Bu sayfayı paylaş

Sosyal Medya PazarlamasıDaha önceki yazılarımızda, dijital pazarlama yapabilmek için gerekli olan ve birbirini bütünleyen "iyi bir web sitesi, SEO, kaliteli içerik, blog, varış sayfaları..." derken geldik sosyal medyaya. Dijital pazarlamanın en önemli araçlarından biri de sosyal medyadır. Ankara firmaları sosyal medya pazarlamasının nimetlerinden faydanabilir. Hem de geleneksel medyalardaki bütçelerine oranla çok çok düşük bütçeler ayırarak.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus, Instagram, Youtube, Pinterest gibi sosyal medya platformlarını kullanarak yaptığımız pazarlama "sosyal medya pazarlaması"dır. Dünya çapındaki firmalar markalarını sosyal medya platformlarını kullanarak pazarlıyor. Çünkü sosyal medya pazarlaması, özellikle küçük işletmeler için bulunmaz fırsatlar yaratır. Gözlemlediğim kadarıyla Ankara merkezli küçük ya da büyük ölçekli pek çok firma sosyal medya hesapları açmış, buralarda belli paylaşımlar yapmış, sonra da "buradan bize pek fayda gelmez" diyerek bırakmış ya da aklına geldikçe paylaşım yapar olmuş. Bu üzücü bir durum. Böyle olursa, fayda sağlamak için çıkılan yoldan zararla dönülür. Sosyal medya pazarlaması sabırlı, planlı, dikkatli hareket etmeyi gerektirir.

Nasıl yapmalısınız?

Sosyal "toplumla ilgili olan" demektir. Sosyal medya, bireylerin yaşadıkları toplumla daha etkin bir ilişki kurmasını, sosyalleşmesini sağlar. İşletmeniz ve markanız için de aynı işlevi görür. Ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleyle ilişki kurmanızı, onlarla konuşup paylaşım yapmanızı sağlar.

İşletmenize ait sosyal medya hesaplarını, bireysel sosyal medya hesaplarınız gibi kullanamaz, yürütemezsiniz. Bireysel hesaplarınızda etkileşimde bulunduğunuz insanların çoğu zaten önceden tanıdığınız kişilerdir. Akrabalarınız, arkadaşlarınız, iş yaptığınız insanlardır. Onlar sizin nasıl bir insan olduğunuzu bilirler. Kurumsal hesaplarınızda muhatap olan ise markanızdır. Markanızın da bir kimliği, karakteri, dili vardır. Sosyal medya platformlarını kullanmaktaki nihai amacınız tabii ki satışlarınızı artırmaktır. Ama bunu yaparken izlediğiniz stratejiler çok önemlidir.

İşletmenize ait sosyal medya platformları bir reklam mecrası değildir. Haber mecrası da değildir. Burası sizin müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle buluştuğunuz yerdir. Adı üzerinde "sosyal" bir alandır. Burada direkt tezgah açıp ürün satışı yapılmaz. Zaten sizinle buluşmaya geldilerse ne sattığınızı biliyorlardır. Nasıl tanışıp, konuşup, muhabbeti ilerleterek dostluk kurduğunuz insanlara kendinizi daha kolay ve iyi ifade edebiliyorsanız; markanız da, önce hedef kitlesiyle tanışacak, konuşacak, muhabbeti ilerletip dostluk kuracak. Sosyal medya platformlarınızda satış odaklı değil, ilişki odaklı çalışmalısınız. Geleneksel pazarlamada, "İş olsun olmasın, önemli değil; önemli olan gönüller bir olsun" deriz ya hani, işte tam bu anlayışla hareket edin. Markanızı insanlaştırın, sosyalleştirin. Buraya kadar gelirseniz gerisi kolay. Burada yaptığınız pazarlama size tahminlerinizin üstünde müşteri kazandıracak, satışlarınızı artıracaktır.


İyi yönetilen bir sosyal medya pazarlaması ile;

  • Potansiyel müşterilerinizle buluşup, onlarla etkileşime geçebilirsiniz.
  • Müşterilerinizin ve müşteri adaylarınızın davranışlarını gözlemleyerek, ürün ve hizmetlerinizi onların beğenilerine uygun hale getirebilirsiniz.
  • Web sitenize trafik akışı sağlayabilirsiniz.
  • Markanızın bilinilirliğini artırabilirsiniz.
  • Kampanyalarınızı duyurabilirsiniz.
  • Markanızın arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlamasına katkı sağlayabilirsiniz.
  • Tüm bu çalışmalar, dijital pazarlamada başarınızın gerekleridir.

Sosyal medya pazarlamasına başlamadan önce yapmanız gerekenleri de kısaca sıralarsak;

Bilgi toplayın: Hedef kitlenizin ve rakiplerinizin sosyal medyayı kullanımı konusunda bilgi toplayın. Hedef kitlenizin ağırlıklı hangi sosyal medya platformlarında olduğunu; rakiplerinizin sosyal ağlardaki durumunu, stratejilerini, başarılarını, doğrularını ve yanlışlarını inceleyin.

Analiz edin: Topladığınız bilgileri kendi işletmeniz, ürün veya hizmetleriniz açısından bakıp işleyerek analiz edin. Bu analiz sonuçlarından yararlanarak, kendi işletmeniz için yeni, özgün, bir pazarlama stratejisi geliştirin.

Yol haritası çıkarın: Analizlerinizin sonucuna göre hareket planınızı çıkarın.

Planlayın: Günlük, haftalık ve aylık çalışma planı oluşturun.

Başlayın: Potansiyel müşterileriniz en çok hangi platformda ise işe oradan başlayın.

Sosyal Medya pazarlamasını, bu konuda uzman ve deneyimli bir ajans ile birlikte yürütmeniz en iyisi. Bunu yapamasanız bile her şeyi kendiniz belirlemeye çalışmayın. En azından başlangıçta ve belirli dönemlerde danışmanlık hizmeti alın.Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.