Bu sayfayı paylaş

Hizmet ve İnşaat Sektörleri KötümserHizmet, inşaat ve perakende ticaret sektörlerindeki firmalar TÜİK’in Ocak 2016 verilerini dikkatle değerlendirmeli.

TÜİK - Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak 2016 “mevsim etkilerinden arındırılmış” sektörel güven endekslerini açıkladı. Ocak 2016 verilerine göre tüm Türkiye ile birlikte Ankara’da da hizmet ve inşaat sektörleri kötümser, perakende ticaret sektörü iyimser. İşte detaylar.

1. Hizmet sektörü güven endeksi azaldı.

TÜİK verilerine göre, hizmet sektörü güven endeksi Aralık 2015’te 99,02 iken, bu değer Ocak 2016’da 92,53’e düştü. Hizmet sektörü güven endeksi % 6,6 azaldı.

Endeksteki azalma, son 3 aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren; gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklanıyor.

Hizmet sektöründe Aralık 2015’e göre;

İş durumu endeksi % 8,9 azaldı.

Son 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep endeksi % 7, 7 azaldı.

Gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi endeksi % 3,7 azaldı.

Ocak 2016 itibariyle tüm Türkiye’deki, bu bağlamda Ankara’daki hizmet sektörü kötümser. Özellikle “hizmete olan talebin azalması” ciddi bir sorun olarak görülüyor. Sektördeki firma sahiplerinin ve çalışanlarının bu verilere göre konum alması ve çözüm üretme sürecine girmesi mantıklı olacaktır.

2. İnşaat sektörü güven endeksi azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi % 1,4 azaldı. Aralık 2015’te inşaat sektörü güven endeksi 85.11 iken, Ocak 2016’da 83,91 değerine düştü.

Düşüşün nedeni, gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısında azalma olması.

Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu belirten girişim yöneticisi sayısında ise artma görülüyor.

Yani, Aralık 2015’e göre alınan kayıtlı sipariş endeksi % 9,9 artmış; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi % 8,4 azalmış. Sektördeki iş hacmine kıyasla, çalışan sayısı beklentisinde düşme var.

3. Perakende ticaret sektörü güven endeksi arttı.

TÜİK verilerine göre, perakende ticaret sektörü güven endeksi % 3,6 arttı ve Aralık 2015‘te 104,93 iken, Ocak 2016 itibariyle 108,76 değerine yükseldi.

Ocak 2016’da perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış; iş hacmi ve satışların arttığı, mevcut mal stok düzeyinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi ve satışların artacağını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Aralık 2015’e göre;

Son 3 aylık dönemde iş hacmi ve satış endeksi % 14,6 arttı.

Mevcut mal stok seviyesi endeksi % 2,6 arttı.

Gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi ve satış beklentisi endeksi ise % 4,5 azaldı.

Perakende ticaret sektörü mevcut döneme ilişkin olarak iyimser.

Sonuçta Ankara’da ve tüm Türkiye’de hizmet sektörünün işleri azalmış, inşaat sektörünün eleman kaygısı var, perakendede işler “şimdilik” iyi.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.