Bu sayfayı paylaş

İç cephe boya uygulamaları için pratik bilgilerBahar ile birlikte yenilenmeye karar verenlerin ilk adımı, evi boyamaktır. Yeni renklerle tazelenmek ister insan. Kış aylarının kirinden kurtulmanın en güzel yoludur evi boyamak. İç cephe boyası seçerken nelere dikkat ederiz? Ekonomik olsun, renk seçeneği çok olsun, rahat ve kolay sürülsün, örtücü olsun...

Biz biraz daha detaylandıralım konuyu:

Yüzey: Boya, astar, tiner, vernik gibi malzemeleri yüzeye uygun seçin. Kabarma, dökülme, renkte dalgalanma olmaması için boyayı kirli, paslı ya da nemli yüzeylere sürmeyin. Yüzeyde hata varsa önce onları düzeltin. İyi yapışması için parlak yüzeyi matlaştırın. Eski boyalı yüzeyi zımparalayın.

 Kalite: Ucuz ve kalitesiz boya, ileride yaratacağı sorunlarla daha pahalıya mal olabilir. Fiyattan önce TSE standartlarını taşımasını ve ISO 9000 belgesini önemseyin. Yangın geciktirici ürünleri tercih edin.

 Uyum: Aynı sistemde, aynı markaya ait ürünleri tercih edin. Örneğin kalitesiz tiner, boyada çatlama ve büzüşmelere yol açabilir. Kalitesiz fırça iz yapabilir. 

Bilgi: Uygulama talimatlarını okuyun, bilgilenin. Boyayı kutusunda iyice karıştırın. Ambalajın üzerinde yazan inceltme oranından daha fazla inceltmeyin. Boyaya toz ya da sıvı katkılar eklemeyin. Boyanın akmaması için yüzeye fazla sürmeyin. 

Isı: Çok sıcak ya da çok soğukta boya yapmayın. 5ºC‘nin altında ya da sıva kurumadan  boya yapıldığında boya çatlayabilir, dökülebilir. Boyanın ilk katı sürüldükten sonra normal koşullarda 24, kış aylarında 48 saat bekleyin. 

Sürüş: Boyayı ince katlar halinde sürün.

Artan boya: Yüzeyini örtecek kadar incelticisinden ekleyin, karıştırmadan ağzını kapatın ve serin bir yerde saklayın. 

Sağlık ve korunma: Ellerinizi tiner ile temizlemeyin. Sentetik boyalar ve tiner solunum sorunu yaratabilir, ortamı havalandırın. Cilt ya da göze sıçradığında sabunlu su ile yıkayıp bol su ile durulayın. Malzemeleri alevden, ısı kaynaklarından, elektrik kaçaklarından uzak; havadar bir yerde, ağzı kapalı tutun. Alev alırsa su değil, yangın söndürücü, battaniye vb. kullanın. Boyaları çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutun. 

Evinizi kendiniz boyayacaksanız kaliteli iç cephe boyalarını tercih edin. Evinizin temiz kalmasına, eşyalarınızın yıpranmamasına özen gösterin. Boyama sürecinde, kendi sağlığınıza ve çevrenizdekilerin sağlığına dikkat edin. Kolay gelsin...

 

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.