Bu sayfayı paylaş

Tablo gibi AnkaraBahçemizi kışa hazırlama zamanı geldi.

Son birkaç günde hissettik sonbaharın geldiğini. Yağmur dört bir yana savurdu yaprakları. Kırmızılı sarılı, turunculu sarılı, yeşilli sarılı; ama hepsi sarılı... Ağaçlar, sarmaşıklar, çalılar kırmızı ile sarı, yeşil ile sarı arasında gidip geliyor. Renklerin dansına aralıklarla yağmur eşlik ediyor.
Sarı en çok Ankara’ya yakışır. Sonbahar en güzel Ankara’da yaşanır.
Gelecek sonbaharı da şiir gibi yaşamak için şimdiden hazırlık yapalım. Bahçeleri zorlu kış günlerine hazırlayalım. Kış bitiş değil, yeni başlangıçlara hazırlık mevsimi zira.Bahçelerde sonbahar işleri


Yaz ayları boyunca bahçemizin güzelliklerine baktık. Şimdi bahçemize bakma zamanı.
Bugünlerde bahçelerde neler yapmalı, sekiz maddede özetledim:
1. Çürümeye başlayan bitki örtüsünü, yerde ya da dalda kalmış meyveleri, yabani otları temizleyin. Zararlıları ve hastalıkları azaltmak için bunu yapmanız şart.
2. Uzun ömürlü çiçekleri ortalama 5 cm seviyesinden kesin, bölmek istediklerinizi ayırın.
3. Bahçedeki yeri don tehlikesi taşıyorsa akşam sefası, yıldız, begonya gibi yumrulu bitkilerin yumrularını çıkarıp kuru, temiz, serin bir yerde saklayın. Donmaya yatkın gül vb. bitkileri örtün / sarın, korumaya alın. İlkbahara doğru yeşerecek kardelen, sümbül, zambak, nergis, lale, safran, şah tacı gibi çiçeklerin soğanlarını bahçenizin uygun kısımlarına dikin.
4. Ağaçlarınızı, çalılarınızı budamak; çitlerinizi düzenlemek için uygun bir dönem. Uzun ömürlü bitkilere bakıp hastalık belirtisi var mı inceleyin; varsa tedavi / budama / kökleme yoluna gidin.
5. Bahçede, balkondaki saksılarda temizlik yapın; mevsimlik bitkileri söküp saksıları iyice yıkayın. Dilerseniz menekşe, şebboy, kasımpatı, çuha gibi bitkileri dikerek yeniden renklendirebilirsiniz bahçenizi, balkonunuzu. Saksılarınızda uzun ömürlü ve narin bitkileriniz varsa içeriye ya da korunaklı bir yere alın.
6. Kamelya, ıhlamur, alıç, sarmaşık, leylak, bodur ateş dikeni gibi bitkiler; selvi, ladin, dağçamı gibi ağaçlar bahçenizde sürekli bir renk sağlayacaktır. Böylelikle her mevsim yeşil kalan bitkiler ile mevsimine göre yeşil kalan bitkileri dengeleyebilir; hoş bir peyzaj sağlayabilirsiniz. Bunun için planlarınızı şimdiden yapın.
7. Sonbahar, çimlerinizi canlandırmak için ideal bir dönemdir. Çim alanı düzenli olarak temizleyin, son kez biçin ve sonbahar gübrelemesi yapın.
8. Havuzunuz varsa sudaki yaprakları temizleyin. İlerleyen süreçte, donma tehlikesine karşı suyu boşaltın, havuzu temizleyin, aksesuarları çıkarın.
Daha ne çok sonbahar olacak bahçelerimizde, hayatımızda... Olsun. Hayat da güzel, Ankara da. Güzel Ankara, sonbaharda daha da güzelleşen Ankara... Tablo gibi Ankara... Siz doğayı seven; bahçesini, çevresini güzelleştiren yeşil dostu Ankaralılarla daha da güzelleşecek kentimiz. Eğer bahçenizdeki işlerin profesyonel bir bakış açısına gereksinim duyduğunu düşünüyorsanız biz buradayız. 23 yılın deneyimi ile hazırlayalım bahçenizi yeni yeni mevsimlere, yeni güzelliklere...

Zuhal Güzel / Peyzaj Mimarı /Genel Müdür
Tasarım İnş. Peyzaj Ltd. Şti.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.