Bu sayfayı paylaş

Evini yenileyecek Ankaralılara önerilerAnkaralılar, evinizi yenilemeyi; tadilat ve dekorasyon mu planlıyorsunuz?

Sonbahara girmeden, bayram gelmeden önce evde yenilik yapmanın; tadilat (onarım) ve dekorasyon işlerinin tam zamanı. Peki evde tadilat, dekorasyon yaptırmadan önce ve yenileme aşamalarında neler yapmalı, nelere dikkat etmeliyiz? Ankara merkezli çalışan Senar Mimarlık Genel Müdürüne yönelttik sorularımızı. İşte Mimar Serkan Şimşek’in önerileri:

Evdeki yenilemenin boyutlarını tespit edin.

• Yenileme işinin boyutlarını ihtiyacınıza, bütçenize ve ayırdığınız zamana göre tespit etmelisiniz.

• Tadilat (bakım, onarım işleri) kısmi bir yenilemedir; dekorasyonda estetik ön plandadır ve daha kapsamlıdır. Dolayısıyla mutfağınızın tezgahını, dolaplarını değiştirmenin maliyeti ile, her şeyi komple değiştirmenin maliyeti aynı değildir.

• Şu soruların cevaplarını önceden netleştirin:

Evinizde neye ihtiyaç var? Büyük çapta bir yenileme (dekorasyon) mu düşünüyorsunuz, birkaç tadilat mı, eve yeni eklemeler mi?

Yenileme ev içinde mi, dışında mı, her ikisinde mi olacak?

Yaptıracağınız yenileme işinde neler olacak? Kapı ve pencereler, çerçeve, alçıpan, fayanslar, döşeme, marangozluk işleri, tezgah, dolap, kombi–klima gibi ısıtma–soğutma sistemleri, su tesisatı, elektrik tesisatı, boya, yalıtım, çatı... Öncelikle evinizin her noktasını gözden geçirip sorunlu, eksik, yenileme gerektiren kısımları tespit edin. Tam olarak ne istediğinizi tespit ederseniz hem sizin, hem de çalışacağınız firmanın işi kolaylaşır.


Evinizi yenilerken profesyonelleri tercih edin.

• Mutlaka deneyimli, güvenilir firmalar ile çalışın. Kısa ya da uzun vadede bir kaos ve hayal kırıklığı yaşamamak için her zaman işinin ehli profesyonelleri tercih edin.

• Mimarlık firmaları keşif yaptıktan sonra size yol gösterecek, ortalama maliyeti çıkaracak ve anlaşmanız çerçevesinde işi yapıp teslim edeceklerdir. Ev yenileme, tadilat, dekorasyon işlerinde keşif, projelendirme ve sözleşme önemlidir.

• Kararınızı iyice tarttıktan sonra verin ve tadilat sürecinde değiştirmeyin. Fikirden fikre dönmek size zaman ve para kaybettirir. Firmanın çalışma planını bozmayın; fazla müdahale etmeyin, profesyonelleri dinleyin.

• Çevre dostu, dönüşümlü, enerji tasarruflu vb. malzeme talebiniz varsa, firmadan anlaşma öncesinde talep edin. Kendiniz malzeme almayın.

• Doğalgaz, su tesisatı, kanalizasyon, elektrik tesisatlarının yenilenmesi profesyonel uzmanlık gerektirir ve yetkisi olan firmaların işidir; kendiniz yapmayın, yetkisi olmayanlara yaptırmayın.

Ev yenileme tasarruftur.

• Tadilat giderleri kayıp değil kazançtır. Çünkü yalıtılmamış tesisat, damlayan musluk, iyi kapanmayan pencere, vanası bozuk kalorifer peteği maliyettir; su ve enerji kaybıdır.

• Evinizin bakım, onarım, yenileme işlerini ne kadar bekletirseniz maliyet o kadar çoğalır.

• Düzenli bakım, onarım, yenileme yaptırmak daha ekonomiktir ve evinizin değerini artırır. Hayatınıza katacağı renk ve tazelik de işin keyifli yanı...

Mimar Serkan Şimşek’ten keşif hizmeti almak isterseniz doğrudan arayabilirsiniz:

Senar Mimarlık Yapı Tasarım

Isı Yalıtımı, Mantolama, Su Yalıtımı, Çatı Kaplama, Mimari Proje ve Uygulama, Tadilat, Dekorasyon, Mutfak Tadilatı, Enerji Verimliliği Danışmanlığı

Tel: +90 544 978 63 80

Firma hakkında detaylar için: Senar Mimarlık

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.