Bu sayfayı paylaş

Eynebey Hamamı, Ankara’nın Tarihi Değeri1502 yılından bugüne Ankaralılara hizmet veren tarihi bir hamam Eynebey. Gelin birlikte bakalım.

Ulus ve civarı, Ankara’nın en eski yerleşim alanları olarak birçok tarihi ve değerli yapı barındırıyor. Anafartalar’da, Adnan Saygun Caddesi’ndeki Eynebey Hamamı da bu yapılardan biri.

Son 25 yıla kadar metruk (terk edilmiş) durumdaki Eynebey Hamamı’nı tüm Ankaralılar bilir. Özellikle de Adnan Saygun Caddesi’nden geçen dolmuşları kullananlar. Ulus istikametinde sağda, çok güzel tarihi bir hamamdır yıllarca kıymeti bilinmeyen. İstiklal (Yahudi) Mahallesinin hemen altındadır. Doğusundaki, Anafartalar Caddesine çıkan Acı Çeşme Sokak’taki Şengül Hamamı’na da çok yakındır. Aynı bölgedeki bir diğer tarihi hamam da Karacabey Hamamı’dır.

Tarihi Ankara Hamamları: Eynebey, Şengül ve Karacabey


Osmanlılar döneminden bu yana Ankara’da ayakta kalmış üç hamam var. Şengül Hamamı’nı 26 Kasım tarihli yazımızda işledik. Bu yazımızda Eynebey Hamamı’nı tanıtıyoruz. Bir diğer yazımızda da Karacabey Hamamı’nı tanıtacağız. 14-15. yy’larda yapılmış bu üç hamam tarihimizin, kültürümüzün en önemli anıtlarıdır geçmişten bugüne kalan.

“Ankara’nın Tarihi Hamamları” temalı turistik turlar düzenlenebilse, bu üç hamam Ankara’nın turizm gelirine ciddi katkı sağlayabilir.

Ankara’ya gelen turların sadece Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kale içi ve çevresi ile sınırlı kalması, turizm açısından başarısızlığımız olarak da görülebilir.

Eynebey Hamamı’nın 600 yıllık tarihi


Hamam 14. yy sonu, 15. yy başında Sultan Murat’ın subaşılarından, Yıldırım Beyazıt’ın vezirlerinden, Çelebi Mehmet’in serdarlarından Eyne Bey (İne Beg) tarafından yaptırılmış. (sü=asker, ordu demektir eski Türkçede. Subay kelimesi de aynı kökten gelir.)

Tarihi kayıtlarda “İnebey Subaşı”, “Eski Hamam” ya da Öğlen Hamamı” olarak da geçen hamamın yapımında Melike Hatun da bin altın vermiş ve hamamın yıllık geliriden düşen payı da kurduğu vakıflara bağışlamış.

Bir dönem (1928‘den önce) belediye tarafından gaz deposu olarak kullanılmış. Önce Hazine adına tescilliymiş, daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmiş.

Beden duvarları iri moloz taş; kubbe, kemer ve tonoz kısımları tuğla ile örülmüş. Kiremit örtüsü olan hamam, beş bölümden oluşmuş: Soyunmalık, ılıklık, sıcaklık, külhan ve su deposu. Soyunmalık kısmında “devşirme malzeme” kullanılmış. Roma döneminden dört sütunu var. Dikdörtgen planlı hamamın soyunmalığının tavanı korint başlıklı dört sütunla korunuyor.

Eynebey Hamamı nerede?


Hamam, ilki 1582’de ilki olmak üzere onarımlardan geçmiş; son onarım 2000 yılında yapılmış ve 2001’de tekrar hizmete açılmış. Hamamın ayakta kalmasına katkısı olan herkese gönül borcumuz var.

Mevcut işletmecisi hamamın bakımı konusunda çok özenli. İyi bir ekiple yürüttükleri hizmet kuşkusuz geleneksel hamam kültürümüzün yaşaması için de önemli.

Sadece erkeklere hizmet veren hamamın kadınlar kısmı yok, hatırlatalım.

Hamam haftanın her günü 24 saat hizmet veriyor.

Adresi: Adnan Saygun Cad. No. 11 Ulus. Telefonu: 0312. 309 68 65

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.