Bu sayfayı paylaş

Kombinizi kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?Kombi kullanırken yapacağınız basit müdahelelerle sisteminizi daha verimli, ekonomik ve uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Kombilerin Sanayi Bakanlığınca verilen ömrü 10 yıldır. Radyatör boyutu ve izolasyonu uygun evlerde standart bir kombinin ömrü ortalama 15 yıldır. Kombinizi erken yıpratmamak, tamir ve bakımına zaman ve çok para harcamamak için neler yapmalısınız?

Ankara’da 1975’ten bu yana tek işi kombi, kalorifer montajı olan; Demirdöküm, Vaillant, Buderus, Viessmann, Bosch markaları ile çalışan; kombi satış ve montaj bayisi olan, Başkent Doğalgaz AŞ yetkili iç tesisat firması KAL-SİM AŞ şu bilgileri veriyor:

KAL-SİM AŞ’den kombi kullanıcısına öneriler

 1. Kombinizi yakıp söndürmekten kaçının. Sürekli ve düşük ısıda kullanılan kombi cihazları daha ekonomik, verimli ve uzun ömürlü çalışır.
 2. Kombinizin garanti süresi bitince, her yıl yetkili servislere bakım yaptırın.
 3. Bacalı kombilerin bacasını her yıl kontrol ettirin.
 4. Bacalı kombilerde hava girişini sağlayan ventilasyonu “soğuk giriyor” diye asla kapatmayın; can güvenliğinizi tehlikeye atmayın.
 5. Kombinize yakın radyotör vanalarınızı kısın. Böylece az ısınan uzak radyatörlere daha fazla ısı gider ve konfor sağlar.
 6. Radyatörlerin üzerini kapatmayın, eşya koymayın, perde gelmemesine dikkat edin.
 7. Radyatörlerinize termostatik vana taktırarak ve kullanmadığınız odaları düşük ısıda tutarak tasarrfuf edebilirsiniz.
 8. Antrenizde radyatör yoksa ve tesisat da uygunsa küçük bir grup radyatör koydurunuz.
 9. Kombiniz çalışmıyorsa önce kombinin su seviyesini, su ve gaz vanasını, elektrik prizini, sayaçtakı gaz varlığını kontrol edin. Bu kontrolleri yapmadan arıza servisini çağırmayın.
 10. Yetkisiz, adresi belli olmayan kişilere montaj ve servis yaptırmayın.
 11. Ucuza yaptıracağım diye canınızı tehlikeye atmayın. Ucuza ancak eksik ve kalitesiz malzeme ve işçilikle çıkar. Ucuz olsun diye “pahalı hata” yapmayın.Ucuza mal edilen tesisatlar, ömürleri içinde pahalı kullanılır.
 12. Çoğumuzun malî imkanları kısıtlı; fakat ucuz olsun diye markasız ve kalitesiz toplama ürünlerle soğukta ve sahipsiz kalmayın.

Yoğuşmalı kombiler

Yoğuşmalı kombiler %15 daha tasarruf sağlar; ancak bu düşük ısıda çalıştığında olur. Bu nedenle radyatör metrajınızı, izolasyonunuzu artırmadan yoğuşmalı kombi taktırmayın.

Yakıttan tasarruf için önlemler

Isıtma ve soğutmada temel konu “izolasyon”dur. İyi bir izolasyon, sağladığı tasarrufla kendini amorti eder. En ucuz yakıt, tasarruf edilen yakıttır.

 1. Dış duvara gelen radyatörlerle duvar arasını izole edin.
 2. Doğraması aralık olan pencerelerinize ve dış kapınıza yapışkanlı sünger çekin.

Kombi tesisat temizliği

İnşaat aşamasında, müteahhit tarafından montajı yaptırılan kalitesiz plastik boru tesisatlarında ve yine ucuz kalitesiz malzeme kullanılan yerden ısıtma sistemlerinde oksijen emilmesi olmakta; bunun sonucunda sirkülasyon suyunda yosun jeli oluşmakta; ağırlaşan devridaim ısınmanın gecikmesine, yakıt maliyetininin artmasına ve kombi, eşanjör, radyatörlerin tıkanmasına ve yıpranmasına yol açmaktadır. Sağırlaşan bu tesisatların sıvı kimyasallarla temizlenip koruyucu ilave edilerek temizliği yapılmaktadır. Kaliteli malzeme ile tesisata uygun çalışan deneyimli, güvenilir firmalara yaptırabilirsiniz.


Firmanın hizmetleri ve iletişim bilgileri için tıklayınız: Arabul Ankara / KAL-SİM AŞ


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.