Bu sayfayı paylaş

OSTİM Teknik Üniversitesi kuruluyorOSTİM Teknik Üniversitesi kuruluş kanunu onaylandı.

1967’de kurulan ve günümüzde 5.200 firması, 60 bin çalışanı ile bir sanayi kenti olan OSTİM (Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi) Organize Sanayi Bölgesi 50. yılında bir önemli adım daha atıyor. OSTİM Teknik Üniversitesi ile sanayi, bilim ve teknoloji alanlarındaki yetkinliğini devam ettiriyor.

OSTİM Vakfının çalışmalarını sürdürdüğü üniversite projesinin YÖK ve TBMM aşamaları tamamlanmış, kanun tasarısında yer almıştı. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan kanun Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi ve böylece üniversite projesi hayata geçti.

Başarı dereceleri yüksek veya özel yetenekli öğrencileri alması beklenen üniversitenin burs kontenjan ve imkanlarının da geniş olması planlanıyor. OSTİM’in kurulduğu günden bu yana iş dünyası ile oluşturduğu yakın işbirliği ve çözüm ortaklıklarının, azami uygulamalı eğitim alacak olan öğrencilerine istihdam konusunda yüksek avantaj sağlaması hedefleniyor.

OSTİM Teknik Üniversitesi’nin, OSTİM Vakfı ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesinin önceki çalışmalarıyla kurmuş olduğu; OSTİM Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, OSTİM Teknopark, OSTİM Teknoloji, OSTİM İstihdam Ofisi gibi yapıların birikimiyle de desteklenerek güçlü bir başlangıç yapması bekleniyor.

OSTİM Teknik Üniversitesi akademik birimleri

OSTİM Teknik Üniversitesi ilk 5 yıl için 3 fakülte, 1 meslek yüksek okulu, 2 enstitü ile öğretim yürütmeyi planlıyor. Üniversitede önlisans eğitimi 6 dönem olacak (3 dönem okulda, 3 dönemi işletmede uygulamalı eğitim). Lisans öğrencilerini ise, hazırlık hariç 8 dönemden oluşan bir süreç bekliyor. Bunun 6. dönemi de işletmede uygulamalı eğitim olacak.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: İşletme Bölümü

Mühendislik Fakültesi: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Makine Mühendisliği Bölümü, Endüstri Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi: Mimarlık Bölümü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

Meslek Yüksek Okulu: Makine, Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Mekatronik

Enstitüler: Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü.

Ankara’ya ve ülkemize; bilime ve üretime katkı sağlayacak bir üniversitenin daha kuruluyor olması umut verici. Gençler ve gelecek için bir seçenek daha yaratılması mutluluk verici. Hayırlı olmasını diliyoruz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.