Bu sayfayı paylaş

Gılgamış’ın ölümsüzlük bitkisi Haymana’ya dikildiGılgamış’tan Haymana’ya iğde.

Anımsarsınız, Hürriyet gazetesinden Mesude Erşan'ın 5 Mayıs’ta yayınlanan haberinde Gılgamış Destanında geçen, ölümsüzlüğün sırrını taşıyan bitkinin iğde olabileceği belirtilmişti.

Palmitoleik asitten zengin bitki, iğde

Haberde, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay’ın “dünyadaki ölümlerin baş sorumlusu damar sertliğini fareler üzerinde durdurduğu çalışmasıyla” literatüre geçtiği; araştırmasının Science Translational Medicine’de de yayınlandığı belirtilmişti.

Erbay, daha önce kötü bir gösterge olarak kabul edilen vücuttaki palmitoleik asit (Omega 7) üretiminin koruyucu bir işlevi olduğunu kanıtlamış; çok yüksek kalorili gıdalarla beslediği farelere bir çeşit yağ olan palmitoleik asit verdiklerinde kalp ve damar hastalıkları ve ölümlere yol açan damar sertliğinin durduğunu göstermişti. Erbay, palmitoleik asitten zengin olan iğde için "Belki de Gılgamış Destanı’nda aranan ölümsüzlüğün sırrını taşıyan bitkidir” demişti.Haymana Belediyesi 2 bin iğde fidanı dikti

Hürriyet’teki haber yayınlanmadan kısa bir süre önce, 28 Nisan’da Haymana Belediyesi 2 bin iğde fidanı dikmişti bile. Orman ve Köy İşleri Bakanlığının tahsis ettiği fidanlar Yenimahalle Konutlar bölgesine dikilmiş; 5 bin çam fidanı da muhtarlara dağıtılmıştı.

Belediye, fidanları ağaç sevgisini küçük yaşta aşılamak için Cimcime Anaokulu öğrencileriyle birlikte dikmiş; Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut “Bugün burada fidanlarımızı dikmek için bir araya geldik. Tabii bir fidan dikmek kadar o fidanı yaşatmak da önemli; hatta zor olan o. Burada hepimize; ama özellikle gençlerimize çok iş düşüyor. Bugün diktiğimiz bu fidanların koca bir ağaç olduğunu belki çoğumuz göremeyeceğiz; ama gençler sizler göreceksiniz. O yüzden gelecekte daha yeşil bir Haymana için bu fidanlara sahip çıkın; çevrenizi koruyun” demişti.

“Ağaç sevgisi, toprak sevgisi, doğa sevgisi çok önemli; herkese bu güzel düşünceyi aşılamamız gerek. Haymana’daki az ağaç görünümünü çoğaltmamız gerek. Herkesin bir fidanı olmalı.” diyen Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk de, daha yeşil bir Haymana hayalini dile getirmişti.

Ankara’da iğde ağaçlarının hemen her evin bahçesinde olduğu, mis gibi iğde çiçeği kokusunun sokakları sardığı yıllar çok da uzak değil. Bizim de hayalimiz iğde ile güzelleşen bir Ankara, dalından meyve yediğimiz ağaçlarla renklenen bir hayat.

Not. Destanda “dikene benzeyen, hoş kokulu, pembe-kırmızı renkli, şifalı bitki” diye geçen; pek çok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran ve tarihte Cengizhan’ın enerji ve şifa versin diye askerlerine yedirdiği iğde yabani / yalancı iğde de olabilir.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.