Bu sayfayı paylaş

Sincan Belediyesi “Dilimizi Koruyalım” projesini başlattıSincan Belediyesi Türkçe için adım attı.

Sincan Belediyesi Türkçe için adım attı.

Sincan Belediyesi, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile “Dilimizi Koruyalım” projesini başlattı. Türkçenin korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmak için önemli bir işbirliğine imza attıklarını belirten Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, özellikle çocuklarda ve gençlerde Türkçe sevgisi ve dil bilincinin geliştirilecek olmasının mutluluğunu yaşadığını söyledi.

“Türkçemizi diğer dillerin etkisinden kurtarıp, geliştirmek için herkesin sorumluluğu var.” diyen Tuna, “Biz de bu sorumluluğun bilinciyle İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği yaptık. Biliyoruz ki bir milleti millet yapan en önemli değerdir dil. Türkçemiz yeryüzünde konuşulan en zengin, en köklü diller arasında yer almaktadır. Türkçenin korunması ve geliştirilmesinin yanı sıra gelecek kuşaklara anlamlı bir miras olarak aktarılabilmesi de büyük önem taşıyor” dedi.

Ödüller verilecek

Ankara’nın 25 ilçesindeki tüm resmi ve özel okulların katılımıyla gerçekleşecek Dilimizi Koruyalım projesi kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında yarışmalar düzenlenecek.

İlkokul öğrencileri kitap ayracı hazırlayacak,

Ortaokul öğrencileri mani yazacak,

Lise öğrencileri ise afiş tasarlayacak.

Yarışmaya katılan okullar 2017 yılının Ocak ayı itibariyle yapıtlarını İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edebilecek. Dereceye giren başta 1. 2. ve 3. olmak üzere toplam 9 öğrenci, Sincan’da düzenlenecek bir törenle Sincan Belediyesince ödüllendirilecek.

Özellikle çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesi için hayata geçirilen projelere büyük önem verdiğini belirten Sincan Belediye Başkanı Tuna, “Dilimizi Koruyalım projesiyle de çocuklarımızda ve gençlerimizde Türkçemizde var olan kelimeler yerine, yabancı kelimeleri kullanmaktan kaçınmamız gerektiği bilincini oluşturacağız. Yarışmada yer alacak tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu projenin içinde yer almaktan çok mutluyuz. El ele, işbirliği içinde neler yapabileceğimizi bir kez daha gösteriyoruz.” dedi.

Giderek yozlaşan ve sadeliğini yitiren Türkçenin korunması, yabancı dillerin etkisinden kurtarılması için çocukların eğitimi, bilinçlendirilmesi önem taşıyor.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.