Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Reklamverene dijitali iyi anlatmalıyız.Elizim İletişim’in sahibi, marka danışmanı Elif Ufluoğlu’nu yeni ofisinde ziyaret ettik. Çalışma alanları ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal yaşamdaki önemi konularında sohbet ettik.

Neden reklamcılık?

İletişim Fakültesi mezunuyum. Marka ve markalaşma konusuna ilgim vardı. Yaratıcı fikirler ve çalışmalar her zaman ilgimi çekerdi. Elizim İletişim’i 2004 yılında tasarım ajansı olarak kurdum. Daha sonrasında organizasyon işlerini de ekledik. Organizasyon çalışmalarına kurumların, bakanların toplantı ve kongre organizasyonlarıyla başladım. Büyük işlerle başlamak bana her zaman çok dikkatli ve çok titiz çalışma prensibini kazandırdı. Elizim İletişim olarak 11. yılımızdayız. Tasarım, organizasyon çalışmalarımıza ilaveten, kurum ve firma çalışanlara kişisel ve kurumsal gelişim eğitimi hizmetlerini de yürütüyoruz.

Ankara’da reklamcı olmak zor mu?

Ankara’da son 5 yıldır kurumların, firmaların tanıtımı ve insan kaynaklarını öncesine göre daha çok önemsediklerini görüyorum. Bu iyi bir gelişme. Ben sahada olmayı severim. Müşterilerimle her aşamada bizzat görüşmeyi tercih ettiğim için, onlarla sağlıklı bir iletişim platformu yaratmakta zorlanmıyorum. Zaman zaman çalışmalarını beğendiğim meslektaşlarımla da bir araya geliyorum. Ankara’da iyi işler yapan ajansların devamlılığını sağlaması gerçekten çok zor. Çünkü Ankara’da bu işe soyunan çok fazla kişi var. Tecrübe yok, ortaya konmuş iş yok, ucuz fiyat var… Bu durum bizim işlerimizi de zorlaştırıyor haliyle. Burada reklamverenlere de iş düşüyor; markalarını çok ucuza iş yapanlara değil, bu işi iyi yapanlara emanet etmeleri gerekir.

Çok aktif bir sosyal yaşamınız var. Hangi STK’lere üyesiniz?

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’ne üyeyim, aynı zamanda Sosyal İşler ve Aktiviteler Kurulu Başkanlığını yürütüyorum. Karadenizli İş Adamları Derneği’nin yönetim kurulundayım Genel Sekreterliğini yürütüyorum. Anadolu Kadın Gücü Derneği’nin üyesiyim, Başkan yardımcısıyım. Karadenizliler Birliği altındaki delegelerin biri de benim. Ben STK’lerin insanın yaşamına çok faydası olduğunu gördüm, deneyimledim. Sosyal olmak iyidir. Sivil toplum kuruluşlarından ne fayda görürüm diye değil, onlara nasıl fayda sağlarım diye çalışmak bana mutluluk veriyor.

Markalaşma ile ilgili çalışmalarınız var. Süreç nasıl gidiyor?

Ekonomi Bakanlığı Markalaşma Projesi Türkiye için çok önemli bir proje. Ekonomi Bakanlığı ile İvedik OSB ortak bir proje hayata geçirmeye karar verdi ve biz bu projenin ajans ayağını yürüttük. Kümelenme ve markalaşma üzerineydi, orada kendim bire bir Elif Ufluoğlu olarak markalaşma üzerine bir seminer verdim. 23 firmanın karar vericisinin olduğu bir seminerdi, dolayısıyla biz orada markalaşma ve markalaşmanın ne demek olduğu bilincini katılımcılara ve son karar vericilere anlattık. Hem Ekonomi Bakanlığı tarafından hem de İvedik OSB tarafından plaket ile onurlandırıldık. Buradaki 23 tane firmayı tek tek markalaştırıp katalog haline getirdik. Bunun aynı zamanda internet sayfası üzerinden tanıtımını yaptık ve uluslararası platformda iş yapıcılığını artırıcı çalışmalara dahil ettik. Şu anda projenin ilk ayağı tamamlandı teslim edildi, projenin tüm basılı ve dijital platformdaki diaları da teslim edildi. Geri dönüşü %80 başarıyla bakanlık tarafından bize teslim edildi.

Projenin ikinci ayağında match making dediğimiz firma karşılaştırmalarına geçeceğiz. Bununla ilgili ortak bölgeleri seçtik. Hangi firmanın hangi ülkede olması gerekiyor? Hangi ülkede neye katılması gerekiyor? Bu bir fuar olabilir, bire bir görüşme olabilir ya da nasıl bizim burada Ticaret Odamız var ise onlardaki ticaret odasına bir görüşme olabilir. Bunların check up’ı yapıldı ve karşılaştırmalar şu anda hazırlanıyor. Aslında iş bitmek üzereydi, ama ülkenin içinde bulunduğu seçim dönemi ve hükümet kurma süreci, bizim kurumlarla yapacağımız görüşmelerde frene basmamıza sebep oldu. Aslında bu ülke açısından düşünüldüğünde bir kayıp, ama bizim gibi küçük ölçekli kendini idare etmeye çalışan firmalar açısından daha vahim, çünkü iş yapamıyoruz. Bu altını çizmek istediğim önemli bir konu; küçük ölçekli firmalara kadın girişimcilere KOSGEB destek oldu, fakat nihayetlenmesi gereken yere geldiğinde bir tıkanıklık söz konusu, bu da parmak basılması gereken bir konu. Mesela bir rapor hazırlıyorsunuz, bu raporun karşılığında almanız gereken size vadedilen şeyler var, örneğin fuar organizasyonlarına benim ücretsiz katılmam gibi, ama siz raporu teslim ettikten sonra bu süreç çok uzun sürüyor. Biz en son kadın girişimci projesini hazırlayıp sunduğumuzda, bize 3 ile 5 ay arasında sonuçlanacağı söylenmişti 1,5 yıl oldu hala bir cevap alamadık.

Ayrıca TOBB Girişimci Kadın Kurulu’ndayım. TOBB Girişimci Kadın Kurulu’nda haftalık toplantılarda da aslında kadınların girişimci ruhuyla yola çıktığı, ama bir takım şeylere takıldığı için o taraflarının köreldiği hemfikir olarak bizim tartıştığımız bir konu. Ben kadın olarak, tüm kadınların iş kadını olduğuna inanıyorum. Hangi işi yaptığı önemli değil, evlerde temizlik yapan kadın da iş kadınıdır. Hükümetin çalışan kadınların yolunu açması gerekiyor. Bazılarına göre pozitif ayrımcılığa gerek yok; ama maalesef bu ülkede hala pozitif ayrımcılığa gerek var.

İnternet reklamcılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Ankaralı firmalar dijital pazarlama konusunda nasıl yol alıyor?

Dijital mecranın faydalarını, en iyi bizim gibi ajanslar anlatabilir. Bunun için çalışıyoruz. Geleneksel medyanın büyüklüğü ve geleneksel mecranın alışkanlığı yadsınamaz bir gerçektir. Sonuçta herkes bir gazetede ya da bir dergide kendini gördüğünde hissettiği hazzı hala dijital medyada gördüğündeki hazla eş tutmuyor. Dolayısıyla bize düşen görev, biraz daha fayda sağlayan platform ne ise, orada kendini geliştirip bunu firma ya da kişilere aktarmak. Şimdi biz ne yapıyoruz? Bunu Elizim olarak söylemiyorum, genelliyorum. Bizim de kolayımıza geliyor alıştığımız şeyi yapmak ve müşteriye bunu sunmak. Dolayısıyla da gazete reklamı, dergi reklamı advertorial röporaj tarzında klasik mecralara yönlendiriyoruz. Ajans olarak sosyal medyanın ve dijital medyanın önemini her gittiğimiz firmada anlatıyoruz ve bu oranda da kullanıyoruz.

ArabulAnkara.com üyesisiniz. Bizim bu alanda çalışmalarımızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benim ArabulAnkara.com’u tercih edip burada bulunma sebebim dijital ortamlarda da işbirliğidir. Öncelikle biz bu gibi platformların faydasını ajans olarak kendimiz yaşıyoruz. Bu, reklamverenlere kendi kalitemizi ve bu mecrayı anlatmamızı kolaylaştıracaktır. ArabulAnkara.com’da varız; çünkü Ankara firmaları markalarını çok doğru bir biçimde dijital dünyaya taşıyor ve dijital pazarda konumlandırıyor. Bu da bizim gibi ajansları işini kolaylaştırıyor. Dijital İletişim, dijital pazarlama için çok deneyimli bir ekip olması gerekiyor. SEO, sosyal medya hepsi bunun içinde. Benim ArabulAnkara.com’da gördüğüm en önemli şey, üyeleri ile sürekli dirsek temasında olması ve sürekli hedef kitlemize üyelerinden yeni mesajlar iletmesi. Bu çok önemli. Ben bir bakıma ücretsiz bir danışmana sahibim. Dijital anlamda olsun, geleneksel mecrada olsun her konuda danışmanlık alabiliyorum, zaten bu artılarla ArabulAnkara’dayım.

Elizim İletişim Danışmanlığı'nın verdiği hizmet detayları için portalımızdaki sayfasını tıklayınız.

Bu sayfayı paylaş