Bu sayfayı paylaş

SAMM’s bistro Caz KonserleriAnkara’da caz konserleri ile dikkat çeken SAMM’s bistro’nun kurucusu Saba Akman röportajımız.

Ankara ile özdeşleşen bir festivalimiz var. Bu yıl 20.si yapılan Uluslararası Ankara Caz Festivali kentimizin marka değerini yükselten çok önemli bir etkinlik. Ankara’nın uluslararası sanat platformlarında anılmasını sağlayan, sanatı ve sanatçıyı destekleyen, caz müziğini tanıtan, sevdiren ve geliştiren bir festival. Bu nedenle “Ankara’da bundan beş yıl önce SAMM’s bistro’yu kuran; tüm zorluklarına rağmen caz müziği, caz sanatçıları için ortam oluşturan, Ankara Caz Festivaline bu yıl da destek olan, Caz Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Saba Akman ile konuşalım istedik. Saba Akman’a “Caz müziği, SAMM’s bistro ve caz, Caz Derneği, Uluslararası Ankara Caz Festivali” üzerine sorular sorduk, işte yanıtları:

Neden caz?

Ankara’nın yaşam kültürüne katkı bağlamında farklı zamanlarda, farklı sanat etkinliklerine destek olduk. Mevcut sanatsal etkinliklerin devamının sağlanmasını, yeni etkinliklerle sayının artmasını, içeriklerin zenginleşmesini önemsiyoruz. Yenilikçi, sıra dışı insanlar ve işler Ankara için büyük kazanımlar olur; görmek, desteklemek, birlikte yol almak gerek. Bu bağlamda “caz” yapılan bir ortam yaratmayı; caza gönül veren, emek veren sanatçılara kapılarımızı açmayı, Ankara’da eksikliği duyulan bir mekan yaratmayı istedik. Kolay oldu mu, hayır. Fakat biz kolayı değil “özel”i hedeflemiştik. Ve şimdi geldiğimiz noktada mutluyuz. Beş yılda çok farklı fikirler, çok çarpıcı işler üretildi SAMM’s bistro’da. Artık “sadece caz” yapılan, genç sanatçılardan duayenlere, yerli-yabancı pek çok ismin sahneye çıktığı, alışılmadık işler üretilen bir yer var Ankara’da.

Caz Derneği Yönetim Kurulu’ndasınız, yürüttüğünüz çalışmaları neler?

Derneğimiz 1995’te “Ankara Caz Derneği” adıyla kuruldu ve yılları geride bıraktı. Bu yıl Caz Derneği ve Uluslararası Caz Festivali’nin 20. yılı. Caz Derneği “caz müziğini tanıtmak, geliştirmek, desteklemek için festival, konser, atölye çalışmaları, sergi gibi etkinlikler düzenliyor; caz sanatçılarının ve yapıtlarının tanıtımını destekliyor ve yurt dışı eğitimleri için burs veriyor. Bizim de hem Yönetim Kurulu üyesi olarak, hem de kurumsal anlamda SAMM’s bistro olarak Caz Derneği’nin çalışmalarına ve Uluslararası Ankara Caz Festivali’ne katkılarımız sürüyor.


Ankara Caz Festivali 2016 programında kimler var?

İki konseri geride bıraktık.7 Mayıs’ta Kürşat Başar ve Orkestrası’nı, 8 Mayıs’ta Yıldız İbrahimova ve Ümit Eroğlu ile METU Big Band’i’i dinleyeceğiz. 9 Mayıs’ta Ali Perret Quintet, 11 Mayıs’ta Kamil Erdem “Longa Nova” 12 Mayıs’ta Karrin Allyson, 13 Mayıs’ta Dilek Sert Erdoğan ve Aydın Kahya, 14 Mayıs’ta Kerem Görsev Trio ve Elif Çağlar, 18 Mayıs’ta Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars, 24 Mayıs’ta Sibel Köse Quintet konserleri olacak. 25 Mayıs’ta İlham Gencer Band feat. İpek Dinç Yüce, 26 Mayıs’ta Önder Focan ve Şallıel Bros “Funkbook”, 27 Mayıs’ta Solist Selen Beytekin ile Türk Armoni Yıldızları Orkestrası konseri var. Kapanış konseri ise Goran Bregoviç Wedding ve Funeral Band ile olacak.


SAMM’s bistro konserleri hangileri?

Mayıs’ın 9’unda, Pazartesi akşamı Ali Perret Quintet SAMM’s bistro sahnesinde olacak. Ekip çok güçlü; piyano Ali Perret, tenor saksafon Ricky Ford, trompet İmer Demirer, kontrabas Matt Hall ve davul Can Kozlu Ankara’da.

Mayıs’ın 25‘inde ise İlham Gencer Band feat. İpek Dinç Yüce SAMM’s bistro’da. Cazın bir efsanesini daha ağırlayacağız ve bunun için heyecanlıyız. Ankara’daki cazseverler ve müzik camiası da heyecanlı.

Mayıs’ın 26’sında SAMM’s bistro’da Önder Focan ve Şallıel Bros “Funkbook” olacak. Ülkemizin dünya cazına kazandırdığı büyük müzisyenleri ve genç yetenekleri Ankara’da ve bu çok mutluluk verici.

Dünyaca ünlü bir piyanist ve besteci Ali Perret

Ali Perret Quintet, “New York Caz”ının ileri gelen Türkiye temsilcileri, Ali Perret’in 1983-2003 yılları arasında yazdığı ve düzenlediği repertuarı Ankara dinleyicisi için seslendirecekler. Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünde öğretim görevlisi olarak da çalışmış bir ekip. Ali Perret, New York doğumlu, Berklee College of Music “Jazz Composition and Arranging bölümü mezunu; kompozitör ve müzisyen. Farklı konseptlerde yazıyor; çağdaş caz, elektro-akustik, elektronik, big band ve diğer farklı disiplinlerden sanatçılarla çalışmaları var. Caz müziğine, caz sanatçılarına katkıları önemli. Şimdi Bodrum’da Türkiye’den ve dünyadan pek çok caz sanatçısının sahneye çıktığı Pannonica adlı caz kulübü var. Ricky Ford ise besteci ve akademisyen olan, onlarca albüme imza atmış dünyaca ünlü bir saksafon ustası. Tek konser için 9 Mayıs’ta Ankara’da, SAMM’s bistro’da olacaklar.


Müzik dünyasına pek çok sanatçı kazandırmış bir duayen İlham Gencer

İlham Gencer’in caz müziğinin yaygınlaşmasında ve pek çok sanatçının yetişmesinde çok büyük emeği var. Müzik dünyasına pek çok sanatçı kazandırmış bir duayen. Türk pop ve caz müziğinin efsanesi 25 Mayıs’ta (SAMM’s bistro sahnesinde daha önce de ağırladığımız) genç sanatçı İpek Dinç Yüce ile birlikte konser verecek. İkiliye basta Murat Ulus, davulda Kerem Yüce eşlik edecek.


Ustaların ustası Önder Focan

Önder Focan yepyeni bir proje ile 26 Mayıs’ta SAMM’s bistro sahnesinde olacak. Caz ve popüler müzik sahnesinin genç nefesleri, saksafoncu kardeşler Anıl Şallıel ve Batu Şallıel, Önder Focan bestelerini funk olarak yorumlayacaklar. Piyanoda Ercüment Orkut, basta Mehmet Özen, davulda ise Erhan Seçkin olacak. Önder Focan Nardis’in kurucusu, sanat yönetmeni ve pek çok caz sanatçısına yeni ufuklar, olanaklar açan bir duayen olarak çok değerli bir sanatçı ve aynı zamanda eğitimci. Ustaların ustasını SAMM’s bistro’da ağırlayacak olmaktan mutluluk duyuyoruz.

SAMM’s bistro’da Festival konserleri dışındaki etkinlikleriniz neler?

Her cuma akşamı caz konserlerimiz devam ediyor. Mekanımızda kasım-haziran aralığında caz sanatçıları ile cazseverleri yan yana getiriyoruz.13 Mayıs Cuma akşamı Flapper Swing, SAMM’s bistro’da olacak. Ritim gitar, solo gitar, kontrabas, saksofon ve vokalden oluşan grup, D.Reinhardt besteleri ve 1920-30’ların caz standartlarından oluşan repertuarları ile Ankaralı cazseverlerle biraraya gelecek.

Nevin A. Hetmanek (vokal), Erhan Erbelger (gitar), Gürtuğ Gök (saksofon), Tomas Hetmanek (gitar) ve Ekin Bilgin (kontrabas).

Ankaralı müzikseverler programlarımızı Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal ağ hesaplarımızdan, Hürriyet Ankara’da yayımlanan ilanlarımızdan takip edebilirler. 0312 47 9000 numaralı telefonumuzu da arayıp bilgi alabilirler, rezervasyon yaptırabilirler.

Yeni projeleriniz neler?

Ankara’da caz sevgisini büyütmeye devam etmek için yeniliklere gereksinim var ve biz “öncü, özel, sıra dışı çalışmalara; yaratıcı ve yetenekli insanlara” destek olmak için buradayız. Ankara’dan ulusal ve uluslararası platformlara taşacak fikirlerin somuta dökülmesi sürecini yaşamaktayız halihazırda. Ankara’nın kültür-sanat yaşamına yeni boyutlar kazandırmak için yapacak çok işimiz var...


Arabul Ankara / Hotel SAMM bistro I SPA

Arabul Ankara / SAMM's bistro


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.