Bu sayfayı paylaş

Şengül Hamamı’nı Gören Kaç Ankaralı var?Şengül Hamamı’nın kadınlar kısmında fotoğraf çekip çıktığımızda, beş yaşlarında bir kız çocuğu, annesi ve anneannesi giriyordu hamama.

Erkekler bölümünde fotoğraf çeken muhabir arkadaşımız ise yabancı turistlerin varlığına tanıklık etmişti. Her yaştan, her ulustan insan Şengül Hamamı’nda idi birçok Ankaralı Hamam’ın varlığından bile haberdar değilken.

Avrupa Birliği destek oldu.

Ankara’da yaşıyoruz; fakat Ankara’nın Osmanlı, Roma ve daha öncesine dayanan geçmişini pek bilmiyoruz. Şengül Hamamı’nın 15. yy’da (Anadolu Beylerbeyi, Fatih Sultan Mehmet ve II. Beyazıt’ın Sadrazamı) İshak Paşa’nın yaptırdığını; ortalama 500 yıl sonra Avrupa Birliği’nin Türkiye’de “örnek hamam” seçtiğini ve 2006’da yapılan restorasyon ile onlarca yıl daha ayakta kalmasının sağlandığını kaçımız biliyoruz?


“Eski hamam, eski tas” ve ötesi..

Şengül Hamamı, hem yapıldığı 15. yy Osmanlı hamam mimarisinin tüm özelliklerini yansıtıyor, hem de “aslına uygun olarak” yenilenmiş haliyle aynı yerde Ankaralıları ağırlıyor. Osmanlı hamam kültürünü ve işletmeciliğini çok iyi bilen bir aile ile hizmet veriyor Şengül Hamamı. Şengül Hamamı’nın işletmesini yürüten Aslanlar Hamam İşletmeleri Tic. Ltd. Şti’nin sahipleri üç kuşaktır bu işi yapıyor. Üç kuşaktır bu tarihi hamamı en iyi şekilde ayakta tutan aile, Avrupa Birliği’nin desteği ile Şengül Hamamı’nı 2009’da restore ederek Osmanlı dönemindeki ihtişamına kavuşturmuş. Hamam, özel malzemeler ve zanaatının en iyi ustaları ile aslına uygun yenilemiş. Taslar değil ama çeşmesine kadar eski, “özgün” haliyle korunmuş.


Tarihi miras, Şengül Hamamı!

Ankara’nın birçok tarihsel-kültürel mirası yeterince korunamazken ve değerlendirilemezken “yaşayan tarih” Şengül Hamamı’nın hâlâ ayakta ve çalışır durumda olması ne güzel bir örnek. Keşke diğer tarihi yapılarımız da Şengül Hamamı kadar şanslı olsa. Keşke Şengül Hamamı’nın da içinde olduğu bölgenin tümü tarihi bir miras, bir dünya mirası olarak korunsa. Çünkü Ulus ve çevresi başlı başına tarihi bir hazine ve bu tarihi dokunun korunması çok önemli.


Şengül Hamamı nerede?

Anafartalar Caddesi’nden Altındağ Belediyesi’ne doğru giderken caddenin bitimine yakın sağa bakın. Çocuk Esirgeme Kurumu binasının bitişiğinde merdivenli bir yol vardır. Acı Çeşme Sokak’ın hemen başında hamamın taş kaplama duvarları üstünde yükselen tuğla bacaları ve soyunma odalarının üzerinde yer alan, sivri ahşap çatıları görürsünüz. Acı Çeşme Sokak’ının bir ucu da Denizciler Caddesi’ne çıkar; Şengül Hamamı’na İbn-i Sina Hastanesi tarafından da gidebilirsiniz.

Yapı, kadınlar ve erkekler için ayrı kısımları olan “bir çifte hamam” olarak kullanılıyor. Erkekler kısmına Acı Çeşme’den, kadınlar kısmına yan sokaktan (Kumrucuk’tan) giriliyor.

(Adresi: Anafartalar Mah. Anafartalar Cad. Acı Çeşme Sok. No. 3 Ulus Ankara. Kadınlar hamamı tel. 0312. 310 22 98, Erkekler hamamı tel. 0312. 324 37 39)

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.