Bu sayfayı paylaş

Sıra dışı festival FANTASTURKA 3,5 başlıyor!Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen Fantasturka 3,5 “Türk İşi Fantastik ve Korkunç Filmler Festivali” 16 Ekim’de Ankara’da başlıyor.

2011’den bu yana düzenlenen “Türkiye’nin İlk ve Tek Fantastik Filmler Festivali” Fantasturka, bu yıl “Türk İşi Korku” sinemasından örnekleri de programına alarak Fantasturka 3,5 adıyla düzenleniyor. Bu yıl festivalde kısa ve uzun metraj fantastik ve korkunç film türlerinde örnekler göreceğiz.

Türk İşi Fantastik ve Korkunç Filmler Festivali Ankara’da!

Türkiye’nin “ilk ve tek fantastik filmler festivali” olma ünvanının yanına “ilk ve tek korku filmleri festivali” olma ünvanını da ekleyen “Fantasturka 3,5 Türk İşi Fantastik ve Korkunç Filmler Festivali” 7-8-9 Ekim 2015’te İstanbul’da, 16-17-18 Ekim 2015’te ise Ankara’da izleyici ile buluşacak.

Cesaretini topla!

1950‘lerden günümüze Türk işi fantastik filmlerinin yanı sıra, 2000‘lerden günümüze Türk işi korku ve gerilim filmleri de festival programında yer alacak. Festival programında bu yıl ağırlıklı olarak “Türk işi korku filmleri” seçkisi yer alacak. Programda Şeytan, Drakula İstanbul’da gibi Türk korku sinemasının ilk örneklerinden seçkiler ve fantastik Türk sinemasının en kült filmlerinden olan Dünyayı Kurtaran Adam gösterilecek.

Neden 3,5?

Bir açıklaması şu; korktuğumuz zaman vücudumuzda kalp atışlarımızı hızlandıran adrenalin hormonu salgılanır. Adrenalin ile kalp atışları hızlanır, o kadar çok hızlanır ki kalp tam atış yapamaz hale gelir ve hem kan pompalamak, hem de dinlenmek için 3 tam, bir yarım atış yapar. Kısacası 3,5 atarak döngü sağlar. Diğer açıklamaya göre deyimin anlamı Osmanlı dönemindeki W. Hans Goethe’nin top atışlarına uzanır; top atıldığında korkanlara “Kokma, bunlar Goethe’nin 3,5 topları” derlermiş rivayete göre...

Görünen o ki 3,5 konusunun tam açıklamasını festival başladığında yaşayarak öğreneceğiz :)

Fantasturka 3,5’u düzenleyen Ankara Kısa Filmciler bünyesinde kurulan marka FESTİVALCİ, 2007‘den bu yana konsept festivaller organize ediyor; yurt içerisinde ve yurt dışında film festivalleri için fikir ve hizmet sunuyor. Şimdiden ellerine, yüreklerine sağlık.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.