Bu sayfayı paylaş

Gezici Festival Ankara’dan yola çıkıyorAnkara Sinema Derneği’nin düzenlediği Gezici Festival başlıyor.

Ankara Sinema Derneği (ASD) tarafından düzenlenen Gezici Festival, 22. yolculuğuna çıkıyor. Festival, her yıl olduğu gibi Ankara’dan yola çıkacak. Ankara gösterimleri, 25 Kasım,1 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve festival 2-4 Aralık’ta da Sinop’ta olacak. Festival kapsamında bu yıl da çok özel bölümler olacak; sürprizlerle dolu bir sinema şöleni sunulacak.

Sinemanın Altın Çağı “Reha Erdem’in Seçtikleri Gezici Festivalde”

Usta Yönetmen Reha Erdem rehberliğinde sinema sanatının görkemli geçmişinde yolculuğu var mısınız? Erdem’in seçkisinde 5 klasik yer alıyor: Tehlikeli Fısıltı (The Children’s Hour), Sessizlik (The Silence), Ox-Bow Olayı (The Ox-Bow-Incident), Yankesici (Pickpocket) ve Stromboli.


Yarım Kalan Sözler “Abbas Kiarostami ile 76 dakika ve 15 saniye”

Festivalde İranlı yönetmen, senarist ve yapımcı Abbas Kiarostami, özel bir bölümle, Yarım Kalan Sözler ile anılacak. Özel gösterimde ücretsiz olarak izleyici ile buluşacak olan, Abbas Kiarostami ile 76 dakika ve 15 saniye (76 minutes and 15 seconds with Abbas Kiarostami) Seyfullah Samadian imzalı. Samadian, 10 yılı aşkın süre boyunca Kiorastami’nin farklı evrelerini filme almış ve bu zengin arşivin içinden büyüleyici bir özet çıkarmış; kaçırmayın.

Gezici Festival “Dünya Sineması”

Gezici Festival’in Dünya Sineması bölümünde farklı ülkelerden yeni ve etkileyici filmler gösterilecek.

Hayvanat (Zoologiya) Yönetmen Ivan I. Tverdovsky. Film “öteki” olmanın yaşlı bir kadına neler hissetirdiğini farklı bir öyküyle beyazperdeye taşıyor.

Kovboylar (The Cowboys) Yönetmen Thomas Bidegain. Film, klasik western ile günümüz dünyasını buluşturuyor.

Paterson Yönetmen Jim Jarmusch. Film, amatör şair olan sıradan bir kahramana, otobüs şoförü Paterson’a odaklanıyor.

Toni Erdmann Yönetmen Maren Ade. Ödüllü film, yaşlı müzik öğretmeni Winfried’ın işkolik kızı Ines ile yakınlaşmak ve onu değiştirmek için çabasını anlatıyor.

Yarden Yönetmen Mans Mansson. Ödüllü film, orta yaşlı bir şair-yazarın işini kaybedip çevresinden dışlandıktan sonra, kurallarına bütünüyle yabancı olduğu yeni işyerinde yaşadıklarını ve içine girdiği mülteci topluluğuyla ilişkilerini anlatıyor.

Aquarius Yönetmen Kleber Mendonça Filho. Film, kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılacak olan evi için mücadele eden Clara’nın mücadelesini anlatıyor.

Çatışma (Clash) Yönetmen Mohamed Diab. Mısır’ın Oscar adayı filmde, farklı gruplardan eylemcilerin bir polis kamyonetindeki gözaltı süresinde yaşadıkları anlatılıyor.

Seul İstasyonu (Seoul Station) Yönetmen Sang-ho Yeon. Animasyon türündeki film, Seul’de bir vampir salgınının başlaması üzerine kurulu.


Gezici Festival “Osmanlıdan Manzaralar II”

Hollanda Büyükelçiliğinin katkıları, EYE Film Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan bu arşiv sunum projesinde “İstanbul, Gelibolu, Makedonya, Kudüs, Yugoslavya; Çanakkale Savaşından sosyal hayata Osmanlı” beyazperdeye yansıyacak. İzleyiciler, uluslararası arşivlerden henüz gün yüzüne çıkmamış, 1918-1926 yılları arasında çekilmiş filmlerde “başka bir Osmanlı”yı görecekler. Filmlerin arka planını akademisyen Nezih Erdoğan anlatacak, Çiğdem Borucu piyanosuyla eşlik edecek. Gezici Festival bu tarihsel serüvene tüm sinemaseverleri bekliyor.


Ankara Sinema Derneği

1998’de kurulan dernek, başta Ankara olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında birçok etkinlik gerçekleştirmektedir. Sinema ile ilgili hemen her etkinlikte bulunan Ankara Sinema Derneği, 1999 yılında İSFAK Sinema Ödülü’nü ve 2013’te Eskişehir Film Festivali Emek Ödülü’nü kazandı.

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği etkinliklerden biri olarak 1995’te yola çıkan Gezici Festival, sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin çeşitli kentlerindeki sinemaseverlere sunuyor ve Türk sinemasını dünyaya tanıtıyor.

22. Gezici Festival hakkında detaylı bilgiyi Ankara Sinema Derneğinin sitesinde ve Gezici Festival’in sosyal medyadaki hesaplarında bulabilirsiniz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.