Bu sayfayı paylaş

TAD, Ankara'nın kültür yaşamında 65 yılTürk-Amerikan Derneği (TAD) Ankara'da yıllardır pek çok etkinlik düzenliyor.

Türk-Amerikan Derneği (TAD) Kültürel Programlar Müdürü Sera Erdamar Özköse ile bir söyleşi yaptık ve sizler için düzenledikleri etkinlikler konusunda ayrıntılı bilgi aldık. TAD'ın bu çok özel ve ücretsiz sanat-kültür etkinliklerini kaçırmamanızı öneririz.


Türk-Amerikan Derneği çalışma alanları nelerdir?

Türk-Amerikan Derneği (TAD), 1951 yılında Türkiye ve ABD arasındaki ortaklıkla kurulmuştur. Ankara'nın ve Türkiye'nin ileri gelen, bağımsız ilk ve köklü sivil toplum kuruluşlarından biridir. Genel olarak İngilizce, Türkçe ve İspanyolca dil eğitimi olanakları sağlıyoruz ve kültürel etkinlikler düzenliyoruz. Sergi, konser, konferans gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyoruz.

TAD’ın etkinliklerden herkes faydalanabiliyor mu?

Derneğimiz Ankara’nın merkezinde, Cinnah Caddesi'nde ve etkinlikler için çok amaçlı salonlara, tiyatro gösterileri için farklı sahnelere sahibiz. Elçiliklerle yapılan kapalı toplantılar gibi diplomatik çevreye hitap eden etkinlikler hariç, etkinliklerimiz çoğunlukla ücretsiz ve herkesin katılımına açık. Katılım için, kontenjanı belirlemek amacıyla, sadece o etkinliğe kayıt yaptırmak yeterli.

Ankaralılar TAD'ın etkinliklerinden nasıl haberdar olmakta?

Bu etkinliklerden haberdar olabilmek için TAD'ın web sitesinden mail adresi ile üye olunabilir. Ayrıca sergi açmak ya da çeşitli sebeplerle TAD'ın sahip olduğu sahne ve salonlardan yararlanmak isteyenler için de TAD bu olanakları sağlamakta.

Dil eğitim kurslarınız hangi yaş aralığına hitap ediyor?

Dil eğitimi kapsamında neredeyse her yaşa hitap eden programlar mevcut. 5-7 yaş grupları ve 8-15 yaş grupları olarak çocuklar için kurslar düzenleyen TAD, aynı zamanda 16 yaş ve üstü yetişkinler için de dil eğitim programlarına sahip. Sadece dil eğitimiyle kalmayıp akademik düzeyde de TOEFL, IELTS gibi sınavlara hazırlanmaya yönelik programlarımız da var; fakat İspanyolca eğitimde henüz çocuklara yönelik bir program mevcut değil.


Yakın zamandaki etkinlikleriniz neler?

Galerimizde Efe Kasaplar'ın resim sergisi 29 Mayıs'a kadar devam ediyor. 28 Mayıs'taki etkinliğimiz "Adım Adım Bale Sanatı" ise koreograf ve eğitmen Nurdan Sinkil'in sunumuyla yapılacak; etkinlik solo ve düet gösterilerle son bulacak.

Türk Amerikan Derneği, dünyaca ünlü Türk gitar sanatçısı Ahmet Kanneci sanat danışmanlığında “Dünya Gitarı@TAD” isimli bir gitar konser serisi başlattı. Bu program kapsamında Türk ve yabancı gitar sanatçıları Türk Amerikan Derneği Sahnesinde gitar severlerle buluşuyor. Türk-Amerikan Derneği, 30 Mayıs Pazartesi saat 20:00’de geçen hafta Paris Gitar Vakfı'nın düzenlediği “1. Uluslararası Gitar Yarışması”nda birincilik ödülünü kazanan Emre Gökalp’in konserine evsahipliği yapacak.

TAD, her ay düzenlediği bir etkinlik olarak Amerikalı konuşmacılara ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda 25 Mayıs'ta Amerikalı diplomat Wendy Nassmacher, “Amerika'da ve dünyada uluslararası ilişkilerde insan hakları” konusunda bir konuşma gerçekleştirecek. Konuşma dili İngilizce olmakla birlikte, etkinlik herkese açık ve ücretsiz.

“Türk kültürü, somut olmayan kültürel mirası ve kültürel öğeleri” tanıtmak amacıyla çeşitli faaliyetler ve geziler düzenlemekteyiz. Bu kapsamda 3 Haziran 2016 tarihinde, “Altınköy Açık Hava Müzesi” gezisi düzenlenecek ve gezi dışarıdan sınırlı sayıda katılımcıya açık olacak.


Altınköy Açık Hava Müzesini tanıtır mısınız?

Alltınköy Açık Hava Müzesi, Ankara-Altındağ-Altınköy'de. Karabük'ten getirilen 15 ahşap ev, Anadolu köylerimizden toplanan eşyalarla birlikte yeniden kurularak oluşturulmuş yapay bir köy. Köy içerisinde, köy kültürünü yansıtması için geçmiş zaman esnaflarından kalaycı, demirci ve nalbantlar için özel dükkanlar hazırlanmış. Aynı zamanda köyde, köy camisi, muhtarlık ve asma köprüde buğday üreten su değirmeni de bulunuyor. Kısacası bu gezi, özellikle yabancılar için Türk kültürünü tanımak ve köy hayatını görmek için kaçırılmaması gereken bir fırsat diyebiliriz.


Hazal Engin / Bilkent Üni. İnsani Bilimler ve Ed. Fak. Amerikan Kültürü Ed. Böl. Öğr.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.