Bu sayfayı paylaş

Mantolama ve TaşyünüMantolama, ısıtma ve soğutma giderlerini azaltmak için gerekli olan bir yalıtım uygulamasıdır. Enerji tasarrufu ve doğanın korunması için mantolama gereklidir. Kullanılan malzeme doğru ve kaliteli ise uzun vadeli yararları vardır. Uygulama doğru, işçilik güzelse yapının ömrünü ve değerini artırır.

Mantolamada kullanılan malzemelerden biri de taşyünüdür. 

Taşyünü (kayayünü ya da rockwool olarak da bilinir) inorganik bir hammadde olan volkanik bazalt taşının 1400-1500ºC’de eritilerek elyaf haline getirilmesiyle elde edilen doğal bir malzemedir. Isı yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı, akustuk uygulama ve yangına karşı korumu amaçlarıyla kullanılır. Taşyünü en iyi mantolama malzemesidir. 

Taşyününün özellikleri:A sınıfı yanmaz malzemedir. Ateşe dayanımlıdır, yangının yayılmasını önler. 

  • Isı yalıtımı sağlar. Isı iletkenlik değeri çok düşük olduğundan ideal bir ısı yalıtım malzemesidir. 
  • Ses yalıtımı sağlar. Titreşimleri etkisiz hale getirir. En iyi ses emici malzemelerden biridir. 
  • Su yalıtımı sağlar. Su yüzeyde kalır, suyu iter. Su, iç tabakalara ilerleyemez.
  • Nem tutmaz. Buharı geçirir.
  • Konfor, rahatlık ve ferahlık sağlar. Yapıların iklimsel olumsuzluklarından etkilenimini en aza indirger.
  • Uzun ömürlüdür. Zaman içinde hava ile temas ve ısı değişimleri sonucunda boyut kaybetmez.Korozyona uğramaz, paslanmaz. Zaman içerisinde izolasyon değeri düşmez.
  • Bozulmaz. Rutubete karşı dayanıklıdır, çürümez, bozulmaz, bakteri üretmez.
  • Çevrecidir. Doğal taştan imal edilmiştir. 

Taşyünü nerelerde kullanılır?

Taşyünü, kullanılacak yere ve kullanım amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde, değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, plaka, boru, dökme vb. şekillerde üretilebilir. 

Yapılarda ara bölmeler, dış cepheler, çatı, teras, mantolama vb. için kullanıldığı gibi; sanayi, gemi, klima vb. için de kullanılır. 

Asma tavan sistemlerinde kullanılan taşyünü paneller ise ekonomiktir, kolay ve hızlı uygulanır. Neme dayanıklıdır. Ses yalıtımında başarılıdır. Farklı formlarda üretilebilir.

Taşyünü levhalar mantolama uygulamasında, dış cephelerde sıva altına kullanılır. Yine ısı, ses, su yalıtımı ve yangın güvenliği için iç cephelerde kullanılır. Sağlıklı uygulama ve kalıcılık için, taşyünü ile birlikte kullanılan tüm malzemelerin de en üst kalitede ve birbirleriyle uyumlu olmaları gerekir. 

Mantolama yaptıracaksanız, taşyününü tercih edin.

Taşyünü ve diğer kaliteli malzemelerle mantolama yapan yalıtım / izolasyon firmaları Arabul Ankara’da. İlgili kategorileri tıklayın, Ankara’nın en iyi mantolama firmalarına ulaşın. 

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.