Bu sayfayı paylaş

II. TBMM’den Cumhuriyet Müzesine18 Ekim 1924’te açılan II. TBMM, Cumhuriyet Müzesi olarak ziyaretinizi bekliyor.

I. TBMM, Meclis Genel Kurul Salonundaki meclis kürsüsü ve milletvekili sıraları İstanbul’daki son Osmanlı Mebusan Meclisinden getirilmiş. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Büyük Nutuk’u o kürsüde okumuş. Çoğumuzun fotoğraflarda gördüğü o tarihi kürsü ve mikrofon hâlâ burada, Ankara’da.

1911’de İstanbul Belediyesi tarafından Osmanlı Mebusan Meclisine hediye edilen ve 16 Mart 1920’de İstanbul’u işgal eden İngilizlerin aynı gün Meclise baskın yapmaları nedeniyle Ankara’da toplanacak Mecliste kullanılmak üzere İstanbul’dan getirilen Meclis çanı da burada. Salonda Atatürk’ün konuşması dinletiliyor ve yoktan var etme gücüne sahip, direngen bir kuşaktan günümüze kalan derin izlerle müze turu başlıyor…


Ankara’nın en güzel yapıları Ulus’tadır. Hem taşıdıkları tarihi ve mimari önem, hem de temsil ettikleri değerler itibariyle özeldirler. Bu yapıların başında I. TBMM ve II. TBMM gelir.

Cumhuriyet Caddesi üzerinde, Ankara Palas’ın tam karşısında olan II. TBMM binası, günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılıyor. Büyünün bahçede başladığı bu olağanüstü etkileyici yapının mimarı Vedat Tek.Mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası (CHP) toplantı binası olarak tasarlanıp inşa edilen yapı daha sonra işlevi değiştirilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak düzenlenmiş ve 18 Ekim 1924’te II. TBMM olarak açılmış.

18 Ekim 1924’ten 27 Mayıs 1960’a, 36 yıl boyunca TBMM binası olarak işlev gören ve genç Türkiye Cumhuriyetinin kalbi olan bu yapı, 30 Ekim 1981’de Cumhuriyet Müzesi olarak ziyarete açılmış. Restorasyon için kapanan Müzenin son açılışı 29 Ekim 2008’de yapılmış.

Cephelerindeki çini panoları, geniş saçakları, kalem işi süslemeleri, ahşap tavanları ile Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden motifler taşıyan bina, bodrum üzerine iki kat olarak kesme taştan yapılmış.Binanın iç mekanlarından en önemlisi Meclis Genel Kurul Salonu. İçinde Cumhurbaşkanlığı locası, dinleyici locası, basın locası, sefirler ve yabancı konuklar locası bulunuyor. Tavan süslemeleri dikkat çekici. Son Osmanlı Mebusan Meclisinden getirilen Meclis Kürsüsü ve milletvekili sıraları; Atatürk’ün 15 - 27 Ekim 1927’de Büyük Nutuk’u okuduğu kürsü - ki içinde bulunduğumuz tarihler bu önemli olayın da yıldönümü - ve diğer tarihi detaylarla etkilenmişken, Atatürk’ün kendi sesinden Meclis açılış konuşmasını dinlemek heyecan verici.Tutanakların, yoklama defterlerinin olduğu II. TBMM Odası; Osmanlıca ve Türkçe baskılarıyla Büyük Nutuk ile 10. Yıl Nutkunun olduğu taş plağın sergilendiği Atatürk İlke ve Devrimleri Odası; kanunlar, ekonomi ve sanayi adımlarına ilişkin belgelerin olduğu Atatürk Devrimleri Odası o yılların mütevazı koşullarda yaratılan mucizenin tanıkları olarak sergiliyor. Cumhuriyetimizin ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan belgeler, gazeteler, fotoğraflar Gazi Mustafa Kemal Atatürk Odası, İsmet İnönü Odası ve Celal Bayar Odasında.

Atatürk’ün spor kıyafetleri, askeri kıyafetleri, smokini, özel ve askeri eşyalarının olduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Odası, Cumhuriyet Müzesinin en fazla etkileneceğiniz bölümlerinden.


O döneme ait fotoğraflardan yararlanılarak yapılan Cumhurbaşkanlığı Çalışma Odası, Başbakanlık Çalışma Odası, Cumhurbaşkanlığı Kabul Salonu, Meclis Başkanlığı Odası, İdare Amirleri ve Daire Müdürlüğü Odaları da çok değerli anılarla dolu. TBMM’ye seçilen ilk kadın milletvekillerinin fotoğraflarının yer aldığı köşe ayrıca önemli ve etkileyici.

II. TBMM, yerleri mazide değil; çağdaş dünyanın merkezinde, özgür ve onurlu yaşamımızın her anında, zihnimizde ve kalbimizde olanların dokunup geçtiği güzellikleri saklıyor.

O güzellikleri görmek, geleceğe baktığımız yeri sağlamlaştıracak…


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.