne kadar uzanan bir tarihi bulunuyor.

Siyasal Bilgiler Fakültesi: 1859’da Mekteb-i Mülkiye-yi Şahane olarak kurulmuş, 1936’da Gazi M. Kemal Atatürk’ün isteğiyle Ankara’ya taşınmış.

Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi: 1925‘te Ankara’da sadece Numune Hastanesi ve Cebeci Askeri Hastanesi varmış. 1945‘te Ankara Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi’nde yapılan törenle eğitime başlamış. (Cebeci, Osmanlı ordusunda harp malzemesi sağlayan ocağa denirmiş. Semtin adı da buradan geliyor.)

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.