Bu sayfayı paylaş

Tandır Kebabı İçin “Tarihi Mutfak Lokantası”na BuyrunKızılay’da Ankara’nın 70 yıllık bir lokantası var, kökleri Ulus’ta olan. Duruşu mütevazı, “kuzu tandır kebabı” muhteşem!

Mithatpaşa Caddesi’nin Meşrutiyet Caddesi ile kesiştiği köşede, köprünün gölgesinde kalmış Tarihi Mutfak Lokantası’nın menüsü tartışılmaz. Fakat bizim açımızdan en güzel yanı, adında hâlâ “mutfak” ve “lokanta” sözcüklerinin olması.

Türkiye’nin 100 tarihi lokantasından biri

Müşteri olarak pek çok kez gittiğimiz lokantaya bu kez röportaj için gittik çat kapı. Lokantanın yöneticisi Selahattin Deniz karşıladı bizi. Bu “tarihi” lokantanın tarihini sorduk kendisine önce. 1945 yılında rahmetli Cahit Doğangir’in açtığı lokanta, şimdi oğlu İlker Doğangir ve ortağı Fırat Deniz işletmeciliğinde devam ediyormuş.


Lokanta ilk kez Ulus’ta, TBMM’nin karşısında açılmış. Bulunduğu bina yıkılınca yine Ulus’taki eski Şehir Çarşısı’na taşınmış. 1994‘te de şimdiki adreslerine, Mithatpaşa’ya gelmişler. Ulus yıllarındaki Yozgatlı Halis Usta çok meşhurmuş. Tüm Ankara tandır kebabı yemeye Mutfak Lokantası’na gidermiş. Tandırdaki bu ustalık hâlâ devam ediyor işin sırrı ustadan çırağa aktarılarak. Türkiye’deki 100 tarihi lokantadan biri olan Tarihi Mutfak Lokantası’nın Ankara’da başka bir şubesi olmadığını söyleyen Selahattin Deniz’e tandır kebabı sorduk, anlattı...


Ankara’da tandır lezzeti ve işin sırrı

“Tandırı kuzu etinden yapıyoruz. Eti Ankaralı yetiştiricilerden alıyoruz, köylerimizde doğal ortamda yetişen hayvanlardır. 1945 yılından bu yana aynı yetiştiricilerden gelir etimiz. Et geldikten sonra but, gerdan, incik, pirzola şeklinde parçalara ayırılır, tuzlanır. Ertesi gün doğrudan şişlere takılır, tandıra verilir. Meşe kömürü közünde 1-1,5 saat pişirilir. 15-20 dakika dinlendirildikten sonra servise hazır hale gelir. Tandır kebabı çok sevildiğinden günde birkaç kez yapılır.


Menüdeki diğer yiyecek içeceklerin kaynağını da sorduk. “Pidelik unumuz da Ankara üreticisindendir, onu da yıllardır aynı üreticilerden alırız. Dönerimizi, beyaz etimizi de yine aynı Ankaralı üreticilerden alıyoruz. Künefemizin tüm malzemesi günlük olarak Hatay’dan gelir. Künefe, irmik ve salatalarımızı, yılların deneyimi ile Cemal Demirkan Usta yapar.


Yıllardır aynı ekiple çalışıyoruz, ustalık işin çok önemli bir kısmıdır. Salata malzememiz; biber, soğan, domatesimiz doğrudan Hal’den gelir. Dün bahçeden toplanan sebze sabah halde, 1 saat sonra bizdedir. Yıkar, hazırlarız; toplanmasının üzerinden 1 gün geçmeden müşterimizin masasında olur. Meşhur köpüklü ayranımız da Eker yoğurt ile yapılır, kalaylı bakır taslarda sunulur.”


Lokantada sadece kuzu tandır kebabı yok kuşkusuz. Tüm menü ve ikramlar nefis! İki katlı Tarihi Mutfak Lokantası 150 kişiyi ağırlayabiliyor. Bürokratları, işadamlarını, politikacıları, gün yapan Ankaralı hanımları da ağırlıyorlar, öğrencileri de. Lokantanın müdavimleri çok, ilk kez gidenler de müdavimi oluyor bu tarihi lokantanın. Bir lokantanın 70 yıl aynı kalitede hizmet vermesi ve Ankara'nın simgelerinden biri olması takdire değer.Menü ve iletişim bilgileri için tıklayınız: Arabul Ankara - Tarihi Mutfak Lokantası

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.