Bu sayfayı paylaş

İleri teknoloji üssü AnkaraASO Başkanı Özdebir Ankara için hedef gösterdi.

Ankara Sanayi Odası, iş dünyası ile yabancı misyon temsilcilerini Etnografya Müzesinde bir araya getirerek 7. Büyükelçiler Resepsiyonunu gerçekleştirdi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir resepsiyonda yaptığı konuşmada Ankara’nın geleceğine ilişkin görüşlerini açıkladı.Ankara ileri teknoloji üretim üssü olarak kurgulanmalıdır!

ASO Başkanı Özdebir özetle şunları söyledi: Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması ve belirlenen ekonomik hedeflere ulaşması için ilk önce şu anda içinde bulunduğu orta teknoloji segmentinden yüksek teknolojiye sıçraması gerekiyor.

Türkiye’de bu sıçramayı gerçekleştirebilecek birkaç il bulunuyor. Bunların başında Ankara geliyor. İstanbul’un finans ve hizmet üssü olma yolunda yürüdüğü bir dönemde, Ankara’nın ileri teknoloji üretim üssü olarak kurgulanması ve tüm kamusal politikaların buna göre hayata geçirilmesi gerekiyor. Veriler Ankara’nın bu performansını ortaya koyuyor:

• İleri teknolojili patent / faydalı model başvurularının %14’ü Ankara’da gerçekleşmiştir.

• Ar-Ge yapan üreticilerin %15‘i Ankara’dadır.

• İleri teknoloji üretiminin %13’ü Ankara’dadır.

• Ar-Ge mühendislerinin %28’i Ankara’dadır.

• Ankara ileri teknoloji yatırımlarının %30‘una ev sahipliği yapmaktadır.

• Ankara ileri teknolojili 13 alt sektörün tamamında rekabet gücüne sahiptir.

Ankara’nın bu potansiyelinin geliştirilmesi gerekiyor. Bu potansiyeli ile Ankara, bölgenin Ar-Ge ve ileri teknoloji üretim üssü konumunu önümüzdeki yıllarda daha da ileriye taşıyacaktır.

Sanayinin Başkenti de Ankara!

ASO Başkanı Özdebir, “Ankara, 11 adet organize sanayi bölgesi ile bu işletmelere ev sahipliği yapmaktadır. Bunların içinde, ASO’nun %20 hisse ile ortak olduğu Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile beraber, bu coğrafyanın önemli bir çekim merkezi olacağına inanıyorum.” dedi.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.