Bu sayfayı paylaş

Özel okul seçerken nelere dikkat etmelisiniz?Doğru okulu bulmak için ölçütler.

Özel okullar Ankara’daki açık hava reklam tabelalarında yer almaya başladı. Posta kutularında, gazete ve dergilerde, sosyal medya ve internetteki hemen her platformda reklamları var.

Okul reklam verir mi? Öğrenci bulma sorunu yoksa vermez. Nitelikli, başarılı bir okulsa öğrenci aramaz.

Kimi özel okul sınavla öğrenci alır; veliler ve öğrenciler bu sınavlara neredeyse hayatını adar. Kimi özel okul ise öğrenci bulmaya hayatını adar; bulup sayıyı tamamladığında eğitim için çok şey yapmaya gerek görmez. Günü geldiğinde diplomasını verip gönderir öğrenciyi.Veli olarak sizin amacınız, öncelikleriniz nedir?

“Kızım / oğlum ... kolejinde okuyor.” demek mi? Çok iyi reklam, tanıtım yapıp adının cazibesini güçlendirmiş bir okul ile gururunuzun okşanması mı? Yeni binalar, zengin menülü kantinler, şık okul formaları, bir iki basketbol potası ya da akıllı tahta mı? Genç, güzel, nazik kadro mu? OCEK, SOCEK gibi içinin nasıl doldurulduğu meçhul, gizemli kısaltmalarla tanımlanan “muhteşem” eğitim projeleri mi? Birkaçını birden öğretmeyi vaat ettikleri yabancı dil, birkaç da yabancı öğretmen mi? Sürekli yaptıkları “aktiviteler” mi? Çocuğunuzun yetenek ve becerilerinin abartılması, notlarının şişirilmesi mi? Evinize mi yakın olması mı ya da dünya görüşünüze?

İyi bir okulun önceliği öğretimdir. En önemli unsuru da öğretmendir.

İyi öğretmen alanına hakimdir; fizikçiyse örneğin, iyi bir fizikçidir. Hatta ikinci bir uzmanlık alanı daha vardır. Bilgiler arasında hatlar kurar; yaratıcılığı, eleştirel düşünmeyi teşvik eder. Çağdaş eğitim yöntem ve tekniklerini iyi bilir, iyi uygular. Sabırlıdır, kararlıdır, adaletlidir, merhametlidir. Öncelikleri bilimdir, sanattır, spordur; öğrencilerinin mutluluğudur, başarısıdır, geleceğidir. Mesleğini sever. İnsanı sever. Çocuğu sever. Ülkesini sever.

Çocuğunuzun okulunu seçerken önce öğretmenlerini araştırın. En ileri teknolojiyle donatılmış laboratuvarlar, en zengin atölyeler, en büyük spor salonları, en şık sınıflar öğretmenle anlam kazanır. Nitelikli öğretmen olmadan bunlar hiçbir şeydir. Çocuklarınıza yeni değerler katacak, kazandıracak olan nitelikli, idealist, çalışkan, dürüst öğretmenlerdir. Temiz tuvaletler, yeşil bir bahçe, güzel yemekler, gülümseyen personel otellerde de var. Okulların mevcudiyet nedeni öğretim ve eğitim etkinliklerini çağdaş bir çizgide, doğru yöntemlerle, başarıyla ve ciddiyetle yürütmektir; temeli de öğretmendir.Özel okullarda öğretmenden sonraki ölçütlere bakarsak:

•İyi bir eğitim kurumu en iyilerle çalışır, en az ücret verdikleriyle değil. Öğretmenleriyle ve diğer personeliyle uzun yıllar çalışır, bir iki yıl değil. (Temizlik, güvenlik, teknik işler için çalışan personel de kadroludur ve o daimi kadro emin olun çocuklarınızı eğitimciler kadar tanır, sahiplenir.)

•İyi bir eğitim kurumu velinin ve öğrencinin gözünü boyayacak etkinlik yapması için öğretmeni zorlamaz. İçi boş, şov kıvamındaki ders dışı etkinlikleri derslerden önemli hale getirmez. (Okula çağırılmış bir “meşhur” ile çocuğunuzun yan yana fotoğrafı sosyal ağlar için iyi bir malzeme gibi görünebilir; gerçekte ise yanlış hedefler ve örnekler, kaybedilmiş zamandır. O nitelikteki görüntüler belki de çocuğunuz için ileride utanç nedeni olacaktır, başka bir şey değil.)

•İyi bir eğitim kurumunun, uygulamalarıyla sabit, tutarlı bir “fikri, hedefi, çizgisi” vardır. İsrafı, tüketimi teşvik edip çevreci reklam yapmaz. Baskıcı, tutucu olup özgürlüğü savunmaz. Ekonomik ya da siyasi nedenlerle yerini, duruşunu farklı göstermez. Velilerini, öğrencilerini, öğretmenlerini yanıltmaz.

•İyi bir eğitim kurumunun güzelliği içmimarın becerisi, pahalı malzemelerle sağlanmaz. Öğrencilerin, öğretmenlerin eserleri, ödülleri ile güzelleşir, değerlenir okullar. Üretilenler, yapılanlar, yaşananlardır bir okulu anlamlı kılan. Hangi eğitimcilerin, hangi öğrencilerin geçtiğidir önemli olan sınıflarından, laboratuvarlarından, atölyelerinden. Paylaşılan bilgi, çizilen resim, mırıldanılan melodidir okulun güzelliği. Varsın boyası biraz dökük, sırası eski olsun.

•İyi eğitim kurumları köklüdür; mazileri temiz ve nettir. Denetleme mekanizması sağlıklıdır. (Okulun sahipleri / yöneticileri açık değilse, birkaç adım gerisi meçhul ise, kurum alınıp satılmış ise daha derin araştırın. Bir kez daha satılabilir, hedefleri ve koşulları değişebilir.)

•İyi bir eğitim kurumu özel ders verilmesini hoş görmez. Tişört, kurs, etkinlik vb. satışlarında ticari kaygılarla hareket etmez. Ticarethane olarak yönetilmez.Özel” okulda size ve çocuğunuza “özel” muamele yapılmasını bekliyorsanız, pembe yalanlar duymak istiyorsanız, para ile bir gelecek satın alabileceğinizi hayal ediyorsanız sadece reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarına itibar edip kayıt yaptırabilirsiniz. Değilse, ilgilendiğiniz okullara gidin ve inceleyin. Sahiplerini, yöneticilerini, öğretmenlerini araştırın; mümkünse tanışın. Velilerini, öğrencilerini bulup konuşun. Sınavlardaki başarılarının yanı sıra sanatsal, bilimsel, sportif başarılarını araştırın. Kesinlikle emin değilseniz özel okul seçeneğinden vazgeçin ve o bütçeyi çocuğunuzun kurslarına, kitaplarına, teknolojik donanımına, hobilerine, gezilerine, zevklerine, mutluluğuna ayırın. Böyle çok daha başarılı ve “özel” olabilir. Devletin okulları sizin de çocuğunuzu kucaklamaya hazır, unutmayın.

*Fotoğraflar için Ankara Aydınlıkevler İlkokulu’na teşekkür ederiz.


Fatma Munzur / Sanat Eğitimcisi

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.