Bu sayfayı paylaş

İçerik Pazarlaması Nedir, Nasıl Yapılır?Başarılı olmak istiyorsanız önce bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz.

Web siteleri, sosyal medya paylaşım platformları, e-mail gibi dijital kanallarda insanlar sürekli içerik paylaşır. Bazen kendilerine ait bir fotoğrafı, bazen kendi yazdıkları bir metni, bazen arkadaşlarının içeriklerini ya da medyaların, takip ettiklei blogların, grupların, markaların içeriklerini paylaşırlar. Çok paylaşılan içerikler milyonlarca insana ulaşır.

Dijital ortamda bir içeriği "bir marka" paylaşıyorsa, işte bu içerik pazarlamasıdır. Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin markanıza sempati ile bakmasını sağlayacak; onları sizinle iletişime geçirecek içerik ve dijital iletişim stratejilerinizin bütününe içerik pazarlaması diyoruz.

İçerik pazarlaması aslında yeni bir pazarlama yöntemi değil. Geleneksel pazarlama stratejileri için de çok etkin uygulanan bir pazarlama süreci. İnsanlara sadece satış yapmak için gitmeyiz. Önce onlarla bağ kurmaya, iyi bir ilişki kurmaya çalışırız. Onların bizi sevmesi, markamıza sıcak bakması için satış profesyonelleri ellerinden ne gelirse yaparlar. Çünkü işin içinde sempati varsa, güven çok daha çabuk oluşur ve satış çok, ama çok kolaylaşır. İşte içerik pazarlaması, bu işin dijitalleşmiş halini, dijital pazarlamanın da en etkin sürecini oluşturuyor.

İçerik pazarlaması; web siteniz, sosyal medya platformlarınız, e-mailleriniz; kısacası tüm iletişim kanallarınızdaki uygulamalarınız, "içeriğinizin kalitesiyle doğru orantılı olarak" başarılı oluyor ya da olmuyor.

Dijital dünyada içerik pazarlaması insanları web sitenize çekmek için yapılır. Web sitenize gelsinler, ürünlerinizi, hizmetlerinizi de görsünler. Sizin sürekli yayınladığınız kaliteli içerikleriniz sayesinde sizinle sürekli iletişim halinde olsunlar. Olsunlar ki sizin sunduğunuz ürün ya da hizmetlere ihtiyaç duyduklarında sizi tercih etsinler.

İçeriklerinizi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

Başarılı olmak istiyorsanız önce bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz. Her firmanın içerik stratejisi farklıdır. Sizin stratejiniz ne?

İçeriklerinizin sadece markanızla ilgili değil, aynı zamanda müşteri odaklı olmasına özen gösterin.

Müşterileriniz için faydalı olacak içerikler üretin.

Siz anlatıcı, onlar dinleyici konumunda olmasın. Karşılıklı bir muhabbet geliştirin. Böylelikle sağlıklı bir iletişim bağınız olacaktır. Aranızdaki bağ gittikçe güçlenecektir. Sosyal medya bunu yapabilmeniz için size muhteşem olanaklar sunar.

Sosyal medyada kullanıcılar markaların içeriklerini paylaşır ve bunun hakkında konuşurlar. İnsanlar sosyal medyayı kendilerini ifade etmek, beğenilerini paylaşmak için kullanırlar. Eğer içeriğiniz etkileyici ise çok paylaşırlar ve üzerinde çok konuşurlar. Böylelikle aslında markanızı paylaşmış olurlar. İçeriğiniz paylaşılıyorsa "iyi"dir.

İnsanlar ilginç, güzel, faydalı buldukları; işlerine yaracağına inandıkları, içerikleri beğenerek, paylaşarak, yorumlayarak etkileşime geçerler.

İçeriğiniz, hedeflediğiniz insanların duygularına hitap etmeli. Bu; onları şaşırtmak, gülümsetmek, cezbetmek, bilmedikleri bir bilgiyi vererek ilgilerini çekmek şeklinde olabilir. Hedef kitlenizin beğenilerine uygun içerikler üretmelisiniz.

Kendinize özgü bir iletişim dili oluşturun.

İçeriklerinizi hangi dijital kanallarda aktif paylaşacağınızı belirleyin.

İçeriklerinizin arama motorları optimizasyonuna uygunluğunu sağlayın.

İçeriklerinizde kullandığınız görseller, konuyla ilgili ve özgün olsun.Nebahat Uzun / Patels Reklam Ajansı

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.