Bu sayfayı paylaş

Kahvaltının önemi ve tam tahıllı besinlerTam tahıllı kahvaltı gevrekleri ile güne iyi başlayın.

Flakefest markalı kahvaltı gevreklerinin üretici firması Merkay Grup Gıda’nın Genel Müdürü ve Gıda Mühendisi Peruze Ayhan Eşiyok’tan “kahvaltının önemi ve tam tahıllı ürünler” konusunda çok yararlı bilgiler aldık.

Kahvaltı herkes için önemlidir.

Sağlıklı beslenme için kahvaltı hepimiz için önemlidir; fakat çocuklar için daha çok önemlidir. Çünkü çocukların kahvaltıya olan ihtiyaçları yetişkinlere nazaran daha fazladır. Onların gelişen beyinleri ve vücutları, sağlıklı gıdaların düzenli olarak alınmasını gerektirir.

Yetişkinlerde kahvaltıyı atlamak kilo kontrolünü zorlaştıran faktörlerden biridir. Kahvaltı yapmadığınızda sonraki öğünlerde daha çok yeme ihtiyacı hissedersiniz. Açlık hissinin giderilmesi için de daha yüksek kalorili besinlere yönelirsiniz. Sözün özü; kahvaltıyı atlamamalısınız.

Güne dengeli bir kahvaltı ile başlamak için kompleks karbonhidrat, protein, lif, vitamin ve mineral bakımından zengin; ama az yağlı besinleri tercih etmelisiniz. Düşük kalorili, ama zengin besin içeriği için tam tahıllar en ideal kahvaltı seçeneğini oluştururlar.

Tam tahıllı nedir?

Tahıl üç kısımdan oluşur; kepek, endosperm ve tohum. Bunların işlevlerini de açalım. Kepek, lifçe zengin bir kabuktur. Tohumu ve endospermi çevresel etkilerden korur. Lifler B vitaminleri, protein, mineraller ve besleyici yararlı bitkisel ögeleri içerir.

Endosperm dediğimiz bölüm tahılın nişastalı kısmıdır. Bitkinin ana enerji deposudur ve tohumun büyümesi için gereken besini sağlar. Karbonhidratlar, proteinler ve az miktarda B vitamini içerir.

Tohum (ruşeym) dediğimiz bölüm tahılın en küçük parçasıdır. Yani tahılın zengin iç kısmıdır. Bitki embriyosunu içerir. Yağlar, çinko, demir, magnezyum gibi mineralleri, B ve E vitaminleri ile yararlı bitkisel öğeler olan fitokimyasalları içerir.

Bildiğiniz gibi klasik işlemde tahıllar değirmenlerde ögütülerek işlenir ve kullandığımız un elde edilir. İşte bu işlem, yani rafinasyon esnasında endosperm kepek ve tohumdan ayrılır; sadece nişastalı kısımdan faydalanılır. Klasik tahıl işleme bu şekilde gelişir. Yani tahıllar işlenirken büyük ölçüde içeriklerini kaybederler. Oysa tam tahıllı besinlerde bu üç bölüm; tohum, endosperm ve kepek birbirinden ayrılmaz. Tahılın kepek, nişasta ve özünü birlikte içeren tam tahıllı besinler; lif, protein, karbonhidrat, vitamin E, B vitaminleri, mineraller ve antioksidanlar yönünden zengindirler. Tam tahıllı besinler vücutta yavaş ve dengeli bir biçimde kullanılır. Gün boyunca zinde kalır ve açlık hissetmezsiniz. Lif içerdikleri için sindirim sistemi fonksiyonları için de faydalıdır.


Tam tahıllı ürünleri nasıl ayırt edeceğiz?

Alışveriş yaparken satın almadan evvel ürün ambalajlarını dikkatlice okuyun. “Tam tahıllı” ibaresi olan ürünleri tercih edin. Bizim markamız olan Flakefest, Türkiye’de yetiştirilen tahıllardan üretilmektedir. Tahıllar taş değirmende öğütüldüğünden tüm besin değerlerini koruyor. Flakefest tahıl gevrekleri de tam tahıllı ürünlerdir. %100 Türk malıdır ve hiçbir koruyucu madde içermez. Tüm aile güvenle yiyebilirsiniz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.