Bu sayfayı paylaş

Diyabet Hastası İseniz Bu Etkinliğe KatılınAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dünya Diyabet Günü nedeniyle halka açık panel düzenlendi.

İnsülin hormonunu bulan F. Banting’in doğum günü olan 14 Kasım, tüm dünyada “Dünya Diyabet Günü olarak kutlanıyor; bu çerçevede çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Diyabetli hasta sayısı hızla artıyor.

Halk arasında “şeker hastalığı” olarak tanımlanan diyabet, tüm dünyada ve ülkemizde giderek artan ciddi ve kronik bir hastalık. 2035 yılında dünyada diyabetli hasta sayısının 592 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

Türkiye, en fazla diyabet hastası olan ülkeler sıralamasında 7 milyon hasta sayısıyla 3. sırada. Ülkemizde obezite artış hızı, diyabetli hasta sayısının 10 yıl içinde 2 katına çıkacağını gösteriyor. Bu nedenle toplumda diyabet konusunda farkındalığın artırılması için çalışmalar yapılıyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Paneli

Diyabet tedavisi çok önemli olmakla birlikte, hastanın ve hasta yakınlarının da eğitimli, bilinçli ve dikkatli olması gerekir. Bu amaçla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, 13 Kasım’da hastalar için program düzenledi.

Program:

09.45-10.00 Açılış

10.00-11.00 Panel

Diyabetli psikolojisi ve aile. (Hakan Kumbasar)

Diabetes Mellitus hastası olan iç hastalıkları uzmanlarının gözlerinden hasta olmak. (Burak Öztas)

11.00-11.15 Kahve arası

11.15-12.15 Panel

Hazır gıdalar, diyabetik ürünler, bitkisel ürünler. (Mustafa Şahin)

Diyabette cerrahi tedavinin yeri var mıdır? (Özgür Demir)

Bir diyabetlinin gündelik yaşamındaki çıkmazlar ve çözümleri. (Nilgün Başkal)

Tarih: 13 Kasım 2015 (Program halka açıktır, ücretsizdir, isteyenler katılabilir.)

Yer: Altındağ Belediyesi Ulucanlar Cezaevi Müzesi YAC, Kültür ve Sanat Merkezi Sinema Salonu.

Adres: Şükriye Mah. Ulucanlar Cad. No. 63 Altındağ Ankara

Unutmayalım ki diyabet kronik bir hastalıktır ve yaşam boyu tedavi gerektirir. Doğru ve yeterli tedavinin yanı sıra, diyabetlinin alacağı eğitimi günlük yaşamına yansıtması, kendi kendine kontrol ve bakımı, doğru ve sağlıklı beslenmesi, yeterli ve düzenli egzersiz yapması, dengeli ve düzenli sosyal yaşamı olması önemlidir. Diyabetli giydiği ayakkabıya, yattığı yatağa, sıcağa-soğuğa, yaralanmamaya; kısacası hayatındaki pek çok detaya dikkat etmelidir. Diyabetli yakınlarının da diyabet konusunda bilgilenmesi gereklidir.

Birinci derece akrabalarında diyabet olanlarda; kilolu olanlarda, sık acıkanlarda, hızlı kilo alanlarda; sağlıksız beslenenlerde, hareketsiz yaşayanlarda, yüksek tansiyonu ve kolestrolü olanlarda, 45 yaşını geçenlerde diyabet görülebilir. Diyabet konusunda sadece diyabetli olanların ve yakınlarının değil, risk taşıyan herkesin bilgili ve bilinçli olması önemlidir.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.