Bu sayfayı paylaş

İş Güvenliği ve AnkaraFotoğraflar Ankara’da Gaziosmanpaşa’da, Haziran 2015’te çekildi. Dış cephe çalışması için klasik iskele sistemi kurulmuş. Dış branda ve iç merdiven yok. Büyük olasılıkla işçilerin emniyet kemeri de yok.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası Haziran 2012‘de kabul edildi. Yasa, “işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması; mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülükleri”ni düzenliyor.

Aradan geçen üç yılda yasa benimsenmiş ve içselleştirilmiş değil.

Nedenleri ortadan kaldırmadan, güvenlik bilincini oluşturmadan iş güvenliğini sağlamak mümkün değil. İş güvenliği ve işçi sağlığı stratejimiz hala “Allah’a emanet, Allah korusun” dilekleri ile sınırlı.

2012‘den 2015 Haziran ayına kadar 719 işçi inşaalarda yüksekten düşüp öldü. 2015’in ilk beş ayında 646 işçi hayatını kaybetti. Sakatlanmalar istatistiklere bile girmedi.

Bu konuda biz Ankaralılara da düşen görevler var:

  • Apartman ya da sitede dış cephe ya da çatı uygulamaları yaptırırken sözleşmeye iş güvenliği konusunu da ekleyip takip edelim.
  • İşçilerin sigortasını, iş güvenliği yasasının gereklerini, önleyici tedbirlerin alınmasını talep edelim.
  • Taşeron sistemini kabul etmeyelim.
  • Dış cephe kaplama, boya, yalıtım, onarım ya da çatı uygulamalarımız için ucuz teklif veren firmaları değil; yasalara uyan, kaliteli firmaları tercih edelim.
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirlediği yükümlülükleri yerine getirmeyi taahhüt eden deneyimli firmalarla çalışalım.
  • Kurallara uymayan merdivenaltı firmalardan uzak duralım.

Bilinçli ve sorumlu yaklaşımımız, duyarlı tutum ve davranışlarımız, insana ve emeğe verdiğimiz değerle “iş güvenliği ve işçi sağlığı” toplumsal gerçeğimiz olabilir.

Ankaralı örnek ve öncü olabilir.

Çünkü bizler de “iş kazası” deyip geçemeyiz. İş kazası, “beklenmeyen ve önceden planlanmamış; yaralanmaya, zarara ve üretimin durmasına neden olan olay” demektir. Fotoğrafladığımız iskelede çalışan işçilerin düşmesi ya da iskelenin çökmesi an meselesi iken, olayın gerçekleşmesi durumunda buna “iş kazası” denebilir mi? Gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel bir olay kaza olabilir mi?

Harcında acı olan apartmanda, sitede yaşanabilir mi...

Adı acı ile örtüşen kentler yaralıdır. Yaralı bir kent değil, insana verdiği değerle değer kazanan bir kent olmak için, “başkent” olmak için Ankara’yı hak eden firmalarla çalışalım.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.