Bu sayfayı paylaş

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Yatırım maliyetleri düşecek.Maliye Bakanı Naci Ağbal, yatırım maliyetlerinin düşürüleceğini, şirket kurmanın kolaylaşacağını söyledi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri dolayısıyla bugün (3 Haziran 2016) düzenlenen törende EMD Yön. Kur. Bşk. Turgay Türker ve Maliye Bakanı Naci Ağbal birer konuşma yaptılar.


EMD Başkanı Turgay Türker: Ekonomi muhabirlerine ihtiyaç var.

Törenin açış konuşmasını yapan EMD Yön. Kur. Bşk. Türker, “Ödüle değer haber bulamadığımız kategoriler var; çünkü jüri kriterlerinden ödün vermedi.” dedi ve şöyle devam etti: Biz büyüyen Türkiye’nin büyüyen ekonomisinden yeterince pay almıyoruz. Bugün birçok kuruma birden bakan ekonomi muhabirleri; hatta ekonomi muhabiri olmayan medya kuruluşları var. Oysaki iyi bir ekonomi muhabirinin, alan muhabirinin haberinde kalite ve derinlik olur. Kaliteli ekonomi muhabirlerine ihtiyaç var; medya sahiplerinin bunu görmesi lazım.

Türker, törene katılan Maliye Bakanının, kurum ve kuruluşların ilgisini beklediklerini vurgulayarak bitirdiği konuşmasının sonunda, EMD Yönetim Kurulu’nu da tanıttı.


Maliye Bakanı Naci Ağbal: Damga vergisi ve harçlar kalkacak.

Ağbal konuşmasına “Ankara’da bürokraside bulunduğum yıllar boyunca ekonomi muhabirlerinin ne kadar vefakâr, ne kadar cefakâr çalıştıklarının şahidiyim.” diyerek başladı ve devam etti: 2016’ya girerken küresel olarak, Türkiye olarak karamsarlık vardı. Büyüme ivmesi devam ettirilebilir mi kaygıları vardı. 2016 başında %4,5 büyüme hedefi koyduk. iddialı bir rakam; ama Türkiye’nin ihtiyacı olan büyümeyi gerçekleştirme sorumluluğumuz var.

2016 büyüme hedefimizi destekleyen rakamlar arka arkaya geliyor. Enflasyonda 6.50 seviyesini yakalamış durumdayız. Bir önceki yıla göre gıda fiyatlarının düşüşü, manşet enflasyonu 9.50‘den 6.50’ye çekti. Çekirdek enflasyonun seviyesi de 8.77’ye düştü. Aşağıya doğru bir gelişme var. Türkiye ile ilgili beklentiler açısından da olumlu.

Ağbal’ın konuşmasındaki diğer önemli vurgular şunlar oldu:

• Merkez Bankasının para politikasının aynı şekilde süreceğini düşünüyoruz. Mali disiplinden hiçbir şekilde vazgeçmeyelim.

• Dış ticaret hacmimizin daralması çok arzu ettiğimiz bir şey değil, artırmamız lazım.

• 2016‘nın ilk 5 aylık sürecinde Türkiye ekonomisi ile ilgili beklentilerin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Kalan aylarda büyümenin sürdürülmesi, ekonomik yapısal düzenlemelerindevam ettirilmesi önemli.

• Hükümet olarak 1. önceliğimiz özel sektörün arzu ettiği yatırım ortamını sağlamak, birlikte çalışarak olumlu adımlar atacağız.

• Küresel kırılganlıklar var. 1 hafta 1 haftaya uymuyor. İstatistikler moralleri düzeltebiliyor ya da bozabiliyor. Küresel ekonominin yapısal dönüşümü; kırılganlıkların, katılıkların ortadan kaldırılması gelişmekte olan ülkelerin ve diğer ülkelerin de sorunu. Örneğin Çin’de önemli yapısal değişiklikler var ve dönüşümün başarılı olduğunu görüyoruz.


Naci Ağbal: Yatırım maliyetleri düşecek.

“Biz Arge’ye, inovasyona yatırım yapacağız. Arge konusunda yenilikler yapıyoruz. Arge ile ilgili mevzuat tek olacak ve Arge indirimi yapılacak. Bürokrasi denilen illetten kurtulacağız. Bürokrasinin bakış açısını değiştirmek, yeni dünya ekonomi anlayışıyla buluşturmak istiyoruz.” diyen Ağbal, çok kapsamlı bir düzenleme yaptıklarını; özellikle reel sektör üzerine yaptıkları düzenlemeler olduğunu söyledi ve şu bilgileri verdi.

Şirket kurma kolay ve ucuz olacak.

• Şirket kurma performansına iyileştiriyoruz. Şimdiki mevzuata göre 8 gün süren süreyi 2,5 güne indiriyoruz. Tüm işlemleri tek bir noktada bitireceğiz; notere, muhasebeye, bankaya gidilmeyecek.

• İlk kuruluş yılında defter tasdik harcı almayacağız.

• TOBB ticaret sicili ücretlerini aşağıya çekecek. Şu an 1000 TL alıyor, 300 TL’ye çekecek. % 70 iyileştirme yapıyoruz.

• TÜRMOB Başkanı ile konuştum, olumlu baktı. Muhasebeci ücreti düşecek.

• Bu işin bir de avukat boyutu var, Barolar Birliğinin de şirket kurma işlemlerinde ücretleri aşağıya çekmesi gerekiyor.Damga vergisi ve harçlar kalkacak.

• Yatırım evresinde oluşan damga vergisi ve harçları kaldırıyoruz. Yüksek teknoloji yatırımlarında damga vergisi ve harç almayacağız.

• Yeni sözleşmede artık vergi almayacağız.

• Hazır teknolojiye sahip şirketin satın alınmasını teşvik etmek istiyoruz. Sözleşmelerde damga vergisi almayacağız.

• Muhtasar beyanname yasal düzenlemelerinde de yenilikler var. Ayrı ayrı beyannameler yerine tek bir ortamda tek bir beyanname verilecek.

Kaldırdıkları ya da düşürdükleri diğer vergi ve harçları da açıklayan Ağbal, “TÜİK’e muhasebecilerin verdiği bilançolar var, artık vermeyecekler; devletin elinde zaten var.” dedi.

Türkiye’yi bölgesel yönetim merkezi yapacağız.

“Bugün küresel rekabet o kadar yoğun ki. Hem kaliteli üretim yapacak, hem de maliyetleri aşağıya çekeceksiniz.” diyen ve konuşmasını “Türkiye’yi bölgesel ve global yönetim ve üretim merkezi yapacağız. diyerek bitiren Naci Ağbal’a EMD Yön. Kur. Bşk. teşekkür etti ve plaket sundu.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.