Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Kumrular Sokak’tan geçtim bir pazar günüSaraçoğlu Mahallesi değiştiğinde Kumrular sokak da değişecek, bu kaçınılmaz. Belki Ankara biraz daha eksilecek; biraz daha başkalaşacak, yabancılaşacak...

“Kumrular sokağı hüzzamdı bir zaman

Kale’ye rast vaktinde çıkılırdı

Gariptir Sezenlerdeki hanende

Çekip gitti Sarguttan bir ay önce

Posta Caddesi, Taşhan, Karpiç ve diğerleri

Ama artık meyhaneler kalmadı Ankara’da

Belki bundandı Cemal Süreya’nın Kızılay’da

Huzursuz bir zürafa gibi dolaşması”

Ahmet Telli

Şairlerin, şiirlerin naif sokağı, Kumrular...

Kumrular’ın bir yanı yayaların, dükkanların kalabalığıyla yorgundur daima. Diğer yan sakin ve yalnızdır. Bir yanda dönerciler, kuruyemişçiler, eczaneler sıralanır; diğer yanda Çankaya Kaymakamlığı, İl Halk Kütüphanesi, Namık Kemal Ortaokulu.

Kalabalık yan Kızılay gibidir. Telaşlı ve hızlı. Sakin yan ise komşu olduğu Saraçoğlu Mahallesi’ne (Namık Kemal Mahallesi) benzer; yalnız, mağrur, romantik ve hüzünlü. Saraçoğlu’nu bekleyen yıkım Kumrular’a da yansımıştır. Sokağın bu yanında artık boş olan hüzünlü ev ve dükkanlar bulunur. Alman Mimar Paul Bonatz tarafından projelendirilen, 1946‘da yapılan Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi Saraçoğlu, son günlerini yaşamaktadır.

Haftanın altı günü aynı döngüyü yaşar Kumrular sokak. Yayalar koşuşturur, dolmuşlar geçip gider ve gün biter. Dükkanlar kepenklerini indirir, birkaç yıl önce yaşanan patlamanın korkusuyla.

“Kumrular sokağında

efkarın adıyla bir akşamüstü;

gövdesine tutunmuş dal,

dala tutunmuş serçe,

telaşlı, o da kendince...”

Yılmaz Odabaşı

Bir pazar sabahı geçmeli iki yanı da sakin Kumrular’dan. Necatibey Caddesinden Güvenpark’a uzanmalı. Kalabalıktan uzak bir gününü yaşamalı Kumrular’ın.

“Kumrular sokakta bir sabah olsam

Uykunun narlarıyla geçsen içimden.”

Şükrü Erbaş

Az katlı tarihi binaları, anıları, devasa ağaçları ve kuşlarıyla tam bir “sokak”tır Kumrular. Saraçoğlu Mahallesinden birbirine paralel 95. 94. ve 93. sokaklar uzanır Kumrular sokağa. Onlar da en az Kumrular kadar tarih kokar. Yetmiş yılı devirmiş az katlı binaları ile Namık Kemal Ortaokulu, Çankaya Kaymakamlığı ve (1948‘den 1983‘e kadar Milli Kütüphane olan) Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi yan yanadır. Ve Kumrular Toprak Mahsülleri Ofisi’ne çıkar. Toprak Mahsülleri Ofisinin bahçesinde Heykeltraş Burhan Alkar’ın “Hasat Sonu” adlı anıt heykeli vardır. 1989‘dan bu yana köylüye, emeğe ve alınterine saygının anıtı olarak durur Kumrular’ ın Milli Müdafaa Caddesi ile kesişen köşesinde.

Ne denir başka Kumrular üzerine? Ne denir şairlerin dizeleri üzerine? Kaç sokak, kaç şairin aklında, gönlünde, dilindedir?

“Kumrular Sokağının haberi yok. Biz sokağa küs iki kumruyuz seninle.”

Hüseyin Atabaş

Saraçoğlu Mahallesi değiştiğinde Kumrular sokak da değişecek, bu kaçınılmaz. Belki Ankara biraz daha eksilecek; biraz daha başkalaşacak, yabancılaşacak. AVM’leri, gökdelenleri rezidansları olacak Kumrular’ın da. Kimbilir...

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.