Bu sayfayı paylaş

Son Kale Polatlı belgeselinin çekimleri başlıyorSon Kale Polatlı belgeseli 8 ayda tamamlanacak.

Atılım Üniversitesi ile Polatlı Belediyesi, Son Kale Polatlı belgeseli için protokol imzaladı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezinin destek verdiği belgeselin 8 ayda tamamlanarak 27 Aralık 2017’de galasının yapılması planlanıyor.

Belgesel Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi ekibi tarafından çekilecek. Son Kale Polatlı belgeseli ile, Atılım Üniversitesi Ankara konulu bilimsel araştırmalarının yanı sıra kentin tarihi, sosyal, kültürel ve sanatsal varlığına bir katkı daha sağlayacak.

Son Kale Polatlı’da, Kurtuluş Savaşı yıllarında Polatlı’nın siyasi, askeri, sosyal, kültürel, ekonomik rolü belgelerle anlatılacak. Ankara’nın başkent olma süreci ve Sakarya Meydan Muharebesinin Ankara üzerindeki etkileri işlenecek.

Mustafa Kemal Paşa’nın Polatlı-Alagöz Köyündeki karargâhtan yönettiği; “Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz.” diye başlayan emri ile geniş bir alana yaydığı Sakarya Meydan Muharebesi kazanılmış; Ankara’ya yürüyen ve kentin 50 km kadar yakınına kadar gelen Yunan ordusu geri püskürtülmüş; TBMM tarafından Mustafa Kemal Paşa’ya “Gazi” ünvanı verilmişti. Atatürk’ün Sakarya Melhame-i Kübrası (kan gölü, kan deryası) dediği muharebede Türk ordusu 5.713 şehit, 18.480 gazi, 828 esir ve 14,268 olmak üzere toplam 39.289 kayıp vermişti. Bir ölüm kalım savaşı olan Sakarya Meydan Muharebesi Polatlı toprakları üzerinde yapılmış; Polatlı kanla sulanmıştı. İşte o “Son Kale Polatlı”da Kurtuluş Savaşımızın ve geleceğimizin seyri değişmişti.Halide Edip Adıvar, Türk’ün Ateşle İmtihanı, Alagöz Karargâhı

Mustafa Kemal Paşa, oturduğu koltuktan güçlükle kalkmaya çalıştı. Çünkü kaburga kemikleri hâlâ ağrılar içindeydi. Paşa’ya doğru, kalbimle mutlak bir hürmetle gittim. O mütevazı odada, bütün gençliğin bir millet yaşasın diye ölmeyi göze alan kararını temsil ediyordu. Ne saray, ne şöhret, ne herhangi bir kudret onun o odadaki büyüklüğüne yaklaşamaz. Gittim, elini öptüm.

"Safa geldiniz hanımefendi" dedikten sonra yanındaki zabiti takdim etti. Ben oturduktan sonra Ankara hakkında havadis sordu, aynı zamanda tahta masanın üzerindeki bir haritaya eğilerek durumu dört yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği kadar açık ve sade bir ifade ile anlattı. İşte Sakarya kıvrılarak gidiyor. Etrafına bir takım toplu iğneler üzerinde kırmızı ve mavi kağıtlar konulmuş. Birer kelebeğe benzeyen iğneler. Eğer askeri durum hakkındaki duygularımı Mustafa Kemal Paşa'ya söylesem mutlaka gülerdi. Yunan ordusu kocaman bir canavar gibi Ankara'ya yaklaşmış görünüyordu. Buna muvazi olarak Sakarya'nın doğusunda Türk Ordusu da kıvrılarak bu canavarın Ankara'yı yutmasına mani olmaya çalışıyordu. Siyah canavar o kadar kocamandı ki, insana korku veriyordu.

"Eğer Ankara'ya gider de bizi geride bırakırsa, ne yaparız?" diye sordum. Korkunç bir kaplan gibi güldü.

"İyi yolculuklar efendiler" derim; arkalarından vurarak onları Anadolu’nun boşluğunda mahvederim.

Sakarya Savaşı sırasında Mustafa Kemal Paşa’nın hususiyeti bambaşkaydı. Zaferden emin, aksi takdirde bütün arkadaşlarıyla beraber ölmeye hazır görünüyordu...Kadriye Zaim Kütüphanesi Ankara Dijital Kent Arşivi

Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi tarafından kurulmuş olan Ankara Dijital Kent Arşivi, Ankara’nın kentlilik ve tarih bilincinin geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Kütüphanenin bu birimde Ankara ile ilgili basılı materyallerin yer aldığı salon ve dijital ortamdaki belgeler bulunuyor. Ankara ile ilgili belgeler arşivin web sayfasında sahiplerinin kimlikleri ve elde edilme süreçleri de belirtilerek yayınlanıyor. Ankara arşivinde basılı 1180 kitap, 125 ciltli dergi ve gazete, 682 veri dijital ortama yüklenerek kullanıma açılmış bulunuyor. Ankara Dijital Kent Arşivi

Sergi ve konferansların da düzenlendiği, bilimsel yayınların üretildiği Kadriye Zaim Kütüphanesinin “Ankara ve Türkiye tarihi”ne geçecek çok önemli çalışmalarından biri de Son Kale Polatlı belgeseli olacak.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.