Bu sayfayı paylaş

Hafta sonu Beypazarı gezisiBeypazarı’nı hâlâ görmediyseniz bu hafta sonu neden olmasın.

Beypazarı’nda bu cumartesi günü havanın 13 derece ve güneşli, pazar günü 14 derece ve çoğunlukla güneşli olması bekleniyor. Güneş, doğa, açık hava, tarih, kültürel doku, yerel ve doğal lezzetlerle bezenmiş bir hafta sonu, yoğun ve yorucu günlerin ardından iyi gelebilir. Gezmek, dinlenmek, yiyip-içmek, alışveriş yapmak, tarihe uzanmak, geçmişi yad etmek, sonbaharın son günlerini doğada geçirmek, fotoğraf ya da film çekmek için Beypazarı’ndan güzel neresi var...Beypazarı, tarihi ve kültürel belleğin simgesi

Tarih boyunca hayvancılık, tarım, dokumacılık, madencilik ve şarap üretiminde iyi bir pazar oluşturan; meşhur Ankara keçisinin Frigler döneminde bile yetiştirildiği; sof ve et ticaretinin önde gelen kentlerinden Beypazarı, bugün Ankara’nın en önemli turizm merkezlerinden.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri ve yaklaşık 5 bin yıllık tarihi olan Beypazarı, Kral Yolu ve İpek Yolu üzerindeki konumlanması ile ticari ve askeri olarak yüzyıllarca önemini korumuş. Luwilerden Hatti ve Hurrilere, Hititlerden Friglere, Galatlardan Romalılara, Selçuklulardan Osmanlıya ve günümüze izleri tüm Beypazarı coğrafyası ile Beypazarı Kent Tarihi Müzesinde, Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesinde görebilirsiniz.

Beypazarı’nın tarihi ve doğal güzelliklerini, meşhur konaklarını Hıdırlık Tepesinden seyredebilirsiniz. Alaattin Sokak’da gezebilir, alışveriş yapabilirsiniz. İmaret Meydanını, Suluhanı, Halkevini, Müze Evini, Halk Eğitim Merkezini; tarihi türbeleri, camileri, mescitleri ziyaret edebilirsiniz. Yaşayan Müzede geleneksel yaşamımızın örneklerini deneyimleyebilirsiniz.Doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla İnözü Vadisi, Eğriova Yaylası, Kirmir Çayı, Gönen Vadisi, Tekke Yaylası doğayla ve tarihle başbaşa kalmak isteyenler ya da doğa fotoğrafı çekmeyi sevenler için mükemmel alanlar.

Beypazarı etli güveci ve yaprak sarması yemenizi, havuç suyu içmenizi ve havuçlu lokumu tatmanızı da özellikle öneriyoruz.

Beypazarı’ndan somut anılarla dönmek isterseniz meşhur Beypazarı havucu, havuçlu lokum, havuç reçeli, pekmez, pestil, ev tarhanası, erişte, cevizli sucuk, bazlama, taş fırınlarda üretilen Beypazarı kurusu, etli yaprak sarma, kurutulmuş meyve-sebze, baklava, höşmerim, telkâri altın ve gümüş takılar, dokumalar, yemeniler, bakır kap kacak, toprak güveç alabilirsiniz.

Bu hafta sonu “Beypazarı Geleneksel Sahne Sanatları Şenliği” yapılacak; katılmak isterseniz yer Mustafa Cankara Kültür ve Kongre Merkezi.Beypazarı'na ulaşım ve konaklama

Ankara-Beypazarı arası 100 km, araçla ortalama 1 saat 20 dakika. Ankara-İstanbul yolundan Ayaş-Beypazarı yoluna çıkarak rahat bir yolculukla ilçeye ulaşabilirsiniz. Etlik eski garajlardan saat başı, AŞTİ’den buçuklarda hareket eden otobüslerle de gidebilirsiniz.

Beypazarında birkaç gün kalmak; tarihi-kültürel doku içinde yaşamak ve doğal alanlarda daha çok zaman geçirmek isterseniz, konaklama seçenekleriniz için Beypazarı Belediyesinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası listesine girmek için çalışmaların başladığı bu güzel ilçemizde iyi bir hafta sonu geçirmenizi dileriz.

Fotoğraflar için Erdal Başdaşa teşekkür ederiz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.