Bu sayfayı paylaş

Dış cephe boya uygulamalarında “kalite” faktörüBina, site ya da villanızın dış cephe boya işlerinizi yaptıracaksanız, öncelikle marka seçimini kendiniz yapın. Dış cephe boya uygulamaları için marka ve ürün seçimi; zaman, emek ve masraf açılarından iç cephe ile kıyaslandığında daha kritik bir konudur. Kaliteli markaları ve onların yetkili satıcılarını, uzman uygulayıcı bayilerini tercih edin.

Dış cephe boya uygulamaları için şu bilgiler işinize yarayabilir:

Astar: Yüzeyi boyaya hazır hale getirmek ve boyadan en yüksek performansı almak için gereklidir. Yüzeyin sağlamlaşmasını, boyanın yüzeye tutunmasını sağlar; renkte dalgalanmaları önler, boya sarfiyatını azaltır, boyanın ömrünü uzatır. Yüzeyi zımparalayıp temizlemeden astar, astar olmadan boya yapılmamalıdır. Yanlış astar kullanılmamalıdır. Aksi takdirde boya zaman içinde kabarıp dökülebilir. 

Uygulama: Hava sıcaklığı 5ºC ile 30ºC arasında olduğunda, yağmur yağmadığında  yapılmalıdır. Doğrudan yoğun güneş ışığı ya da şiddetli rüzgar olmamasına dikkat edilmelidir. Boyanın ilk katı sürüldükten sonra normal koşullarda 24 saat, kış aylarında 48 saat beklemek gerekir. Isı 5ºC’nin altında olduğunda boya yapılmamalıdır. Boyanın kalitesi kadar işçilik kalitesi de önemlidir. Hatalı uygulamaların vereceği zarar büyük olur.  

Dayanım: Yapının bulunduğu iklim koşulları dikkate alınmaladır. Aşırı yağış olan bölgelerde suya ve neme dayanıklı ürünler, aşırı güneşli bölgelerde ise UV ışınlarına dayanımı yüksek ürünler tercih edilmelidir. Yangına dayanımı yüksek olan ürünleri tercih edin. Üretici ve uygulayıcı firmalardan garanti süresini öğrenin.

Sorunlar ve çözüm yolları: Dış cephelerdeki çatlaklar kapatılmadan boya yapılırsa bina dış cepheden su alır. Zemin hazırlanmadan, yüzeydeki tuzlar temizlenmeden, çatlaklar tamir edilmeden, astar sürülmeden boya yapılırsa dış cephede boya zamanla kabarır ve dökülür. Bina eteklerinde kabarmalar, çatı ve terasta su sızıntıları varsa boyadan önce su izolasyonu / su yalıtımı yaptırın.

Detaylı araştırma ve karşılaştırma yaptıktan sonra kararınızı vermenizi, firmaların ücretsiz keşif hizmetlerinden yararlanmanızı öneririz. Arabul Ankara’da yer alan dış cephe yalıtım firmaları Ankara’nın sektöründe en iyileridir. Onlarla da tanışın ve bilgilenin. 

Kaliteli ürün, kaliteli uygulama ve hizmetten şaşmayın!

Unutmayın ki çok katlı binaların dış cephelerinde, iskelede çalışacak insanların her türlü iş sağlığı ve işçi güvenliğini ancak “deneyimli ve dürüst” firmalar sağlar. Sizi her türlü sorundan uzak tutarlar. Arabul Ankara üyesi firmalara güvenin...

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.