Bu sayfayı paylaş

Küçük İşletmeler İçin Halkla İlişkiler (PR) Neden Gereklidir?Halkla ilişkiler çalışmaları için büyük işletmeler büyük bütçeler kullanır. Hemen her medya kanalında aynı işadamlarının, markaların, firmaların haberlerini, röportajlarını izleriz mütemadiyen. Neden?

Zaten büyük reklam bütçeleri olan bu kişi ve kurumlar bir de PR için neden çok paralar harcarlar? Gazetecilerle arkadaş olmak isterler. Basın etkinliklerine neden sponsor olurlar? Basının haber yapma olasılığı olan sosyal sorumluluk projelerine, sanatsal-sportif-çevreci etkinliklere destek olurlar. Çünkü medya, toplumu ilgilendiren konularda haber yapar.

Bir medyada iyi yönde yayınlanan bir haber o markaya büyük itibar kazandırır. Büyük markalar haber olabilmek için toplumsal fayda içeren projeler, kampanyalar yaparlar. Bu iş için pr ajansı ile birlikte sürekli çalışırlar. Sonuçta hep iyiliksever, hep karizmatiktik olurlar.

Tüm bu çalışmaların amacı; toplum yani ürün ya da hizmet sattıkları insanlar; şahıslarına, firmalarına, markalarına sempati duysun diyedir. Güvensin, sevsin ve daha çok satın alsın diyedir. Onları kabullensin, benimsesin, hatalarında affetsin, hatta savunsun diyedir.

Tanımadığınız bir insanı ne sevebilirsiniz ne nefret edebilirsiniz. Tanırsanız kendisini size sevdirme olasılığı var. Bir işletme sahibinin birinci elden kendisini, işini, markalarını anlatabilmesi önemli bir olanaktır. İnsanlar sevdikleri, karizmatik buldukları, etkilendikleri yüzlerin, kişiliklerin temsil ettikleri markalara daha sıcak bakarlar. Bu satın alma sürecinde neredeyse en önemli etkendir.

Peki bu olanağı yerel/küçük bir işletme sahibi olarak siz nasıl bulup değerlendirebilirsiniz?

Küçük işletmeler için online PR

Bir çıkmaz sokağın sonundaki dükkanın sahibi de olsanız Halkla İlişkiler (PR) sizin için de gereklidir. Hatta asıl sizin için gereklidir. O sokağın dışındakilerin sizi tanıma yolları nedir? Halkla ilişkiler ve reklamdır.

Küçük işletmelerin geleneksel medyalar (ulusal yayın yapan yazılı ve görsel medyalar) aracılığı ile PR çalışmaları yapması çok zor hatta imkansız gibi bir durumdu.

Online dünya küçük işletmelere büyük olanaklar sunuyor.

Dijital dünyada planlı bir çalışma ile büyük olanaklar yakalayabilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz nezdinde daha güvenilir daha itibarlı bir marka olabilirsiniz. Üstelik bunu çok küçük bütçelerle sağlayabilirsiniz. Artık internette bir çok pazar var. Siz de, sizin hedef kitlenizi oluşturan insanların bulunduğu online ortamlarda yer alarak onlara kendinizi tanıtabilir, daha iyi anlatabilir, onların gözünde daha güvenilir bir imaj yaratabilir, sempati kazanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken uzmanı olduğunuz konularda bilgilerinizi paylaşmak. Bunun için ticaret portallarını, sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz.

Unutmayın, sizinle aynı işi yapan pekçok firma var Ankara’da. Belki siz hepsinden daha kalitelisiniz; ama tüketici sizin varlığınızdan nasıl haberdar olacak?

Gerçek şu ki, kim firmasını ve şahsını en iyi pazarlarsa en çok o kazanır. Dijital pazarlamanın küçük işletmelere sunduğu olanaklardan siz de faydalanın, itibarınızı artırın; bu satışlarınıza mutlaka yansıyacaktır.


Nebahat Uzun / Patels Reklam Ajansı

Sosyal Detaylar

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.