Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Küçük İşletmeler İçin SEOAnkara’daki küçük işletme sahipleri, kendi çalışma prensipleri, nitelikli hizmet anlayışları ve pazarlama becerileriyle markalarını bizzat kendileri var etmiş, çok akıllı yöneticilerdir. Dijital pazarlamanın nimetlerinden de gayet iyi faydalanabilirler. SEO nasıl yapılır? SEO aşamaları nelerdir?

"Web sitenizde mutlaka SEO yaptırmalısınız. SEO olmadan olmaz... SEO stratejisi, SEO danışmanlığı, SEO uzmanı..." Son zamanlarda dijital pazarlama alanında en çok konuşulan konu bu SEO meselesi.

İşletme sahipleri, özellikle küçük işletmeler, her geçen gün gelişen dijital pazarlama alanında "SEO, SEM, içerik pazarlaması" gibi yeni sayılabilecek terimlerle karşılaşınca biraz kaygılanıyor. Sanki dijital dünyada pazarlama yapmak gittikçe zorlaşıyormuş gibi görünüyor. Aslında hiç de zorlaşmıyor, aksine gittikçe kolaylaşıyor. Eskiden, geleneksel mecralarda pazarlama yapmak daha zordu bence. Dijital dünya, kişilere bilgi paylaşımı ve aradığı bilgiye ulaşma konularında muhteşem olanaklar sunarak onların yaşamlarını nasıl kolaylaştırdıysa; firmalara da aynı kolaylığı sağlıyor. Firmalar da markalarını, ürün ve hizmetlerini tanıtmak, aradıkları potansiyel müşterilerine ulaşmak ve pazarlama stratejilerini geliştirmek için dijital dünyanın bu muhteşem olanaklarından faydalanıyorlar.

Kafa karıştıracak bir durum yok. Ankara’daki küçük işletme sahipleri, kendi çalışma prensipleri, nitelikli hizmet anlayışları ve pazarlama becerileriyle markalarını bizzat kendileri var etmiş, çok akıllı yöneticilerdir. Leb demeden leblebiyi anlayan bu yöneticiler, dijital pazarlamanın nimetlerinden de gayet iyi faydalanabilirler.

Şimdi gelelim SEO meselesine; nedir bu SEO?

İngilizce Search Engine Optimization'ın baş harflerinin kısaltılmış halidir ve Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Optimize etmek; yani en iyi hale getirmek, uyumlu hale getirmek demektir. SEO, web sitenizi Google gibi arama motorlarına uyumlu hale getirmek için yapılan çalışmaları kapsar. Web siteniz arama motorlarına uyumlu olunca, onlar tarafından kolay algılanır ve taranır. Böylelikle arama sorgularında daha üst sıralarda çıkma şansınız olur.

SEO nasıl yapılır? SEO aşamaları nelerdir?

Burada uzun uzun teknik detaylar vererek sizin vaktinizi almak istemiyorum. Bu konuda arama motorlarına SEO yazınca yüzlerce açıklama yer alıyor zaten. Bu işten para kazanan pek çok SEO danışmanlık firması var. Çünkü SEO dijital pazarlamanızda size katkı sağlayan yapı taşlarında biridir. Büyük küçük tüm firmalar web sitelerinde SEO çalışması yapmalılar. Siz de yapabilirsiniz. Bundan önceki Ankara Firmaları Dijitalleşiyor başlıklı yazımda bahsettiğim konular, aynı zamanda SEO için yapılan işlemleri de kapsıyor. Kaliteli içerik yine SEO’nun olmazsa olmazı. Bunun dışındaki işler, yani kodlama ve anahtar kelime belirleme konularında web yazılımcınızdan yardım alırsınız.

Toparlarsak SEO aşamaları;

-Kullanıcı dostu sürdürülebilir bir web sitesi

-Kaliteli içerik akışı

-Doğru kodlama

İşletme sahipleri, burada size önemle vurgulamak istediğim konu, işin mantığını anlamanız gerektiğidir. Nasıl işinizin aşamalarını iyi biliyorsanız, çalıştırdığınız personelin ürettiği işin kontrolünü de buna göre yapıp doğru yönlendirmeler yapabiliyorsanız, SEO konusunda da işin işleyişini anlayıp bu konuda web yazılımcınızı doğru yönlendirebilirsiniz. Böylelikle işin maliyetini çok çok aşağılara çeker, verimliliğini artırabilirsiniz.

Bunu nasıl yapacaksınız? İşte size önerilerim:

*Web yazılımcınızı doğru kodlamalar için yönlendirebilirsiniz. Bunun için arama motorlarının Web Master Tool kısmında SEO için öneriler yer almakta. Web yazılımcınızın bu bilgilere göre çalışmasını isteyin.

*Web sitenizin site yapısı ve SEO analizini yaptırın. Bunu da ücretsiz internet üzerinden sağlayabilirsiniz. Bu konuda ArabulAnkara’dan da destek alabilirsiniz.

*Anahtar kelime belirleme konusunda, Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısı’nı kullanarak anahtar kelimelerinizi daha etkin belirleyebilirsiniz. Bunu, belirlediğiniz anahtar kelimeleri Google üzerinde aratarak da test edebilirsiniz.

*Google Analytics kullanarak web sitenizin trafiğini, ziyaretçilerinizin profilini izleyebilirsiniz. Bunun için Analytics kodunu web sitenize tanımlatmanız yeterlidir.

*Web sitenize sosyal medya hesaplarınızın butonlarını ekleyin. Sosyal medya hesaplarınızı doğru bir şekilde kullanın.

Bu konuda daha detaylı bilgi ve sorularınız için yorum kısmına yazabilir, ArabulAnkara’ya mail atabilir ya da işletmenize özel seo çözüm önerileri almak için arayabilirsiniz.Nebahat Uzun / Pastels Reklam Ajansı Sosyal Detaylar

Bu sayfayı paylaş