Bu sayfayı paylaş

Hitit Güneş Kursu Anıtı kime, nereye ait?Hitit Güneş Kursu Anıtının 39 yıllık serüveni.

Çorum Milletvekili, TBMM İdare Amiri Salim Uslu’nun Sıhhiye’deki Hitit Güneş Kursu Anıtının Hitit uygarlığının başkenti olan Hattuşa’nın bulunduğu Çorum’a götürülmesi için çalışma baştattıkları açıklaması basında yer almıştı. Açıklamada Hititler’e ait simgelerin, sembollerin, tarihi nitelikteki tüm bilgi ve belgelerin Çorum’da olması gerektiği vurgulanmış; Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesindeki her 3 yapıttan 1’inin Hititler’e ait olduğu; bunların da Çorum’da sergilenmesi gerektiği belirtilmişti.

Hitit Güneş Kursu Anıtı ve Ankara’nın amblemi

Ankara’nın amblemi, Belediye Başkanı Vedat Dalokay döneminde Hitit Güneşi olarak seçilmiş ve bir anıt yapılmasına karar verilmiş; anıt, heykeltraş Prof. Dr. Nusret Suman tarafından yapılmıştı. Büyük tartışmaların ardından, Ali Dinçer’in başkanlığı döneminde 1978’de anıtın açılışı yapılmış; Nusret Suman Ankara’ya gelirken trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Hitit Güneş Kursu yaklaşık 17 yıl Ankara Büyükşehir Belediyesinin simgesi olarak kullanılmış; değiştirme sürecinde “hilaller, yıldızlar, minareler ve Atakule” ile “gülen Ankara kedisi” öğeleriyle tasarlanan amblemler, Danıştay ya da Ankara İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiş; 2011’de son değişiklikleriyle “hilaller, yıldızlar, minareler ve Atakule” temalı amblem tekrar kullanılmaya başlanmıştı.Hitit Güneş Kursu Anıtı taşınabilir mi?

Anıtlar dikildikleri yere aittir. Sıhhiye’deki anıt Heykeltraş Nusret Suman’ın yapıtıdır; Hititler’den kalma tarihi bir yapıt değildir. Çorum’da da bir Hitit Anıtı olması istenebilir. Hititleri sembolize eden aynı ya da başka bir figür ile yeni bir anıt yaptırılıp Çorum’a da dikilmesi en doğrusu olacaktır. Hitit Güneş Kursu Anıtı Ankara ile bütünleşmiş, Ankara’nın sanatsal-kültürel değerlerinden biri olmuştur. Şunu da belirtelim ki, çevre düzenlemesi yapılsa da 39 yıllık anıt yıpranmış durumda ve sökülüp taşınmayı; ardından tekrar kurulmayı kaldırabilecek kadar sağlam görünmüyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesinde bulunan tarihi Hitit kalıntılarının Çorum’a götürülmesi ise farklı bir istek olarak görülüyor. Anımsarsınız, Karun Hazinesinden bir parça olan ve Uşak’ın simgesi sayılan Kanatlı Denizatı Broşu ABD’den getirilmiş, diğer yapıtlarla birlikte bir süre Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmiş ve çıkarıldığı yer olan Uşak’a gönderilmişti. Broş 2005‘te Uşak Müzesinden çalınsa da (Almanya’da bulunup tekrar getirilmişti) tarihi yapıtların ait olduğu bölgede sergilenmesi düşüncesine de saygı duymak gerekir. Envanterindeki 32 bin yapıttan 15 binini yer yokluğundan sergilemeyen Çorum Müzesinin kapasitesinin artırılması da öncelikli sorun olsa gerek. Ülkemizin her yerindeki müzelere, günyüzünü çıkarılmış ya da henüz çıkarılmamış tüm tarihi zenginliklere sahip çıkmak hepimizin geçmişe ve geleceğe borcudur.Hattilerden Hititlere güneş kursu

Güneş kursu, Atatürk’ün isteği ve desteğiyle “ilk ulusal kazı” olarak başlatılan Alacahöyük (Çorum, Alaca) kazısında 1935’te bulunmuştur. Aslında Hitit öncesi döneme, Anadolu’da yaşayan ve adı bilinen en eski Anadolu kavmi Hattilere ait olan ve yaklaşık 4.250 yıl öncesinde törenlerde kullanılan bir semboldür.

Bulunduktan sonra ilk kez DTCF tarafından amblem olarak benimsenmiş; daha sonra Ankara Üniversitesinin amblemi olarak kullanılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentine simge seçilmesi, Anadolu’nun gelmiş geçmiş tüm uygarlıklarına sahip çıkmayı tanımlar. Anadolu uygarlıkları, Ankara’da Sümerbank ve Etibank (Hitit adı önceleri Eti olarak kullanılmış) olarak banka adlarında; Eti Mahallesi, Eti yokuşu, İskitler şeklinde yer adlarında da kullanılmıştı.


Yazan: Fatma Munzur / Sanat Eğitimcisi

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.