Bu sayfayı paylaş

Duvar kağıdı mı avantajlı, boya mı?Duvar kağıdı satan duvar kağıdını, boya satan boyayı över. Biz tarafsız bir gözle her ikisinin de avantaj ve dezavantajlarını yazdık. Okumadan karar vermeyin.

Duvar kağıdının avantajları nelerdir?

15 yıl kadar dayanır, ekonomiktir. Çok kullanılan odalar için idealdir. Yüzlerce desen ve doku seçeneğiyle özelleştirilebilir. Boya gibi tekdüze kullanılmaz; odaya derinlik, sanatsallık, sıcaklık verilebilir. Şık tasarımlar, özel dokular ve desenlerle odaları daha estetik kılar. Duvarlarda özel görseller elde edilebilir. Yüzlerce tasarımı ile evin değerini artırır. Desenler kirleri gizler. Temizlenmesi kolaydır. Tezgaha, dolaba, masaya da uygulanabilir.

Duvar kağıdının dezavantajları nelerdir?

Uygulaması zor ve uzundur. Değişiklik zamanı geldiğinde, birtakım işlemleri yapmadan, üzerine boya ya da yeni bir duvar kağıdı uygulayamazsınız. Bazı duvar kağıtlarını duvara zarar vemeden sökmek sabır gerektirir. İhtiyaç duyduğunuzda aynı deseni bulamayabilirsiniz. Mutfak, banyo gibi nemli alanlar için uygun değildir. İyi üretici firmaların uluslararası kalite standartlarına ve belgelerine sahip markaları ile, bu markaları satan güvenilir mağazaları tercih etmezseniz sorun yaşayabilirsiniz.

Boyanın avantajları nelerdir?

Maliyeti ucuz, uygulaması kolaydır. Az sayıda uygulama malzemesi gerektirir. Kendiniz de uygulayabilirsiniz. Özellikle aynı ya da yakın renk seçildiğinde, boya üzerine boya işlemi pratiktir. Kusurları kolay kapar. Su ile doğrudan temas halindeki banyo ve mutfak duvarları için daha uygundur. Mobilya, perde ve diğer eşyalarınızla renk-desen uyum sorunu olmaz. Açık ve yumuşak renkler seçildiğinde küçük odaları ferah gösterir, boğmaz.

Boyanın dezavantajları nelerdir?

Duvarda kusur varsa onarmak ve kuruması için bir gün beklemek gerekir. Ek kat sürülünce de süre uzar. Bazı boyalar geç kurur. Koyu renk boyanın üzerine açık renk sürmek için önce astar boya yapılmalıdır. Uygulama sürecinde evdeki mobilya ve cihazlar boya lekesi olabilir. Zamanla sağlık için zararlı olan uçucu organik bileşikleri serbest bırakabilir. Mat bir yüzey ve sınırlı renk seçeneği sunar.

Kombinasyon... Evin tüm odaları için duvar kağıdı ya da boya seçmek zorunda değilsiniz. Zevkinize, yaşam tarzınıza ve kullanım amacınıza göre alternatifli kullanabilirsiniz. Küçük bir odada pastel renk boya, büyük bir salonda ise çarpıcı desenli duvar kağıdı iyi olabilir. Aynı odada, aynı duvarda ikisini birden de kullanabilirsiniz. Boyanabilir, dokulu duvar kağıdı seçenekleriniz de var. Karar sizin.

Son söz! Hangi malzemeyi seçerseniz seçin, zararlı kimyasal oranına ve yangına karşı dayanım gücüne dikkat edin.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.