Bu sayfayı paylaş

Dijital Pazarlamada Portalların Önemi ve Arabul AnkaraBir ürün ya da hizmet firması ararken internette kaybolmak mı, seçilmişlerin arasından hızla ve kolayca seçmek mi? Çok iyi diye sunulandan hayal kırıklığına uğramak mı, gerçekten en iyisini bulmak mı? İşte bütün mesele bu.

İnternet ortamına her gün binlerce web sayfası eklenmektedir. Kurumsal web siteleri ve blogları, bireysel web siteleri ve bloglar, sosyal medya sayfaları, topluluklara ait siteler vb. Herkes internette kendine ait bir alanı kolayca açabilir ve buradan istediği konuda yayın yapabilir. İnternet üzerinde yayınlanan tüm bilgilerin doğrusu da var yanlışı da, özgün olanı da var taklit ya da aşırma olanı da, güvenilir siteler de var güvenilmeyecek olanları da. Bu durum da ister istemez internet üzerinde bilgi kirliliği ve büyük bir karmaşa yaratmaktadır.

Portal nedir?

Her konuda bilgi sunan büyük arama motorları, son kullanıcıya en doğru bilgileri sunmak, en güvenilir siteleri getirmek için sürekli geliştirmeler yapıyor. Ama bu geliştirmelerin bu dağınıklığı ve kirliliği tamamen ortadan kaldırması mümkün değil. Sonuçta insanlar internet üzerinde aradıkları bilgiye ulaşmakta zorlanıyorlar. Tüm bu bilgileri bulup incelemeye, doğruluğunu test etmeye ne vakitleri ne de sabırları yetiyor. İşte internet kullanıcılarının yaşadığı bu sıkıntıyı çözmek için geliştirilmiş geniş kapsamlı web sitelerine portal denir. Portal, e- kapı veya giriş kapısı demektir. Portallar internet kullanıcılarının aradıkları bilgilere tek bir noktadan, hızlı ve kolayca ulaşmasını sağlarlar. Tek bir konuda detaylı bilgileri içerebileceği gibi, birçok konuda da bilgi içerebilirler.

Firmalar neden ticari portalları tercih etmeli?

Üreticilerin, işletmelerin internet üzerinde ticaret yaptıkları sanal pazarları oluşturan portallar, dijital pazarlama için en önemli platformlardır. Yaşadığınız kentte şirketinizin ürettiği ürün ve hizmetlerin satışını yapmak için bir mağaza açabilirsiniz. Birtakım pazarlama çalışmaları ile insanları bu mağazaya çekmeye çalışırsınız. Bir de bu mağazayı potansiyel müşterilerinizin olduğu bir pazar yerinin ortasında açtığınızı düşünün. İnsanları çekmek için uğraşmazsınız, çünkü zaten oradadırlar. İşte ticari portallarda olmak tam da böyle bir durumdur.

Portallar profesyonel içerik yönetimi ve güncellikleri ile insanlarla sürekli etkileşim içindedir. Gelişmiş arama fonksiyonları sayesinde, kullanıcılar aradıkları bilgiye çok kolay ve çabuk erişirler. Bir tek login ile birçok bilgiye ulaşırlar. Karar verme süreci hızlanır, zaman kaybetmezler. Portallar şirketler için internetteki en etkili tanıtım mecralarından biridir. Dijital pazarlamanın temel mecraları arasındadır. Firmalar bu portallara girerek küçük bütçelerle, hızla büyük açılımlar yapabilirler.

B2B Business to Business olarak adlandırılan portallar, firmadan firmaya yapılan e- ticaret modelidir. Alıcı ve satıcı firmalar bir araya gelerek ticaret yaparlar. Burada ürününü, hizmetini tanıtan firmalar ile, o ürün ya da hizmeti alan firmalar vardır. B2C Business to Custumer olarak adlandırılan portallar ise, işletmeden son kullanıcılara sunulan ürün ve hizmetlere aracılık ederler. Bunların çoğunda ürün satışı yapılır. Ürün satışı yapılmayanları da mevcuttur.

Ankara’nın ticari portalı Arabul Ankara ne sunar?

Arabul Ankara, barındırdığı özellikleri ile yepyeni bir hizmet modeli sunan ilk portaldır. Arabul Ankara içinde yer alan firmaları sınıflandıracak olursak;

*Direkt nihai tüketiciye ürün/hizmet sunan firmalar

*Firmalara ürün/hizmet sunan firmalar

*Hem nihai tüketiciye, hem de firmalara ürün/hizmet sunan firmalar

Bu niteliğiyle, yukarıda bahsettiğimiz portal türlerinden her ikisinin de çoğu özelliğine sahip olmakla beraber, firma tanıtımı konusunda daha detaylı bir bilgi akışı sağlar. Firmaları her açıdan tanıtarak, potansiyel müşterileri nezdinde itibarını artırır. Firmaların ürün ve hizmetlerini sürekli güncel tutar.

Arabul Ankara üyesi firmaların büyük bir kısmı, üretici ve uygulayıcı firmadır. Çoğu, ürettiği ürünü bir hizmet eşliğinde satmaktadır. Birçoğunun ürünü e-satışa uygun değildir. Örneğin bir cam balkon kapama işini tüketici e -satış ile internetten almaz. Tüketici önce bu işi yapan iyi firmaları bulmak ister. Sonra birkaçından bilgi alır. Keşif, projelendirme, maliyet çıkarma, malzeme tesbiti, imalat, montaj derken satışın tamamlanması bir süreç ister. Tüketiciler özellikle bu tür alımlarını yapmadan önce firma arar, iyi iş yapan güvenilir firmaları bulmaya çalışır. Bu arayışta da genel arama motorlarında istedikleri sonucu alamamaktadırlar.

İşte Arabul Ankara, en iyi ürünü ve hizmeti geliştiren firmaların müşterileri ve potansiyel müşterileri ile kolayca buluştukları bir pazardır. Bu pazarda nihai tüketiciler aradıklarını kolayca bulabilirler.

Çünkü cam balkon yaptırmak isteyen bir Ankaralı, Google arama motoru üzerine genellikle “cam balkon Ankara” yazar. Karşısına yüzlerce firmanın web adresi gelir. Oysa Arabul Ankara’da “cam balkon” yazarak arama yaptığında, bu kategoride seçilmiş sınırlı sayıdaki firmaları hızla ve kolayca bulur. Kullanıcı portalın önerdiği firmalara daha fazla güven duyar ve kendisine sunulan “seçilmiş” alternatifleri değerlendirir. Diğer taraftan portal üyesi firmalar da, bir sürü firmanın içinden seçilmiş olarak tüketicinin karşısına hızla çıkmış olur.

Ankara’daki işletme sahipleri, Ankara’nın en iyi firmalarını içeren bir pazar yeri konumundaki portala, Arabul Ankara’ya siz de üye olun. Ürün veya hizmetlerinizi nihai tüketicilerinize ve Türkiye’nin/Dünya’nın her yerindeki müşteri firmalara hızlı ve kolay tanıtın. Arama motorlarında olmak kalabalıkta kaybolmaktır; oysa Ankara’nın en iyi ticari portalına Arabul Ankara’ya üye olmak, kategorisinde ortalama 10 firmadan biri olmaktır.


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.