Bu sayfayı paylaş

Sel, taşkın ve peyzajPeyzaj alanları değişen iklime adapte edilmeli.

Küresel iklim değişikliğinin etkileri ülkemizde de yaşanıyor. İç Anadolu ve Ankara iklimi için yapılagelen tanımlamalar da değişti. Ankara artık “yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı“ değil. Ankara sadece bahar aylarında değil, neredeyse tüm aylarda yağmur alan; düzensiz yağan yağmurlardan mağdur olan bir kent.

Dünyanın birçok kentinde olduğu gibi Ankara’da da “artan nüfus, bozulan kent tasarımı, sayısı çoğalan binalar, asfalt yollar, asfalt kaldırımlar, eskiyen altyapı” gibi nedenlerle yoğun yağışlarda ciddi sorunlar yaşanıyor.

Kısa sürede ani yağan yağmurlarda ana caddelerinde taşkınlar yaşadığımız kentimizde, Ankara Büyükşehir Belediyesi “atık su ve yağmur suyu kanalı yenileme çalışmaları” başlattı. TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da “geçirimli beton” konusunda bilgilendirme yapıyor. Kurumlar kamusal alanlarda riski yönetmek için çalışıyor.Peyzaj olarak neler yapabiliriz?

İklim değişikliği nedeniyle yağan aşırı yağmur, betonlaşma nedeniyle kesilen hava - toprak ilişkisi sonucunda, toprak tarafından emilemiyor. Yağmur toprakla buluşamıyor. Altyapı aracılığıyla tahliye edilen su oranı artıyor, sistem yetersiz kalıyor ve kent içinde sorunlar, bozulmalar, maddi kayıplar yaşanıyor.

Risk büyük; bütçeler sınırlı. Belediyeler ve ilgili bakanlıkların çalışmalarından ayrı olarak bizlerin de bireysel olarak yapabilecekleri var. Örneğin:

1. Apartman, site, villalarımıza ait toprak alanı / yeşil alanı olabildiğince geniş tutalım. Geçirimli bu alanlar vasıtasıyla yağmurun süzülüp yeraltına geçebileceği koridorlar oluşturalım.

2. Bahçe yollarını ve otoparkları, boşluklu yapısı nedeniyle su geçirimli olan arnavut kaldırımı, kilit parke taş tarzında malzemelerle döşeyelim. Çocuk oyun alanlarına da toprak üzeri küçük çakıl taşları sererek suyun toprağa geçebileceği gözenekli alanları çoğaltalım.

3. Bahçelerimizi “yağmur bahçeleri” olarak dönüştürelim; daha fazla bitki dikelim. Daha sürdürülebilir, yenilenebilir “esnek” alanlar yaratalım.

4. Ağaç sayısını çoğaltarak yağmur suyundan daha fazla yararlanalım. Eğimli alanlara basamaklı olarak dikelim.

5. Sadece yağmur suyu ile yaşayabilecek; çok kurak günler dışında ekstra su istemeyen fare kulağı, akşam sefası, gül ve bodur yayılıcı türleri tercih edelim.

6. Bahçeyi sık sulamayalım, toprağı nemli tutmayalım.

7. Sonbaharda dökülen yaprakları temizleyelim. Böylelikle hem zararlılarla mücadele edelim, hem de zeminin geçirgenliğine katkı sağlayalım.

8. Yaşadığımız sitenin bahçesi büyükse, alçak zeminlere yağmurda küçük gölcüklere / doğal havuzcuklara dönüşecek şekilde çukurlar açalım; küçük dereler ve köprüler yapalım. (Çevrelerini korumaya almayı unutmayalım.)Griden yeşile dönüş

Dünya Meteoroloji Teşkilatı iklim değerlendirmelerine göre, 1880’den itibaren yapılan ölçümler dikkate alındığında, 2015-16 yıllarından sonra en sıcak üçüncü yıl 2017 olmuş. Hızla büyüyen sorunun çözümü için acilen alınması gereken önlemler var. Bunların başında çevreci yaşamak, çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirmek geliyor.

İklim değişikliği sorununa karşı duyarlı olmak, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerekiyor. Doğaya saygı duymak, doğanın dengesini bozmamak, betondan olabildiğince uzaklaşmak gerekiyor. Tutumlu olmak, israf etmemek, gereksiz tüketimden kaçınmak, toplu taşıma araçlarını kullanmak, fazla çöp üretmemek, çevreyi temiz tutmak gerekiyor.

Sel ve kuraklık sorunlarına karşı olabildiğince çok kentsel alanı “griden yeşile dönüştürmek” gerekiyor…

İşe bahçelerimizden başlayalım, ne dersiniz. Size özel çözümler sunmaya hazırız.


Zuhal Güzel

Peyzaj Mimarı - Tasarım Peyzaj Genel Müdürü


* Fotoğraflar: 1914-1960 yılları arasında II. TBMM olarak işlev gören, günümüzde Cumhuriyet Müzesi olan yapı ve bahçesi. Mimarı Vedat Tek’e saygıyla.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.