Bu sayfayı paylaş

Gezici Festival’de Dünya Sinemasının En Yenileri GösterilecekGezici Festival’in Dünya Sineması Bölümü, bu yıl da en yeni, en çarpıcı filmleri seyirciyle buluşturacak.

26 Kasım -2 Aralık tarihleri arasında Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek başkent gösterimlerinde, Festival’in klasikleşen Dünya Sineması Bölümünde hangi filmleri izleyeceğiz?

Olağanüstü Öyküler (Extraordinary Tales)

Türkiye’deki ilk gösterimini festivalde yapacak filmlerden olan Olağanüstü Öyküler, sinemaseverler kadar Edgar Allan Poe sevenleren de ilgisini çekecek. Tanınmış İspanyol canlandırma sanatçısı Raul Garcia, Poe’nun en tanınmış beş hikayesini, “karanlık evreninin psikolojik derinliğini en iyi ifade eden” çizerlerden ve görsel sanatçılardan esinlenerek farklı bir biçem ve ruhla yorumluyor.

Gündelik Yaşantımız (Our Everyday Life)

Bosnalı kadın yönetmen Ines Tanovic imzası taşıyan Gündelik Yaşantımız, savaş sonrası ülkenin sorunlarına, Saraybosnalı sıradan bir aileye odaklanarak bakıyor. Film “En İyi Yabancı Film” dalında Bosna Hersek’in Oscar adayı.

Koza

Slovak yönetmen Ivan Ostrochovsky’nin yönettiği Koza, ailesini bir arada tutmak umuduyla ringlere dönen emekli Roman boksörün dokunaklı hikayesini aktarıyor. 1996 Atlanta Olimpiyatlarında yarışan Peter Baláž ve Olimpiyat madalyalı Ján Franek gibi profesyonel sporcu olan amatör oyuncuların rol aldığı film; Vilnius Film Festivali En İyi Film ve CICAE Sanat Sineması Ödülü, goEast Film Festivali En İyi Yönetmen ve Fipresci Ödülü, Indie Lisboa Bağımsız Film Festivali Özel Mansiyon ödüllerine sahip. Film “En İyi Yabancı Film” dalında Slovakya’nın Oscar adayı.

Annemle Geçen Yaz (Second Mother)

Sundance Film Festivali Oyunculuk Jüri Özel Mansiyonu, Berlin Film Festivali CICAE Ödülü ve Panorama İzleyici ödüllerini toplayan Annemle Geçen Yaz, aynı zamanda Brezilya’nın “Oscar adayı”. Anne Muylaert’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, varlıklı bir ailenin evinde hizmetçilik yapan Val’in üniversiteye hazırlanan kızının çıkagelmesi sonucu gelişen olaylar anlatılıyor. Yapıt, son dönemde çekilen benzerleri ile kıyaslandığında sınıf çatışmasını en yalın ve en çarpıcı biçimde anlatan filmler arasında gösteriliyor.

Paulina

Cannes Film Festivali’nde Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü’nü ve Fipresci Ödülü’nü alan, Santiago Mitre imzalı, Arjantin yapımı Paulina’da, kariyerini geride bırakarak Arjantin’in yoksul bölgelerinden birinde öğretmenlik yapmaya başlayan Paulina’nın, yörenin dinamiklerini anlama ve mücadele etme öyküsü anlatılıyor.

Tikkun

Gezici Festival’in bu yılki iddialı filmlerinden biri de, Türkiye’deki ilk gösterimi festivalde gerçekleşecek Tikkun. Dindar bir Yahudi olan Kudüslü Haim’in banyoda geçirdiği bir kaza sonucu sorgulamaya başladığı inançları üzerine odaklanan bu hikaye, Locarno ve Kudüs Film Festivallerinden ödüllerle döndü. Eleştirmenlere göre daha ilk filmiyle İsrail’in Lars von Trier’i olmaya aday Avishai Sivan, Tikkun’da bir inanç krizi sarmalını çarpıcı ve sert biçimde anlatıyor.

Gençlik (Youth)

Ünlü İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun Oscar ve Altın Küre ödüllü Muhteşem Güzellik’ten sonra çektiği Gençlik, Michael Caine’in canlandırdığı besteci Fred ile Harvey Keitel’in canlandırdığı yönetmen arkadaşı Mick’i tatilleri boyunca izliyor. İki yaşlı adam, İsviçre’de lüks bir spa tesisinde ölüm, yaşlılık, sanatçılar, prostat, Miss Universe ile gençlik anılarından söz ediyor; kendilerini ve hayatı gözden geçiriyorlar. Dünya prömiyerini Cannes’da yapan ve güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Gençlik’te Rachel Weisz, Jane Fonda, Paul Dano yan rolleri paylaşıyorlar.

Saltanatın Mezarlığı (Cemetery of Splendour)

Altın Palmiyeli Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un imzasını taşıyan Saltanatın Mezarlığı, yalnız bir ev kadını olan Jenjira'nın öyküsünü beyazperdeye taşıyor. Bir grup askerin gizemli bir uyku hastalığına yakalanmasının ardından, klinikte onlara bakarak sağlıklarına kavuşmaları için çabalayan Jenjira, uyanamayan askerleri psişik güçleri aracılığıyla yakınlarıyla temasa geçiren medyum Keng ile yakınlaşır. Filmde gerçeklik, fantastik öğeler, rüyalar, hayaletler ve bilinçaltı iç içe geçiyor.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.